aynı şeyler gibi görülse de farklı şeylerdir.

bazı dini bilgileri, imam, müezzin, müftü, din kültürü öğretmeni, medresede maaşlı hoca olup bundan gelecek gelirle hayatını idame ettirmek, güzel bir kızla evlenmek için öğrenenler, alim sıfatına bürünenler var; o bilgileri dava adamı nasıl olunur, nasıl hareket edersem Allah benden razı olur, neyimi feda edersem dine hizmet etmiş olurum, niyetiyle öğrenenler var?

aynı şeyler mi, eller vicdana!


ek:
#6774565

mesele ekmek parası değil mi gardaşım? ekmeği için insanlar lağım temizliyor, ölüyor, öldürülüyor; o hizmetlerin karşılığını sadece Allah'tan bekleyerek yapan var mı? mesele bu. adama maaş ver stk'da da durur, yardım da toplar, kur'an da öğretir, fıkıhta...

yasin 21 ayeti okuyun arkadaşlar.


-en’âm -90- işte, o peygamberler, allâh’ın doğru yola ilettiği kimselerdir. (ey muhammed!) sen de onların tuttuğu yola uy. de ki: “bu tebliğe karşı sizden bir ücret istemiyorum. o(kur’ân), bütün âlemler için ancak bir uyarıdır.”

10/ yûnus -72- eğer yüz çeviriyorsanız, sizden zâten hiçbir ücret istemedim. benim ücretim, ancak allâh’a aittir. bana müslümanlardan olmam emredildi.”

11/ hûd -29- “ey kavmim! buna karşı ben sizden herhangi bir mal da istemiyorum. benim mükâfatım ancak allâh’a aittir. ben o îmân edenleri (teklifinize uyarak) kovacak da değilim. çünkü onlar rablerine kavuşacaklardır. fakat ben sizin bilgisizce davranan bir toplum olduğunuzu görüyorum.”

51- “ey kavmim! ben buna karşı sizden bir ücret istemiyorum. benim ücretim, ancak beni yaratana aittir. hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?”

23/ el-mü’minûn -72- ey muhammed! yoksa sen onlardan bir vergi mi istiyorsun (da inanmıyorlar)? rabbinin karşılığı daha hayırlıdır. o, rızık verenlerin en hayırlısıdır.

26/ eş-şu’arâ -109- nûh;“buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. benim ücretim ancak âlemlerin rabbi olan allâh’a aittir.”

127- hûd; “buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. benim ücretim ancak âlemlerin rabbi olan allâh’a aittir.”

145- sâlih;“buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. benim ücretim ancak âlemlerin rabbi olan allâh’a aittir.”

164- lût;“buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. benim ücretim ancak âlemlerin rabbi olan allâh’a aittir.”

180- şu’ayb;“buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. benim ücretim ancak âlemlerin rabbi olan allâh’a aittir.”

36/ yâsîn -20- o sırada şehrin tâ ucundan bir adam koşarak geldi ve: "ey kavmim! itâat edin o elçilere!"

21- " itâat edin sizden hiçbir ücret istemeyen o zât’lara ki, onlar hidâyete ermişlerdir."

42/ eş-şûrâ -23- işte bu allâh’ın, inanıp sâlih ameller işleyen kullarına müjdelediği şeydir. de ki: “ben buna (yaptığım tebliğ görevine) karşılık sizden, akrabalıktan doğan sevgiden başka bir ücret istemiyorum.” kim güzel bir iş yaparsa, onun iyiliğini artırırız. şüphesiz allâh, çok bağışlayandır, şükrün karşılığını veren
devamını gör...
dindar bir nesil yetiştirmek tüm ümmetin görevidir. yok öyle suçu devlete atıp kendini aklamak. cesarete bak, Allah'ı kandırmaya yeltenen şu ucuz cehalete bak! ne diyeceksin sorulduğunda; "rabbim onlar yapacağız dediler ben de 5 yılda bir gittim bir kağıda bir mühür bastım cihadımı tamamladım" mı diyeceksin? ulan yazık be! bin tane stk var, bin tane cemaat var... evinden, eşinden, çocuğundan, telefonundan veya televizyonundan, kısacası zamanından ve enerjinden ne kadar fedakarlık yaptın da milleti sorgulamayı kendinde hak görüyorsun? kaç tane çocuğun başını okşayıp bir tane ayet okudun, kaç tane kapı çalıp ihtiyacı var mı sordun? kaç kere kendini yırtıp muhatap arayıp bir zulme dur demeye çalıştın? tüm bunları hakkıyla yapsak zaten ortada sorun kalmayacak ama biz sosyal medyada atıp tutarak tüm görevimizi hakkıyla ifa ettiğimize kani olmuşuz bir kere.

sözüm de meclisten dışarı. ne bir yazara ne bir insana... tüm isyanım şu kokuşmuş, çok bilmiş anlayışa.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar