ayetle hadisle olduğŸu için manasını şŸaşŸırabilirim korkusuyla yaptıkları konuşŸmalardır.
devamını gör...
yanlış bilgi vermekten çekindikleri için veya kendilerine göre en doğru tabirin bir başkasına ait olduğunu gördüklerinde yaptıkları şeydir. son derece doğaldır.
devamını gör...
söylediklerini daha bir temellendirmek için de başvurulan bir yöntemdir ve abestle iştigal edilmediği sürece de gayet makul bir eylemdir. zira ileri sürülen savların, çeşitli görüşten ve anlayıştan isimlerin vecizeleriyle desteklenmesi olumlu bir davranıştır.

hamiş: âyet ve hadis-i şeriflerle desteklenen konuşmalarda, zikredilen âyet-i kerã®me ve hadis-i şerã®flerin mânâsına ve söyleniş amacına uygun yerlerde kullanılmalarını özen gösterilmeli, âyet ve hadisler bağlamlarından koparılmamalıdır.
devamını gör...
avustralyalı müslüman gencin müslüman olmasına sebep olan özelliklerden birisi. kendi söylediğine göre hangi din mensubuna bir soru sorsa hep kendi düşünceleri üzerinden cevap verirlermiş ancak müslümanlar cevap olarak direk kitabı açıp ayeti okurlarmış.
devamını gör...
tevazudan da olabilir. çünkü herkes, bildiği herşeyi, sonradan başkasından öğrenmiştir. kimse annesinin karnından zerre kadar da olsa bilgi sahibi olarak doğmamıştır. dolayısıyla bilgiyi kendisine mal etmiyor.

ayrıca kendisi için önemli olanın alıntı olması veya olmaması değildir,insanların bilgi dağarcığının biraz daha gelişmesidir.
devamını gör...
bilgisizlikten değil fikirsizliktendir.fikir edinilen bilgilerin üzerinde yükselir.
devamını gör...
başkalarının fikirlerini kendi fikirleriymiş gibi satmanın kul hakkına girdiğini bildikleri için alıntı yaptıklarını gizlememelerinden böyle bir algı çıkmış olabilir..
(bkz: intihal)
(bkz: kemal alemdaroğlu)
devamını gör...
doğru bir tespittir
özellikle nur külliyatına sıkca başvurdukları gözlemlerim arasındadır
devamını gör...
fikir hayatında başkasının fikrini kendi fikri gibi satmak ya da kaynak göstererek alıntı yapmak dışında alternatif olmadığını düşünen kişiler.ödev olarak şunu doldursun:
(bkz: fikir üretmek)
devamını gör...
anadolu rock söyleyenlerle dindarların ortak paydada kesişmesidir.
örneğin cem yılmaz'ın 10 adımda anadolu rock isimli eserinde bütün eserlerde "dadaloğlu der ki", "karacaoğlan der ki" şeklinde bir alıntının olması gerektiği vurgulanmıştır.
devamını gör...
kafirlerin yaptığı yapmalarından kaynaklanmaktadır. yanlıştır.

mesela;

evrim var,
yaşasın darwin,
Allah yok,
din yok,
cennet yok,
islam barış dini değil,
islam kılıç ile yayıldı falan filan... ilginçtir ki hepsi aynı şeyleri usanmadan söylerler.
devamını gör...
söylediklerini sürekli bir yere dayandırmak istemelerinden kaynaklıdır. aksi hâlde sadece kendi söyledikleri insanlara inandırıcı gelmeyecek, havada kalacaktır.
devamını gör...
çalıntı sözlerle konuşmaktan evladır. adam okumuş okuduğunu aktarırken kaynak belirtiyor suç ama amerika kabak gibi dururken ben buldum diye kasılmak çok normal öyle mi?
devamını gör...
hemen örneklendirelim;

ve kaale dekart aleyhisselam: cogito ergo sum!
devamını gör...
prestijli görünme işidir. nasil ki munevver , sanatci ya da saygideger bi alim ile bi fotomuz olsun veyahut kiymetli universitelerde okuyup kaliteli bi etiket alma pesindeysek kisinin alintilari da o kisiler sebebiyle iyi bi etki katacaktir.
devamını gör...
en tartışılmaz sanılan düşüncelere bile eleştiri getirmiş biri olarak, iddia için ''hadi ordan'' diyorum. *
devamını gör...
Allahu a'lem, cicero'nun ''yeryüzünde söylenmemiş bir söz kalmamıştır'' mealinde bir sözü var. aslında -neredeyse- hepimiz alıntı sözlerle konuşuyoruz. dahası, alıntı hayatları yaşıyoruz. dindarlar özelinde ise, benim gördüğüm kadarıyla çoğu kendini nakil ehlinden kabul ediyor. zira selef alimlerinin derinliklerinin yanında bizim sığlığımız çok bariz. hal böyleyken kendinde söz hakkı bulanların ekserisi cahil ve kibir ehli... dikkat ettiyseniz ilk cümlem alıntıydı. son cümlemde alıntı olsun bari: ''tefsir etmek sahabenin, te'vil etmek ise fukahanın uhdesindedir.''**
devamını gör...
kısmen katılıyorum her kesim için geçerli olmasa da aklı var fikri yok gibi her söylediğini mevlana'nın da dediği gibi tarzında ifade eden insanı daraltan bir kitle var.
devamını gör...
kaynak göstererek konuşmak konuştuğundan emin olanların yapabileceği bir şeydir, bir kültür ve birikim göstergesidir.
aksi takdirde sorarlar adama, kaynak ne? oturduğunda yere temas eden yerler mi?
devamını gör...
söylediğinin kendi sözü olmadığını belirtmek içindir. dindarlıkla da alakalı değildir. daha çok bilimsellikle alakalıdır.

sözün sahibine duyulan saygıyı basit görmemek gerekir.
devamını gör...
alıntıları bilmem de sürekli kullanımdan kalkmaya yüz tutmuş arapça, farsça, eski türkçe kelimeleri -üstelik yaygın kullanılan türkçe karşılıkları varken- kullananlar beni ayar ediyor. öyle bir yazı gördüğüm an çıldırıp kapatıyorum.
devamını gör...
muhatabin risaleden yaptigi hicbir sekilde kisa sayilamayacak alintilar sadece sohbeti öldürur. cunku insan bir sure sonra karsidakinin kendisini dinlemedigi, bir fikri olmadigini ve dusuncelerini tabi varsa anlatmaktan aciz oldugunu anlamasina sebep oluyor.

alinti yapmayin demiyorum. yapin ama hobi olarak yapin. yeri gelince araya bir tutam bir tutam. bir yemege tum tuzlugu bosaltmak yemegi ziyan etmek degil mi?
devamını gör...
muhtemelen yazılmıştır da:

alıntı yapmadan konuşsa dindarı bi' tarafından sallıyor, kendi dinini kuruyor diye yaftalayacak tırreklerin pek de uzatmaması gereken meseledir. hadi yallah, hoşt!
devamını gör...
argüman yaratamayan bireylerin akıbeti.
devamını gör...
komik bir eleştiri. çünkü müslümanlar müslüman oldukları için sözlerini Allah'a ve resulüne dayandırmak zorunda hissederler. ya da o yola kendini adamış ve zaten onun da sözünü Allah'a ve resulüne dayandırdığını düşündüğü kişiye atıf yapar. atıf yapmama, kendisininmiş gibi sunma gavurun yaptığıdır ki bu yüzden nice müslüman alimin adı bile geçmezken o nice çalıntı gavurun adı ''x'i bulan adam'' diye anılır.
devamını gör...
sürekli kaynaksız, çamur at izi kalsın felsefesiyle hareket edip haberlerin yalan olduğu ortaya çıkınca tekzip etme gereği bile duymayanların anlayamayacağı durum.
devamını gör...
dindarların lehine bir durumdur.

adamlar neyi eleştirip neyi eleştirmemeleri gerektiğinin farkında olmayacak kadar cahiller ve şuursuzlar ki aslında * olumlu bir şey olan alıntı yapmayı tenkit etmişler. ayrıca dindar ve dinci arasındaki farkı dahi bilmeyenlerin hallerine acımadan edemiyor insan. yazık!

(bkz: salak yemin ederim bilinçli gerizekalı bu çocuklar)
devamını gör...
periyodik cetvelin bilinmeyenleri için uydurulan yeni bir element. ancak bilimsel bir kıymeti harbiyesi yok, çünkü bu teori ancak zekasını dünyanın sekizinci harikası sanan ateist beyinlerce doğrulanabiliyor.
durun bir alıntı tanım da yapayım haklı çıkmanın dayanılmaz mutluluğunu da yaşasınlar;
"bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır".
devamını gör...
dayandırmak zorundadır.
çünkü sıradan müslüman geri zekalı yerine konur.
iki çift yorum yapsan sen kimsin ki derler.
o zaman da akletmez misiniz dendiğinde akledemiyoruz.
devamını gör...
aslında olması gereken'i eleştirerek yanlışa düşmüş bir yargıdır.

eskiden solcu nesil çok okurdu. efsane gibi anlatılırdı hatta. onlarla birisi bir fikir tartışacağı zaman, "kaç kitap okudun; en son ne okudun?" gibi afilli sözlerle vuruş yaparlarmış. çünkü, alıntı yapmak, okuduğunun göstergesidir. bilmem nerenden değil, sağlam dayanaklar göstererek konuşma. .. tabi her nesil değişir, eski çamlar bardak olur.

ama ben bu zamanda kimsenin pek okuduğunu sanmıyorum.
devamını gör...
oldu olacak senin için yeni alfabe de çıkarayım, dediğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar