dinci ile dindar ayrımı yapan kişi

şüphesiz ki camileri ahıra çeviren, şapka illeti yüzünden adam asan, ezana saygısı olmayan zihniyetin mensubudur. kendisi çağdaş, laik, özgürlükçü, demokrasi savunucusu felandır.

sonra sakallıyı, cüppeliyi, sarıklıyı eleştirir. gerçek müslümanlığın nasıl olacağını öğretir.
komiktir.
sıradan gereksiz, lüzumsuz bir "tip"tir.
devamını gör...
dinci demek din pazarlayan demektir. size söyle izahat yapalım; eğer dinci dersen artık dini pazarlama niyetine gireceğin icin din senin malın olmaz. sattığınız sey elinizden çıkarmak istediğiniz bir seydir. dindar? onu hepiniz biliyorsunuz.
devamını gör...
dinci ifadesi laik- seküler formatlı islama karşı içten garezli olanların sık sık kullandıkları ötekileştirici faşist ifade..
dinci diyenler için dindar kavramı ise kendi istedikleri dinin yani ramazandan ramazana ve cumadan cumaya ,etliye sütlüye dokunmayan müslümanlığı ifade eder...
devamını gör...
cehapeli solcu ya da seküler değilim islama karşı garezimde yok hiç bir partiyi desteklemiyorum. ama dinci dindar ayrımı yaparım çok şaşırmayacağınız bir örnek veriyorum mesela ak parti liderleri ve sayın cb dincidir.
devamını gör...
din tüccarları varken, din üstünden oy devşirenler varken, dini anlatıyoruz deyip oğlancılık yapanlar varken, hacı hoca sıfatını kullanıp sapıklık yapanlar varken, Allah’ın adını anıp ülke yönetimini ele geçirmeye çalışan teröristler bg. varken kusura bakmayın ben bu ayrımı yapıyorum. ne solcu, ne laik ne de sekülerim. böyle bir ayrımın yapılmasının da lüzumuna inanıyorum.
devamını gör...
dinci; din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenidir. aynı matematikçi ve türkçeci gibi... yaptığı işten para kazanır. buna inanmasını beklemek, matematik öğretmeninin matematiği yaşaması anlamına gelir. dindar ise; farklı bir kavramdır. ülkemizde dini vecibeleri yerine getirmeye çalışanlara verilen isimdir. ayırım yapılacak ise; buradan yapılabilir. bence!
devamını gör...
bazen cami cemaatinin de yaptığı ayırımdır. hani o camiye müdavimi belli kahve milletinin insanları gibi çöreklenen cemaatten bahsediyorum . şöyle sarıklı , cübbeli ya da biraz değişik bir grup gelse camiye "" aha ışidciler gelmiş ya la, çüşş bu ne lan terörist gibi" derler hemen.. camileri bu dinozorlardan temizlemek lazım diyeceğim ama maalesef genç müslümanlar da camiden rahatsız.
devamını gör...
hazır, kim yoğ iken üstad ortalarda yok iken ben gireyim bu topa.
efendim bu ikisi teknik olarak aynı manaya gelir. tek fark;
"-ci" ekinin türkçe,
"-dar" ekinin farsça olmasıdır.

ikiside; dinin, derununa vakıf olmadan sathını müdafaa eden kişi manalarına gelir. yani nfk'nın deyimiyle, ham yobaz, kaba softa!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar