dini eleştirenlerin derdi

birkaç gündür eksi sözlük'te devam eden didişmelerin ana konusu hatta konu başlığı hatırladığım kadarıyla dini eleştireceğim diye müslümanlara hakaret etme idi. asıl mesele galiba bu türkiye'de ateistler hristiyanlığa yahut yahudiliğe saldırmazlar ama islamiyet birinci öncelikleri. eh ortak payda da düsman da ortak olunca kemalist kesim yüklendikçe yükleniyor.
devamını gör...
beylik sözle gireyim: eleştiri denilen şey içinde hakaret taşımamalıdır.

bu ülkenin derdi "eleştirenlerin derdi" değil sanırım. sorun, eleştirenleri eleştirenlerde. zira eleştirenleri eleştirenler, neden eleştirdiği için değil, eleştiriyor olduğu için eleştirmekte.

dayanamadım: (bkz: eleşkirt)
devamını gör...
(bkz: ad-hominem)

ben daha gerek reel gerekse sanal alemde islam dini karşıtlarının 18-20 yaş tiribinden öte bir tavırla eleştiri getirdiğini görmedim.

tabi ki aynı husus karşı taraf için de geçerlidir fakat edebiyle takınan müslümanlara bile yapılan hakaretler meselenin içsel bir nefreti kapsadığını gösteriyor.

bu hususla ilgili canım isterse bir makale yazabilirim.
devamını gör...
din-i islamı yaşamadıkları için vicdanları rahatsız ve içlerindeki bu huzursuz yarayı eleştirerek iyileştirmeye çalışıyorlar. hepten mahvediyorlar. cenab-ı hakk hidayet versin.
devamını gör...
egolarına yenik düşme korkusudur tüm dertleri. malum kendilerinden daha büyük varlığı ve buyurduklarını kabul edemeyecek kadar idealist olduklarını düşünürler. bu hususla ilgili canım isterse ben de bir makale yazabilirim.
devamını gör...
inananların sinir katsayılarını ayyuka çıkarmak. eleştirirken edebini takınmayan, saygı duymayan kişiler kesinlikle doğru cevapları almak için veya kalbindeki şüpheyi gidermek için değil, inanaların kalbine fitne tohumlarını ekmek için çaba sarfederler...
devamını gör...
dini eleştirmek sadece kişisel bir tatmin sağlayacağından mantıksızdır. ancak sorgulamak ve eleştirmek aynı şey değildir. eleştirmek kabullenmediğin bir şey hakkında ya da kabullenip, daha doğrusunu sunmak anlamı taşır. diğer türlüsü zaten yorumdur.
buradan hareketle dinler gibi köklü ve güçlü oluşumları eleştirmek gereksiz olur. ancak kişi inanmak istediği ya da halihazırda inanmış olduğu dini sorgulayabilir, doğruya ulaşma çabası gayet doğaldır. geri dönmek ya da dönmemek mutlak surette tatminkârlığa varacağından peşin hüküm vermek müslüman olduğunu iddia edenleri tezata düşürür. onun doğrusu Allah hidayet versindir cümlemize.

eleştiride, tartışmada (benim gördüğüm) ülkemizde saygı her kişisel inançlar konusunda olduğu gibi vasattır. bunun yegane sebebi de hoşgörüsüzlüktür. insanlar kandırılmak da isteyebilirler, o inanca sarılmak da. bu sebeplerden ötürü her iki tarafın bir birini mantıksız olarak nitelendirmesi nitekim mantıksızlıktır.
devamını gör...
dini araştıranların derdi kadar samimiyetsiz ve faydadan uzaktır. dini eleştiren kişi, eleştirilerine cevap değil destek arama maksadıyla objektiflikten uzak bir tavır takınarak maça 1-0 yenik başlıyor. biz dini araştıranların ya da savunanların derdi ise, yaşamak değil konuşmak ve bilmekten ibaret kalıyor çoğu zaman. bir taraf silaha mermi diğer taraf kalkana alaşım arıyor. kimsenin derdi savaş değil, herkes arenada gladyatörlük taslayıp seyircilere oynuyor. haliyle ne hurufat kalıyor elde ne de hakikat.

ömer hayyam doğru diyor: 'ne tam kafiriz ne de tam müslüman'
devamını gör...
"allah'ın hidayet verdiğini kimse saptıramaz, Allah'ın saptırdığını da kimse doğru yola yöneltemez."

seviyeli bir tartışmanın herkese kazandıracağının altını çizmek gerekir. yazının son cümlesini ben ilk başa aldım. çünkü ciddi bir yanılgının tezahürü o söz. başlık sahibi arkadaşın düşünen ve araştıran biri olduğu anlaşılıyor fakat, islami gelenekteki bütün yanlışların üzerine inşa edildiği sözün üzerinde yeteri kadar düşünmediği de ortada.

doğrusu şu: "allah dileyene hidayet eder, dileyeni saptırır." insanın iradesinin sıfır olduğu bir hayattan dolayı Allah insanı neden hesaba çeker? çekerse bu adil midir? biz Allah'ın adil olduğuna iman etmişiz.

dile getirdiği diğer eleştirilerin tamamına yürekten katılıyorum. yalnız şunu unutmamalı: bahse mevzu yanlışların kaynağı kur'an ve sünnet değil; cehaletini, geleneğini din sanan, din tüccarlarının ya da dinini dünya menfaatine satan zavallıların işidir.

ayrıca (bkz: allah dilemedikçe iman etmezsiniz yanılgısı)
devamını gör...
dikkat çekmeye çalışmak ve topluma ben aykırı bir tipim olm yea imajı vermek olarak görüyorum ben. dostlarım bize koca karı imanı lazım gördüm duydum inandım bitti. sorgulama yapmam ben pek şahsen. tehlikeli konular. burda da tartışmam zaten açık konuşuyum din konusunda çoğunuz yazdıklarını takmıyorum çünkü kıstas alamam sizi.
devamını gör...
seytanin kendilerine verdigi vesvese ile, kafirliklerini, munafikliklarini, fasikliklarini ortaya serme istegi. ama bizzat rasulullah (s.a.v.) din aleyhinde konusanlarin kellesini getirtmistir. simdi ise agzi olan din hakkin konusuyor.
devamını gör...
kendilerinin eleştirilmez olduklarını sanmalarından ötürü sorunlu bir derttir.

ateizmin ve deizmin retorikleri vardır ve çok basit bir felsefik çalışma ile çürütülebilir. azınlık psikolojisi ile saldırgan ve agresif bir şekilde; dini şahıslar ve uygulayıcılar üzerinden değerlendirmek bir ayıptır, terbiyesizliktir.
aynı şey; ateist ve deist şahısların üzerinden uygulandığında bu ortaya çıkar. buna kaçak güreşmek, diyoruz.

hem dindar kimseleri pasif köle gibi lanse etmek sonra gelen tepkilerde onları saldırgan gösterip bununla dine vurmak basit bir çelişkidir sadece. ve söylemlerin hatalı olduğunu gösterir. bir insan pasif ve saldırgan olabilir mi ?

tabi ki burada sadece din eleştiricilerinin hatalı olduğunu söylemek de insafsızlık olur. bağnazca yorum getiren din sahipleri de mevcuttur.

fakat genel manada en affilisinden en basitine kadar din eleştirisi yapan kimseler aşağı yukarı bu şekildedir.
devamını gör...
dini hükümleri eleştirmek için girdikleri tanımlarda eksi oy almaları.

madem eleştiriyorsun, tanımına da eleştirisel bir yaklaşım olan eksi oy vermeyi de kabullenmelisin ki eleştirmek eylemindeki samimiyetini ispatlayabilesin.

sözlükte oy kullanma konusunda bir yönlendirme yok, dileyen dilediği tanımları eksileyebilir.
sorun olansa eksi yemiş olmakla birlikte çekilen vicdan azabının gün yüzüne çıkmış olması olsa gerek, başka açıklama zahirde gözükmüyor çünkü.
devamını gör...
neden eksilendim demiyoruz. sadece komiğime gidiyor. yoksa istediğiniz kadar eksileyin. o değil de adamın biri nişanlısının fotoğrafını atıp nasıl yalnız bırakayım fiziğe bak diyor. tamam dostum sizsiniz hahahaha.

t: din eleştirisi yapmıyoruz, komik bulduğumuz şeyleri söylüyoruz. yoksa istersen yolun ortasına kusup ona tap. bana ne?
devamını gör...
hangi dini? islamı pek eleştiren yok. diğer dinleri* de eleştirirken eğleniyrük.

t: bir dini eleştirenlerin bunu yapmaktaki amacı.
devamını gör...
sanırım bekledikleri anlayışı görememek. şimdi din eleştirilebilir inanan ya da inanmayan kişilerce ama hakaret boyutunda olmaması etiktir. üstelik her dini eleştireni dinsiz olarak yaftalamak ayrı bir vaka, bir şey diyemiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar