dini sorgulamak ve dünyayı sorgulamak

hayat boyu gözlemlediğim iki farklı bilinç türü.

dini sorgulamak deyince, adından belli, dini kabülleri, algıları, yorumları sorgulamış oluyoruz. zaten artık seküler/modern bir dünyada yaşadığımız için ve bu ikili olgu dine bir tepki için de biçimlendiği için halihazırda en kolay şey dini sorgulamak. hadi bizde islam'ın halen tüketilemeyen bir ışıması var, ama batı' da hristiyanlık gerilemesine rağmen dini sorgulama eylemi bitmemiştir. bununla beraber daha yukardaki tartışmalarda da artık din yokmuş gibi fikirler yürütülür. gene de güncel olaylar, toplumsal ve politik gelişmeler orada da dini sorgulama edimlerini güncel kılmaktadır.

bu yanda ise bir tarafta batı merkezli seküler ve modern hayatın yaşam ve bilinclere iyice hükmetmesi, diğer tarafta inananların bunlara hayli yüklü miktarda koz vermesi dini sorgulama edimlerini merkeze taşımaktadır. yaşanılan dünya zemini artık modern ve seküler zihin temelli olduğu için de, bu sorgulama türünden herkes nasibini almaktadır. kültür, eğitim, sanat, bilimsel yorumlarla iyice dolmuş dimağlar en olay olan şeyi, yani dini sorgulama çabasına girmektedirler. hatta bundan az çok okuyan dindarlar da fazlasıyla nasibini almaktadırlar. onlar da geriye dönüp ok atmaktadırlar.

peki dünyayı sorgulamak? şampiyonların kahvaltısı'na oturmak... kaç kişi bunu yapabiliyor? hazır düşünce kalıplarına teslim olmayıp, dünyanın her sahasına çıkarma yapan, konduğu her dalı sorgulayan, çağların muhasebesini tutan kaç kişi var? felsefe, edebiyat, kültür, sanat, bilim.. eline aldığı her şeyi tutup kaldıran, bulunduğu zemini yoklayan, dünyaya inanmayan ve güvenmeyen kaç soylu kişi? dünyaya yaslanıp tanrı'yı sorgulayacağına, tanrı'ya yaslanıp dünyayı sorgulayan.. nietzsche, marx, freud, sartre'ın kurguladığı, bilimsel gelişmelerle hayatın maddilestigini, zorunlu doğal sistem olan kapitalist liberal kültürle hayatın iç olduğunu farkeden kaç kişi?

dünyayı sorgulamak zorin zorudur. ama bunun zihinle alakalı olduğunu sanmıyorum. bu, varoluşsal olarak dünyaya başkaldıran bir ruhun edimidir. bütün süsten, riyadan ve gevezeliklerden ari, saf bir varoluş. dünyaya diklenen bir varoluş ile bu gerçekleştirilebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar