dire straits

1999 yılıydı. metallica falan dinliyordum. babam gece sarhoş eve gelmişti, odamın kapısını açmıştı ve televizyonun üstüne bu adamların kasedini atıp "al da bunu dinle, müzik budur" demişti. babamın haklılığını sonraları çok daha iyi anladım. zaten şunu da sonra anladım,

müzik = ingiltere + jamaika
devamını gör...
mark knopfler önderliginde devlesen rock grubu...amma öyle rock grubu dedim diye yabana atmayin, sümüklü paçoz rockerlar'a hitap etmez, müzikten, sanattan anlayan müzikseverlere hitap eder bu tas gibi grup.liderleri mark esasinda macar asilli bir ingilizce ögretmenidir...

söz mükemmelligi açisindantelegraph road;

müzik güzelligi açisindan o dillere destan sultans of swing, grubun bas yapitlarindandir.
devamını gör...
öncelikle henüz başlığının açılmaması keder verici bir durum olan ingiliz müzik grubudur. vokalde mark knopfler üstad. kardeşi david ritim gitar ve geri vokal. john illsly bass gitar, pick withers bateri. dire straits müziğini, içinde folklorik ögeler, blues ve hatta jazz tınıları saklı bir rock tarzı diye tanıtsak hata yapmış olmayız sanırım. rock'roll ve punk havaları da bir çok eserlerinde hissedilir. ama bunun yanında, eğer şarkı sözlerine bakarsanız ki çoğunu mark üstad yazmıştır; edebi metinlere yakın bir derinlik ve kalite bulur, şaşırırsınız.

büyük parçalarından bazıları, "telegraph road (insanlığın gelişim süreci ve moderniteyi eleştirir)", "sultans of swing" ve "brothers in arms" iken, en büyük eserleri olarak "money for nothing" (tüketim toplumu eleştirisi) gösterilebilir.
devamını gör...
en sevdiğim şarkısı diye ayırabildiğim şarkısı olmayan grup. dünyanın en güzel müziğini yapan insanlardır kanımca. dinleyici kitlesinin kısıtlı olması ise çok üzücü. şöyle karşılıklı dire straits dinleyecek kimseyi bulamamak çok acı bir şey. velhasıl kelam güzel gruptur efendim şiddetle önerilir.
devamını gör...
(bkz: the beatles)
(bkz: pink floyd)
(bkz: doors)
(bkz: deep purple)
(bkz: the rolling stones)
(bkz: led zeppelin)

gibi marka olmuş ingiliz grupları içinde arka planda kalmış, bence "en az" onlar kadar iyi ingiliz rock grubu. kendimce bu tablonun sebeplerini sorguladığımda ilk aklıma gelen şey, dire straits in basçısının adını bilen varmı? yada bateristin? mark emmim çok öne çıkmış, bir diğer sebep yakışıklı yada karizmatik değil herif, karıyla kızla,uyuşturucuyla işi olmamış,efendi adam. o yüzden yukarıdakiler kadar bilinmez. 10 numara gitaristtir. besteleri yukarıdakileri cebinden çıkarır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar