dinle

şebnem paker versiyonu şu şekildedir:

bir gün gelir yıllar sensiz yasanır yıne caresiz
ahh sevdıgım herseyım nerdesın?
senı sarmaya doymuyor içim dinle

geri donmenın yolu varmıdır?
hele durmadan ararım seni
acı cekmedin beni sevmedin
hele durmadan sorarım seni
sana dargınım bana varmadın
hele durmadan severım senı
sözü vermedın dıze gelmedın
hele benı sevmedın severım senı...

haykırdım bana donmuyor
yalvardım benı sevmiyor
sensizlik bana yetmıyor
sevdıkçe severim seni
devamını gör...
mevlana'nın 27000 beyitlik mesnevisine başlarken kullandığı elzem sözcük. Kur'an-ı Kerim'in ilk ayeti oku * ile başlamasının ne kadar önemli bir mesaj olduğu ortadadır. İşte buna nazaran dinlemek de bir o kadar önemli olduğu için mevlana hazretleri binlerce beyitten oluşan mesnevisine dinle diye başlamış. ama biz hâlâ çok * konuşup az dinliyoruz.


dinle neyden duy neler söyler sana,
sızlanır hep ayrılıklardan yana:
kestiler sazlık içinden, der, beni;
dinler, ağlar: hem kadın, hem er beni
devamını gör...
ilk kelimesi "bişnev"dir mesnevi'nin yani "b" harfiyle başlar. farsça bir kelime olan bişnev'in türkçe'deki yansıması ise "dinle"dir. kendine "hamuş" adını veren bir büyük zattan aslında bizleri çokta şaşırtmayacak bir tavsiye. hamuşun ne olduğunu bilmeyenlere hemen söyleyeyim. o da suskun demektir. kelimelerin üstadı kendine suskun sıfatını yakıştırmış. sanki günümüz toplumlarında hülasa onun toplumunda da konuşan binlerce insana inat. içi boş konuşmaların hepsine tümden bir isyan. böyle başlıyor mesnevi "b" harfiyle. tıpkı tüm insanlığa gönderilen son kutsal kitap kuran-ı kerim gibi. o da bismillah der. Allahın isminin öncesine başlamanın "b" sini getirir. onun adıyla başlar ilahi beyan. insanlığında bir nasihat mekanizması "b" harfiyle başlamış. sadece mesneviye mi başlamış dersiniz ? hayır...hayatın ta kendisine aslında.


"biz dile söze bakmayız. gönle hale bakarız"


işte hayat bu sözde gizli.


gizlenmek...


suskunluğun açıkcası bir diğer ismi. susan insan gizlenen insandır aynı zamanda. içindekileri saçıp dökmeyendir. bir gören, bir duyan, bir hissedendir ama ne gördüğünü, ne duyduğunu, ne hissettiğini hissettirmeyendir. bir hal dilidir. insan da bu dile bakmalıdır. bir yerde mahzun bir gönül mü gördü o görüş suskunluğun zirvesine kanat açmaktır. ağlayan, sızlayan, anlatamayanların, dinletemeyenlerin yurdudur bu dünya. "ağlarım anlatamam hissederim söyleyemem / dili yok kalbimin bundan ne kadar bizarım" diyen hangi yurdun insanıdır ?

mevlana "dinle" derken her birimiz "hamuş" kesilmeliyiz işin aslı. Allah rahman ve rahim olarak isimlendirip kendini öyle başlarken ayete biz lal olup bir kenara derdest edilmeliyiz. suskunluğumuza bölünmeli bütün bir dünya. suskunluğumuzda hayat bulmalı ya da. ya da suskunluğumuzda biz hayat bulmalıyız. hayat veren de hayat bulan da bizsek şayet bunun yolu "dinle"'mekten geçer. bir konuşup, iki susmaktan geçer.

not : itusozluk ve birebir sözlük'te de bu entry girilmiştir.
devamını gör...
şebnem paker'in söylemesi ve grup etnik'in çalmasıyla, eurovizyon şarkı yarışmasında en büyük başarıyı almış türkçe sözlü şarkıdır!

bağlama ile yapılan giriş, def ile tutulan tempo, ney ile yapılan geçişler ve o muhteşem nakaratla büyük bir bütün oluşturan eserin aldığı başarı az bile sayılır.
devamını gör...
musmutlu eden şarkı. o bağlama, o ney, o sesin güzelliği. sahne performansı da harikaydı ve içi gülen gözler hep güzel hatırlattı bu şarkıyı.


hiç gecmiyor günler sensiz geceler yine kimsesiz
ah! sevdigim nerdesin? kimdesin?
dinle..

deli aşkının sonu var mıdır?
diye sormadan severim seni
acı dinmeden, gece bitmeden
yola duşmeden bulurum seni
bana yar mıdır?adı var mıdır
diye sormadan bilirim seni
göze girmeden, dile gelmeden
yüze gülmeden, severim seni

ah! sevdigim nerdesin? kimdesin?
sana sormaya, varmıyor dilim
dinle

sorsaydın adı var midir?
gercekten bana yar midir?
bilseydim sonu var midir?
sessizce severim seni

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar