dindar kızlarla kim evlenecek

başörtülü kızlarımız için durum bu kadar kötüyken; gene de bir teselli cümlemiz vardı: "helal süt emmiş bir müslüman gençle yuva kurup evlerinin hanımı olurlar." fakat şimdi bu teselli de ortadan kalkmış durumda. islamcı erkekler yanında bir "zenci" taşımak istemiyorlar işte. sosyal ortamlarda, iş hayatında, alışveriş merkezlerinde, hatta sokakta kendisine "ayakbağı" olacak bir başörtülü kız istemiyorlar. bunun yerine "görenlerin her defasında üzerinde iyi duruyor" diyecekleri süper comfartable hatunları tercih ediyorlar.

başörtülü kızların sığındıkları (ya da sığınabilecekleri) son tesellileri de ellerinden kayıp gidiyor.

bu köylülük, bu iptidailik, bu lanetli korkaklık üzerimize her gün biraz daha sıvanıyor.

benimse, her gün biraz daha can yücel, her gün biraz daha nihat genç olasım geliyor.

şöyle kuvvetlice bir "s.tir" çekmek istiyorum. hani şiir gecelerinde o ön sırada oturan patates suratlı belediye ve vakıf takımının suratlarına bakarak yaptığım gibi. tıpkı başörtülü kızlar gibi rengim giderek kararıyor. çünkü, zencileşiyorum.


devamını gör...
herkes kendi kaderini yaşar.

bu durumda ister başörtülü olsun ister açık, hastalıklı, sağlıklı, beyaz tenli esmer, kısa, selvi boylu, güzel, çirkin, fakir, zengin,okumuş, cahil, çalışan, işsiz, atanmış, atanmayı bekleyen, genç, yaşı ilerlemiş bla bla.. her ne ise sadece evlenmek değil bütün hayatı insanın kendi kaderidir. yle de kaderinde ne varsa başına da o gelir.

onu bazı özelliklere ya da isimlere sahip olması değiştirmez.

başörtülü bir kızımız gayet mutlu bir bekarlık hayatı yaşarken, açık kızımız eşiyle türlü imtihanlara gark olabilir mesela.devamını gör...
'inançlarımızdan dolayı okuyamayacaksak, iş bulamayacaksak -iş bulsak bile çalışamayacaksak-, evlenemeyeceksek kim neylesin böyle resmiyeti, kim neylesin böyle zihniyeti?' denilesi durumdur. *
devamını gör...
türkiye'de milyonların ben diye cevap vereceği bir soru.
türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri islamcı kız ve erkeklerin en popüler olduğu bir dönemde böyle bir soru ancak şaka amaçlı sorulur. bu gün en katı laikler bile gizliden gizliye özendiği bir kesim için böyle bir şeyden söz etmek garip gerçekten.
devamını gör...
öncelikle "islamcı" diye bir kalıba sokmak son derece hatalı diye düşünenlerdenim. radikal terörist muamelesi gibi davranmak bu olsa gerek. islamcı olmayan kızlarla kim evlenecek o zaman? bir yerde hata yapıyoruz hem aynı süreçte demokrasi'yi ağzımıza sakız edip bir yandan tırnak içerisinde biz-siz ve onlar oluyor. islamiyeti doğru yaşayan kızlarla kim mi evlenecek? bu hususlara riayet eden müslüman türk evlatları tabi ki. bunca yıl süre gelmiş alışkanlıklar ne ölçüde bozuldu ve ben kıyamete kadar bu dini muhafaza edeceğim diyen kıymetler kıymetlisi yaradan'ın cümlesi nasıl unutuldu? islamiyet bir silsilesidir. evlada aktarılır ve onlar da bu süreci devam ettirir. bu da nasıl olur tabi ki islamiyeti yaşayan ve yaşayarak örnek olan anne ve babayla. sonuçta kimseye bu özellik data transferi ile olmuyor. okuyarak yaşatarak gerçekleşiyor.

gelelim dert edilen konuya. her devrin kendi genetik özellikleri vardır. nesiller yeni bilgiler okuyarak geçmiş dönemlerden yavaş yavaş ayrılır fakat bu süreçte bir husus daha fazla önem arz eder. oda ehemmiyet verilen konularda ki farkındalık. körü körüne bilmeden inanmakla karanlıklar içerisinde parlayan nadide ışığa yönelmek bu devirde daha kıymetlidir. zaten mevcut durumda yaşanan ayrılıklardan tutun, şiddetli geçimsizliklere kadar uzanan silsilede - bireylerin sabırsız davranışlarla, anlamadan evlilik sürecine girmeleridir. kur yapmak yahut evlilik öncesi ilişki yaşamaktan bahsetmiyorum. nasıl bir evlilik istediğini bilmeyen bireylerin başkalarının masasında ne varsa bize de ondan getir istekli garip hallerinden söz ediyorum. artık zaman bence eskisinden daha iyi.. ak ve kara alenen ortada. eğer bu zamanda dahi hala ateşle oynamak isteyen varsa buyrun meydan ortadadır. herkes istediği insanla evlenir. ister dinini yaşayanla ister yaşamayanla. çünkü bu dinin temelini zaten bilen - ne ile neşr etmesi gerektiğinin farkındadır. sen sebeplere yapıştığın sürece sorun yoktur. ama kader mevzunu hiçe sayıp bunu dinin arkasına saklanarak motiflersen işte o zaman buna dini kullanmak denir ki asıl felaket oradadır.
devamını gör...
instada orda şurda burda gün geçmiyor ki kına fotusu, nişan fotusu, düğün fotusu paylaşmayan dindar kız kalsın. ama geçiyor işte. hepsi de evleniyor. Allah hayırlı kılsın tabi ama, bu ne lan? evleniyorlar işte?
devamını gör...
sorunsal olmayan durumdur.

tek başına iktidar değil artık erkekler. hatun adaylarında sözü geçmekte. elbet alternatif muhalefet vardır. olacaktır.
evlenmek artık problem değil. problem olan ebeveynlerin yetersiz kalması. haklı olarak korkması.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar