dinle küçük adam

az önce okumaya başladıgım ve ilk sayfalardan itibaren reich amcayla ne kadar ortak düşüncemizin oldugunu görmemi saglayan kitap. herkesin mutlaka okuması gerekir. en azından büyümek isteyen küçük insanların.
devamını gör...
batıda öznenin insan olduğu nadir eserlerdir. genelde özne kişidir insan değil.

--- alıntı ---

"...dinle küçük adam!

sana "küçük adam", "sıradan insan" diyorlar; yeni bir çağ, "sıradan insan çağı" başladı diyorlar. bunu söyleyen "sen" değilsin küçük adam. onlar söylüyor bunu, büyük ulusların başbakanları, koltuklanmış işçi liderleri, kentsoylu ailelerin tövbekar evlatları, devlet adamları söylüyor, filozoflar söylüyor sana bunu. geleceğini eline veriyor, geçmişinden hiç sual etmiyorlar.

korkunç bir geçmişin mirasçısısın sen küçük adam. mirasın, avucunun içinde alev alev yanan bir elmastır. bunu sana söyleyen, benim; beni dinle.

her doktor, her ayakkabıcı, teknisyen ya da eğitimci, işini doğru dürüst yapmak ve yaşamını kazanmak için, eksikliklerini bilmek zorundadır. birkaç on yıldır, şu yeryüzünde yönetici rolü oynamaya başlamış bulunuyorsun. insanlığın geleceği, senin düşüncelerine ve senin yapacağın şeylere bağlıdır. ama öğretmenlerin ve efendilerin, aslında nasıl düşündüğünü ve gerçekte ne olduğunu söylemiyorlar sana; seni kendi geleceğine egemen olma yetisi verebilecek yönde eleştiren ve bu eleştiriyi dile getirme yürekliliğini gösteren tek kişi yok. yalnız bir anlamda "özgürlüğüne sahip"sin sen; kendi yaşamını yönetmeyi öğrenmeme ve kendini eleştirmeme özgürlüğüne sahipsin.

şöyle bir yakınmayı hiç duymadım senin ağzından: "gelecekte kendimin ve dünyamın efendisi olmak yolunda yürütüyorsunuz beni, peki ama, insanın nasıl kendi kendisinin efendisi olacağını anlatmıyorsunuz hiç, düşünce ve davranışlarımdaki yanlışları bana söylemiyorsunuz."

yönetimi elinde tutan kişilerin, "küçük adamı" yönetmelerine izin veriyorsun. ama sen, hiç sesini çıkarmıyorsun. yönetimi elinde tutan güçlülere, ya da kötü niyetli güçsüz adamlara seni temsil etme yetkisini veriyorsun. her seferinde aldatıldığını anlıyorsun, ancak bunu anladığında, iş işten geçmiş oluyor."


--- alıntı ---

devamını gör...
küçük adamlığını kafana çiviyle çakar gibi kabul ettiren kitaptır.
åžahane karikatürleri vardır.


--- alıntı ---
"Dinle küçük adam; insanın sefaleti senin her küçük kötülüğünde gün ışığına çıkıyor."
--- alıntı ---
devamını gör...
wilhelm reich imzalı.

ikinci dünya savaşı sonrası insanın kendini arayışını konu eden bir kitaptır. yazar hümanizm akımını işleyip önünüze yepyeni bir mamul olarak bırakmıştır.

resimlere bakın geçin derim
saçmalığın daniskası.. bilmediğim tek bir şey söylemedin ey küçük adam.. çok küçükmüşsün çok.
devamını gör...
nietzsche okuyan biri buna bayılır okurken rahatlar yarım kalan bir şeyin tamamlandığını hisseder. bu kitabı okuduğumda o kadar mutlu olmuştum ki kimi görsem bu kitabı tavsiye ediyordum ayrıca benim söyleyemediklerimi onun söylemesi beni çok rahatlatmıştı. hakkında daha fazla söylenebilir benzeri olmayan bir kitap ilk ve en iyisi.
devamını gör...
insanlığın şu andaki durumuna neden olan insan modelini en iyi anlatan kitaplardan biri. öyle kalın yapraklı ama içi boşlardan da değil. ''küçük adam'' lar okuduğunda kendini rahatsız hissedebilir. ancak kendini aynada görüp değişme isteği de uyandırabilir. ''küçük adam'' olmayanlara mutluluk verebilir anlaşıldığını hissettirir. *
devamını gör...
yığınları oluşturan adamlara seslenen, herkesin, hepimizin okuması gereken bir kitap. herkes bir veya birden çok yerinde kendine seslenildiğini muhakkak görecektir.
devamını gör...
--- alıntı ---

demek ki büyük adam, ne zaman ve ne durumda küçük adam olduğunu bilen kişidir. küçük adam ise küçük olduğunu bilmediği gibi, bir de bunu bilmekten korkar. küçüklüğünü ve darlığını başkalarının güç ve büyüklüklerinin kötü taklitleriyle kapatmaya çalışır. kendi büyük paşalarıyla gurur duyar, kendisiyle değil. kendi düşüncelerine değil, kendi aklına gelmeyen düşüncelere hayrandır. bir şeyi anlamakta ne kadar zorlanıyorsa ona o denli fazla inanır. kolayca anladığı şeylerin ise doğruluğunu bir türlü aklını kesmez.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

belirli bir efendinin kölesi olmaktan kurtulup herhangi birinin kölesi olabilmek için önce bu belirli zalimi, söz gelimi çar'ı ortadan kaldırmak gerekir. böylesi politik bir cinayeti işleyebilmek için kişinin bir kere yüksek bir özgürlük anlayışına ve devrimci güdülere sahip olması gerekir. böyle bir kişi zaten hemen gerçekten büyük bir adamın, mesela isa'nın, marks'ın, lincoln ya da lenin'in önderliğinde devrimsel bir özgürlük partisi kuracaktır. bu gerçekten büyük olan adam özgürlüğü ölesiye ciddiye alır. bunu kestirme yoldan sağlayabilmek için etrafına yardımcı ve ayak işlerine baktıracağı bir sürü küçük adam doldurmak zorundadır; bu devasa görevi tek başına yapması düşünülemez.

ayrıca eğer etrafına küçük büyük adamlar doldurmazsa, sen de onun takipçisi olmazsın. hareket başarısızlığa mahkum olur. çevresindeki bir sürü küçük büyük adamla senin adına güç elde eder, belki bir parça hakikat ya da yeni, daha iyi bir inanış oluşturur. inciller, özgürlük yasaları yazar. senin yardımın ve ciddiyetine güvenir. seni toplumsal bataklıktan çekip çıkarır. çokça küçük büyük adamı bir arada tutmak, senin güvenini kaybetmemek için, yalnız senden ve daimi gürültü patırtıdan uzak derin entelektüel yalnızlığı içinde ama yine de senin yaşamınla içli dışlı olarak elde ettiği büyüklüğünden her geçen gün bir parça kaybeder. sana önderlik edebilmek için senin onu ulaşılmaz bir tanrı haline getirmene göz yummak zorundadır.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

sana özgüven değil, devlete saygı; kişisel büyüklük değil, ulusal büyüklük vaat ediyorlar. ne de olsa ''kişisel özgürlük'' ve ''kişisel büyüklük'' senin için anlamı olmayan karmaşık şeylerdir. oysa ''ulusal özgürlük'' ve ''devletin çıkarları'' kavramlarını yüksek sesle haykırırken kemik görmüş köpek gibi ağzının salyaları akıyor.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

eğer araştırmacı (dün sadece bir seks düşkünü ya da çılgın iken) bugün bir dahi ise, onun bugün dünyaya kazandırdığı mutluluğu çok kolay tüketeceksin demektir.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

zavallılığın bataklığına nasıl da batmışsın, göremiyorsun. her defasında kafanı bataklıktan ''yaşasın!'' diye bağırmak için çıkarıyorsun. bataklıktaki bir kurbağa bile yaşama senden daha yakındır.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar