direksiyon sınavı

ehliyet almanın son adımı olan uygulamalı sınavdır.

bu gün bu sıva giren bir öğrenci olarak sınavdan sonra asla geçemeyeceğimi düşünmüştüm. çünkü,
defalarca hata yaptım,
az kalsın duvara çarpıyordum,
dışarıdan beni yönlendiren hocayı eziyordum ve yerdeki dubaları devirip üzerinden geçmiştim.
ama sınavı geçmişim. artık ehliyet sahibiyim sayılır.
yani sonuç şu ki bekle beni istanbul trafiği, bir trafik canavarı doğuyor.
devamını gör...
bugün ikinci kez girdiğim sınav. çok güzel geçti. espri yapıp hocaları gülme krizine soktum falan. adam en son, "hocaya laf yetiştirmekten on puanını kırıyorum" deyu esprik yapıyordu ki, indim arabadan. geçeceğimi düşünüyorum, ama olur da kalırsam hayatımın sürprizini yaşayacağım.
devamını gör...
geçemeyenlerin ehliyet işine elveda demesi gerekir. ama elveda demez kimse çünkü insanların yaşamları arabayla hava basmaktan daha değersizdir. 2. defa girerler, 3. defa girerler.

devamını gör...
daha önce hiç arabayla haşır neşir olmamış, pratik imkanı olmayanların kursun arabasının her yerini kurcaladıktan sonra girmesi gereken sınav. farlar, sis farları, sileceklerin çalışması gibi kritik şeyler önemli. 1 haftalık afrika sıcağının ardından tam sınavımın ortasında hava kapandı ve resmen gök delinmiş gibi yağdı. kısaları yakıp silecekleri son devirde açmak zorunda kaldım.

farları, silecekleri canımın istediği kadar kurcalamama izin veren, meb in belirlediği 12 saati aşarak gece gündüz her ortamda beni çalıştıran kurs hocalarıma sevgilerimi iletip, müsadenizle trafiğe katılıyorum.
devamını gör...
(eğer sınava arabayla giden relax şoförlerden değilseniz) adrenalin yüklü hede. gerginken yaptığım güzel bi kalkıştan sonra rahatladığımı gören hoca, "kendinize pek güveniyorsunuz, ama unutmayın acemisiniz. hadi bi' daha kaldırın görelim o zaman şans mıydı." cümlesini söyledi. durdurup tekrar kaldır deyince eski gerginliğime kavuştum ve tabii aynı şekilde pürüzsüz bi' kalkış gerçekleştirememiştim. sonrası zaten tahmin ettiğiniz gibi çevreden gelen "pöf bayan şoförmüş yeaa" bakışları, kornalar falan. gerdikten sonra rahatlatmaya çalışmışlardı bi de saçmasapan. 90 almıştım. madem geçirecektiniz ne diye karizmamı dağıttınız diye biraz söylendim ama ne çare.
devamını gör...
heyecandan devreleri yakıp arabayı boşta kaldırmaya çalışmama sebep olan sınav. Allah Allah yav niye gitmiyo gitmesi gerekiyodu diye sesli düşününce hocamın "canım vitesi 1e takarsan hani." cümlesiyle kendime gelmiştim. yol boyunca kaldım kaldım diye kendimi yedim. sonrasında ise müfettişin "hayırlı olsun." cümlesiyle fonda destiny s child - survivor, huzurlu bir şekilde babamı aradım.
devamını gör...
2012 yılında girmiş olduğum sınav yanımda ki müfettiş ayağının altındaki pedallarla oynayıp bırakmaya çalışmıştı neyse ki tek seferde aldım.
devamını gör...
son zamanlarda gereksiz bırakmaların yapıldığı sınav. düzgün bir komisyona denk gelmezseniz adamlar resmen bırakmak için uğraşıyorlar.ilk seferde alamadım ikincide hiç hata yapmadan bitirince mecburen verdiler.
*birde park konusunda fazla kastıklarını düşünüyorum 2 hamlede park etmek bence çok gereksiz ve en ufak bir hatada indiriyorlar.dediğim gibi komisyon önemli...
devamını gör...
yeni uygulamaya göre öncelikle kaputu açtırıyorlar ve hangi materyalin ismi nedir gibi sorular soruyorlar.
sonra bagajı açtırıp reflektör, stepne gibi şeyler soruyorlar.
sonra direksiyona oturuyorsun.
ama daha dur, henüz bitmedi; göstergeler vs soruluyor.
bu ıvır zıvırlardan artık hazır hissettiğinde aracı çalıştırabilirsin diyorlar.
buraya kadar her şey güzel sevgili sözlük, ta ki kavşaktaki o lanet olası 2. ışığa kadar..
sonuç olarak bugün itibariyle kalmış bulunmaktayım.
yalnız komisyon üyelerinin tesellisi şu şekildeydi: ''bizim hanımın ilk zamanlarından çok daha başarılısınız, biraz daha gayret gösterirseniz 2.'de alırsınız inş.''
güler misin ağlar mısın..
devamını gör...
bu sabah 2 gün öncesinden duaya başlayarak girdiğim, müthiş sürüş ve mükemmel parkla "amaan bu da neymiş cânım" deyip araçtan indiğim sınav. güzel geçmesi tamamen komisyonla ve rahatlığınızla alakalı. kısacası bildiğini göster ve hata yapma yeter. bi 'hadi hayırlı olsun tanımefendi'ni alırım sözlük.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar