dindar kesimin evlatlarıyla imtihanı

en çok mahçup oldukları konu. o güne kadar ateşli bir şekilde savundukları her şeyi yalanlar bu imtihan. başkasının evladını yargılarken başına gelebileceği hiç düşünmemiştir. var böyle tanıdıklarım. senin kızını gördüm o etek neydi öyle, senin oğlan elinde sigara ile geziyordu böyle çocuk mu olur filan. ama kendi çocuğu piyasaya çıktıktan sonra bu yargılamalar bıçak gibi kesilir.

ama sonuç olarak önümüzdeki gerçeklerden biri de çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz. hatta çocuğun arada bir dibinin sulanması durumunda kendi kendine yetişeceğini ve çok iyi bir müslüman olacağını zannediyoruz.
devamını gör...
"ey iman edenler! mallarınız ve evlatlarınız sizi, Allah’ı zikretmekten alıkoymasın. her kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir"

munafikun 9.

en ağır imtihan işte budur, evet. evladının geleceği için mal ve mülk yığmak, bu konuda Allah'ın zikrini ( ayetlerini, hükümlerini) çiğneyip haddi aşmak.
devamını gör...
"dindar kesim" tabir edilip tanımlaması yapılan kesim daha çok ata dini yaşayan elhamdülillah müslümanım kadar dinle ilişkili kesim bana göre. bu kesimi daha iyi karşılayan tabir 'muhafazakar' gibi duruyor. bu kesimin çocuktan beklentisi şu: oku, memur ol, kendini kurtar, yaşlanınca bize bak. aileden doğru düzgün manevi değer alamamış muhafazakar gençlerin muhafazakar olması için rol modellerin malum olduğu bu zamanda nasıl bir sebep olabilir ki?

gerçekten dindar insanlarda durum daha farklı. çocuğun kişiliğini yok sayan dayatmalarla çocuk yetiştiren bir kesim olsa da dindar insanlar çoğunlukla çocuğunun düşüncelerine, duygularına, hayallerine değer veriyor, inanç sınırları içerisinde olmak kaydıyla kararlarına destek veriyor, çocuğuyla vakit geçirmeyi önemsiyor ve ahlaki gelişimi için bilinçli çaba sarf ediyor. buna rağmen aileye zıt bir evlat yetişmişse nasiptir, kaderdir.
devamını gör...
sanırım bu imtihan süreci çocuğun okula başlamasıyla başlıyor. işte bu yaşa kadar ne verdiğinizle alakalı olarak ve devam etmesi gereken tutumunuzla alakalı olarak imtihanın derecesi büyüyor.
(bkz: nebevi metod)
devamını gör...
bence imtihan yanlış kullanılmıştır. dindar kesimin evlatlarıyla sorunları denilmeli. çünkü imtihan yaşayan sayılıdır neden derseniz dindar aileler çocuklarını yetiştirmiyorlar ki yetiştirdiklerini zannediyorlar. çocuğa dürüstlükten,yalan söylememekten, hile yapmamaktan bahsediyor ,anlatıyor ne kadar yanlış şeyler olduğunu ama dükkanda bir şey satarken yalan söylüyor sonra ben eğitim verdim diye geçiniyor. öyle bir dünya yok.çocuğun gözünden böyle şeyler asla kaçmıyor. çocuk yaptığında çocuğu değil kendini kısıtlıyorsun aslında söylediklerine,hareketlerine, davranışlarına dikkat etmelisin ama bizimkilerde tam tersi çocuğu bastır, kız, yasakla, ceza ver sonra çocuk düzelmeyince dindar ailelerin imtihanı de yok canım sen bir halt yapma sonra imtihan de çık işin içinden.

dindar aileler çocuklarını birey olarak kabul etmeli.çocuk yanlış yaptığında ona düzgünce anlatmalı.(burada aman çocuğa vurmasın vs gibi bir düşüncem yok terbiye etmek için çocuk dövülür ama bunun sınırı vardır)yaptıkları ile söyledikleri çelişmemeli , çocukları mallarıymış gibi davranıp ne isterseler yapacakmış,yapmak zorunda gibi bakmamalılar. dini şeyleri baskıyla değil güzellikle öğretmeli seçim hakkı sunulmalı baskıyla yaptığı sürece anlamı yok çocuk Allah korkusundan değil senin korkundan namaz kılmaya başlar. aileden uzak olunca dizginlerinden boşalmış gibi etrafa koşar çocuk sonra hiç tutamazsın ve en kötüsü baskıyla çocuğa münafıklığı öğretirsin. yeterince toplum münafıklığa itiyor siz bari çocuğu itmeyin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar