dini değerlerle alay etmek

hoş bir tavır değil. insanlarla kapatılamayacak mesafelere sebep olabilir. olmadı senin dinin sana benim dinim bana anlayışını benimse sus ve kendine bak.
devamını gör...
şimdi benim merak ettiğim bir şey var, mesela birisi dinle dalga geçiyor. bu din mensupları da bu dalga geçilme olayı yüzünden tepki veriyorlar. teknik olarak bu adam cehenneme gitmeyecek mi? sen neden kendin savunmaya çalışıyorsun ve bu dinin savunulmaya ihtiyacı mı var? yoksa bu direkt toplumdan bireysele dönen egoyu tatmin etme şovu mu?

edit: herkesin farklı bir cevap vermesi ironik oldu.
devamını gör...
dalga geçene tepki göstermek sevgi ve imanın gereğidir. peygamberin hükmünü kabul etmedi diye kellesi uçurulan, peygamberi hicvetti diye kellesi uçurulanlar var. öyle herkes ''nasılsa cehenneme gidecekler'' derse bu sesler daha da yükselir. benzer durum önceleri bir kavimde oldu ve ibadet eden insanlar olmasına rağmen sapkınlarla beraber helak oldu gittiler. müslümanlar huzuru ilahide ''ey kulum bunlar gönderdiğim din ile alay ederken, sen bunlara karşı ne yaptın'' sorusuna muhatap olmaktan korkar. burası islam devleti olmasa da darül harp olsa da müslüman ağırlıklı bir ülke ve herkes haddini bilecek.
devamını gör...
kuran ı kerim' de bu kişilerden bahseden ayetler vardır, bazıları;

“insanlar arasında öyleleri var ki, bir bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için boş lafı satın alır. işte onlara alçaltıcı bir azap vardır.” (lokman: 6)

“ona âyetlerimiz okunduğu zaman sanki kulaklarında ağırlık varmış da işitmiyormuş gibi büyüklük taslayarak sırt çevirir.” (lokman: 7)

“dinlerini oyun ve eğlenceye alanları, dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak.” (en’am: 70)

işte böyle elinizden geleni ardınıza koymayın, sinek vızıltısından öteye geçemezsiniz.

bu, dimdik ayakta duran bir dindir.” (rum: 30)
devamını gör...
bizim inandığımız kitabımızda, sırf bir hafızla alay etmesi sebebiyle bir sahabenin dinden çıkması anlatılır bize. böylesine dehşetli bir uyarı varken biz müslümanlar nasıl yaklaşalım böyle bir şeye?

ha kimin dinden çıktığı ya da cehenneme gideceğini de yalnızca Allah bilir. peki dinin korunmaya ihtiyacı var mı? evet var. daha doğrusu bizim onu korumaya ihtiyacımız var. bunlar bizim değerlerimiz. alay edildiğinde tepki gösteriyorsak şaşırılmaması gerekir.

tevbe suresi 65 ve 66. ayetlere bakabilirsiniz.
devamını gör...
burada sırf prim yapmak veya nickinden söz ettirmek için islamın mukaddes değerleri ile alay eden onları hafife alanlar var. bu kişiler dini hafife almanın, şaka amaçlı olsa bile alay etmenin insanı dinden çıkarıp, nikahını dahi ifsad edeceğini biliyorlar mı? bu kişilere gerçekten hayret ediyorum. şu küçücük kıymetsiz sözlük şeysi için yaptıklarına bak. haseret dünya vel ahireh..
devamını gör...
genel manada alay etmek zaten ahlaka uygun değilken dini değerlerle alay etmek tartışılamaz bile..
gülmek eğlenmek en basit ve en güzel iş fakat bazı durumlarda insanın net çizgileri olması gerekir..
devamını gör...
reel hayatta yetmiyormuş gibi sözlükte de rahat bırakmıyorlar. yaşamadığın şeyin dalgasını geçiyor olmak, kalp sızlatmıyor mu? ben ona şaşıyorum işte.
devamını gör...
ömer hayyam'ın sözlerini akıllara getirmiştir; "şu dünya da, ne tam kafirsiniz ne tam müslüman."
dini değerlerle alayı en çok sözde müslüman özde müşrik kimseler yapıyor, "inanmıyorum" diyen zaten "inanmıyor" da, "inanıyorum" diyen, daha "inandığı" dinin ilk emri olan "oku" emrini bile uygulamıyor. bu dinle alay değil midir? tevhidi bozan unsurları bilmiyor, bu dinle alay değil midir? mekkeli müşrikler de Allah'a iman ediyorlardı ama Allah ve resulu ile her türlü alay ediyorlardı. hurafe, bid'ât, uydurma ile dinini iyi öğrenmeden bu kavramların müptelası olmuş olanlar yaşadığını din zannedenler apaçık alay edenlerden daha çok alay ediyor.
devamını gör...
bir canlı cenazenin etrafında izdiham yaratanlar,

sara krizi geçirir gibi hareketler yapanlar

9.yüzyıl arap örfünü din diye insanlara getirip dayayanlar

Allahın dinini sahiplenip ticaretini yapanlar

cidden dini değerlerle dalga geçiyorlar.ben de çok bozuluyorum.

ınsan kullanmadığını satar mı?bu nasıl esnaflık?
devamını gör...
her insan bir şekilde inanır, inanmak ve onu ilah kabul etmek fıtrat olarak insanda mevcuttur.
biri çıkar materyalist olur biri çıkar bilime inanır kendini rahatlatmak için o fıtratında olan inanma duygusunu tatmin etmek için bişey bulacak.

neye inanırsa inansın ot yiyen hayvanın sütü nasıl ürettiğini, süt ile dışkı bağırsaklarının yan yana geçmesine rağmen dışkı değilde sürekli sütün nasıl çıktığını bulamamış olan bilim.
sünnet-i seniyyede geçen birçok olayı yeni yeni sağlığa faydalı olarak tasdiklemekte,
inanırlar üstadım yarın herkes o günü görecek el mahkum inanacaklar ama çok geç olacak.

Allah c c cümlemize selamet versin inşallah. işin sonuna geldiğimizde iman selameti nasip etsin. gerisi traş.
devamını gör...
cahil olanlar bir yana ancak kaşıntısı olanların zevk alacağı eylem.
şu iki şeyin arasındaki ayrımı yaptığımız zaman bence biraz daha netleşecek bazı şeyler: dini değerleri olmamak veya zayıf olmak ayrı bir durum, din karşıtı olmak ayrı bir durum.
dini değerleri görece olarak daha zayıf yahut olmayan biri, herhangi bir hassasiyete saygı duyuyor. o insaları ayıklamak lazım işte. arada kaynayan onlar oluyor çünkü.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar