din toplumların afyonudur

marx abimiz bu sözü ortaçağ avrupasında kilisenin insanlar üzerindeki baskın rolünü kastederek söylemiştir ama ne hikmetse parantezin içi genişletilmiştir müntesipleri tarafından. kilise ve bilim savaşı bizim dünyamızın hiç bilmediği bir savaştır ama özellikle tanzimat dönemi aydını tarafından adeta yoktan varedilmiş ve kamuoyuna sunulmuştur...

devamını gör...
iznik konseyi sonrasında, bizans imparatoru tarafından hristiyanlığın değiştirilmesi sonucu ortaya çıkan dine uygun tanımlama. batılı filozoflar sadece hristiyanlık üzerinden ilahiyat bilimini ele aldıklarından, çok sık düştükleri yanılgı. nietchze (kısaca niçe diyelim) dediği gibi; hristiyanlık köle ahlakıdır. zulumkar iktidarlar dinleri herzaman için ezdikleri insanları avutan, hak arama yollarını günah gören insan tipi yaratmak için kullanmak istemişlerdir. bana göre hristiyanlıkta bu yüzde yüz başarı sağlamışsa islamda en az yüzde seksen sağlamıştır. islamın avantajı kuran-ı kerim'in özgün halini korumuş olmasıdır. dolaysıyla marks amcamızın bu sözü islam için geçerli değildir (en azından kısmen). çünkü isteyen islamın özünü kuran'da bulabilir...
devamını gör...
mevzu hakkında önce cemil meriç üstad'a kulak vermekte fayda var: "din, avrupa için bir afyondur, bütün ideolojiler gibi. avrupa'nın tarihi, bir sınıf kavgası tarihidir. osmanlı için şuurdur din, tesanüttür, sevgidir. osmanlı toplumu insan haysiyetine ve inanç birliğine dayanır. hegel, belki haklı: tarih tezatlar içinde gelişir. osmanlıâ’nın tezadı avrupaâ’dır. batıâ’da maddecilik, batılâ’ın hisarlarını yıkan bir dinamit, hür düşüncenin dinamiti; osmanlı imparatorluğuâ’nda maddecilik bir kendi kendini tahrip cinneti... bir kelimeyle: dinsizlik, batıâ’nın yükselen sınıfları için ne kadar hayırlıysa, bizim için o kadar meşumdur; onlar için ilerleyiş, bizim için çöküş ifade eder.... din, çok genel bir kavramdır. marxâ’ın bahsettiği din elbette, hıristiyanlıktır. temelinde karşılıklı anlayış, ilmi öven destekleyen bir dinin 'islamiyet` bahsi mevzu değildir."

kaldı ki öyle olsa bile bu marx gibi düşünce dünyasında etkisini hala hissettiren bir düşünürün üstünü çizmeyi gerektirmez. marx'ın bu lafla kastettiği kanımca şudur: malumunuz marx -o döneme hakim olan pozitivizmin de etkisiyle- künhüne vakıf olabileceğimiz bir gerçeklik olduğuna ve ideolojinin bu gerçekliğin bilincine varmamızı engellediğine inanır. bu manada din de temelini sosyo-ekonomik şartların belirlediği sömürü düzeninin bir semptomudur sadece yani asıl mücadele edilmesi gereken değildir. ikincil bir yan etkidir fakat insanları yaşadıkları sömürü düzeninde teselli eden, teskin eden, rahatlatan bir etkisi vardır ve bu manada -o zaman hastaların acılarını dindirmeleri için kullanımı yasal olan- afyona benzer. kaldı ki dine dair bu kadar sert bir marksist yaklaşım olsaydı liberation theology diye bir akım da ortaya çıkmazdı diye düşünmekteyim. hülasa marx'ı bilimsel materyalizmle eşitlememek gerekir. türkiyeli solcular bu hataya yeterince düştü zaten.
devamını gör...
dinin özü itibariyle bunu söylemek pek doğru olmaz. ancak yüz yıllardır özellikle yönetici hegamonik güçler açısından dinin statüyü koruyucu bir güç, bir payanda olduğunu söylemek de pek yanlış olmaz herhalde. hristiyan tarihinde bu tezi kuvvetlendirebilecek bir çok argüman bulmak mümkün. doğruyu söylemek gerekirse islam tarihinde de özellikle emevi iktidarıyla başlayıp yaşadığımız âna değin süregelen, bir çeşit din üzerinden statüyü koruma/geliştirme stratejisinin işler olduğu söylenebilir. islam'daki kader inancının, merkez iktidar sahipleri tarafından*, halkı kendilerine itaat ettirme noktasında ciddi biçimde kullanıldığı vakıadır. konuşmalarında dini ifadeleri kullanarak halkın gözünde kredilerinin artacağını düşünen günümüz siyasetçilerinin uygulamalarını da benzer düzlemde değerlendirmek gerekir.

edit: imla.
devamını gör...
ali şeriatã®'yle tanışana dek "yaa ama ya ne saçma şey yaa" şeklinde bikbiklediğimiz laf-ı güzaf. nitekim ufuklar açıldı mı? açıldı. din afyon mu? sosyolojik olarak müşahede ettiğimiz bugünkü din tam manasiyle...
(bkz: dine karşı din)
devamını gör...
doğru bir önerme.

insan beyninin özgürce düşünmesini engelleyen her şey uyuşturucudur. yapma, etme, düşünme, haram, günah, bir yere kadar düşünüyorsun, bir yere akdar gidiyorsun ondan sonra din giriyor devreye hop diyor, dur bakalım buraya kadar bundan sonra haramdır, günah olur ve sen de düşünemiyorsun artık, düşünmekten korkuyorsun.

nasıl olur da bir yaratıcı, yarattığının düşünmesini istemez bunuda anlayamıyorsun tabi, düşünemediğin için.


din, toplum, aile. beyne ve düşünceye engel muhteşeme 3lü.
devamını gör...
darwinist ateist karl marx'ın utanmadan söyleyebildiği laftır. kendisinin mason örgüt illuminati üyesi olduğu ve şeytana hizmet ettiği zaten günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. şeytana hizmet eden bir sakallı abdestsizin böyle bir laf etmesi çok akla yatkındır. kendisi ve onun müritleri cehennemin en sıcak kazanlarında cayır cayır yanmaktadır.
devamını gör...
gerçektir.

din kisvesi altında yüzyıllardır insanoğlu birbirinin düşmanı edilmiştir,
din kisvesi altında insanlar yüzyıllardır haklarından mağrum edilmiştir,
din kisvesi altında bir takım yanlış bize doğru olarak gösterilmiştir,
.
.
.
devamını gör...
amerikan halki son derece sekuler olmasina rağmen neden afyon içmişten beter o zaman? neden müslüman ülkeler emperyalizme halen direniyor o zaman?

edit:

tanımımız sebebiyle afyonla uyutulduğumuz iddia edilmiş.

birincisi bunu iddia eden arkadaş acaba dindar olmanın sekuler olmamayı gerektirdiğini biliyor mu acaba?

ikincisi abd yi hiç gitmiş görmüş mü acaba? bbc nin yaptığı ankete bakıp ahkam kesmek, birilerine laf çarptırmak eğlenceli olsa gerek.

o bbc nin yaptığı anketteki soruları incelemiş mi acaba? anketteki sorular direkt olarak sekulerliği değil dindarlığı ölçme niyetindedir. anketlerde sorunun nasıl sorulduğu çok önemlidir. sen bir hristiyan a tanrın için ölürmüsün diye sorup kolay kolay hayır cevabı alamazsın.
devamını gör...
öyle bir içmişsinki keyfin yerinde, sıcacık yatağında büzüşmüş yatıyorsun.. yatarsan yat, ne halin varsa gör be adam!
karl marx abimize selamlar..
devamını gör...
o kadar dogru bir laftir ki bu, hemen ornegini verelim:
(bkz: #2795670) buyurmuslar. abd halki sekulermis. bak simdi uyanmak istiyorsan google'a gir ve bir arastirma yap. abd halkinin dunyanin en dindar halklarindan biri oldugunu ogren ama unutma onlar musluman degil haaa.
biraz az afyon cek dostum. oku vede arastir konusmadan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar