dindarların genelde ayak işleri yapıyor olması

eğer bir tarikatın lideri veya yöneticisi değilse doğru olan tanımlamadır.

bu yüzdendir ki bedenleri güçlü ve sağlıklı, başları dik ve takkeli, sakalları uzun ve bakımsızdır.
devamını gör...
insanı yaptığı iş ile yargılayan insan tipinin yaptığı tespittir.

ha yeri gelince bu dinciler çok zengin oldu, yakında bizi ülkeden kovarlar diyen de aynı tiptir.

aga siz ne diyorsunuz gerçekten?
devamını gör...
aynı elemanı başka bir başlık altında dindarların nasıl hak yediğini, nasıl haksız kazanç sağladığını anlatırken de görebilirsiniz. bunları çok ciddiye almaya değmez.

bu memlekette ayak işlerini, daha ziyade ağır işleri esasen hiç bir kategoriye dahil edilmeyen kesim yapar. ideolojik bir aidiyeti olmayan, sadece ekmeğinin peşinde olanlar, yaşam mücadelesi verenler yapar. dindarların da, dinsizlerin de yok saydığı bu büyük kalabalık yapar bu işleri. diğerlerinin çapı zaten yetmez de, ama dindarları bu insanların problemlerini çözecek gerçekçi çözümler üretmemiş olmaları yönüyle eleştirebiliriz.
devamını gör...
bu dili, bu lisanı bir yerlerden hatırlıyorum. evet, kur'an'dan hatırlıyorum. müşriklerin efendimiz a.s'a söyledikleri sözlerden biridir: "sen o ayak takımından, fakirlerden yüz çevirirsen bizler de sana inanırız." mealinde bir ayet var.

demek ki iman olayı sadece insan-allah ile olan bir ilişki değil; aynı zamanda insanın diğer insanlarla olan, sınıflar arası bir niteliği de içeren bir ilişki.

zamanda kişiler değişir, ama tipolojiler hiç değişmez.
devamını gör...
ilginç tespit. nasıl bir sosyolojik yargı çerçevesi oturtulmaya çalışılmış bilemiyorum ama Allah katında rızkı kazanmak için yapılan işin adının ne olduğunun bir önemi yoktur. mühim olan kendi ahiretine ve dünyaya neler katabildiğindir. hiçbir amacı olmaksızın sırf maddi kaygı nedeniyle laboratuvarda sabahlayan nerde, insanlık daha iyiyiye güzele ulaşsın diye Allah’ın rızasını kazanabilmek amacıyla yorulan, terleyen nerde...

ne diyordu o meşhur replik: “..biz farklı dünyaların insanlarıyız..”
şükür ki öyle.
devamını gör...
söyleyen kişinin ayak işlerini yapan insanları küçümsediğini gösteren ifade. zaten kafirlerin en göze çarpan özelliği kibirli olmaları. halbuki din onlara dünyada elde ettiğin şeyler seni kurtaramaz diyor. ondan dinî ve dindarı sevmiyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar