direnişçi

mücahit akagündüz isimli bir kameraman'ın kaleme aldığı kitaptır aynı zamanda. ırak'ta özellikle felluce saldırılarında gördüğü şeyleri içerlemesi sonucu, böyle bir kitabı kaleme alma ihtiyacı hissettiğini yazmış. hatta kitabı okurken yanınızda, yörenizde bombalar patlayacak diyecek kadar da iddialı konuşmuş.
devamını gör...
defansta olandır. aslında haberlerde "güçsüz olduğu halde çırpınıp duran" anlamında kullanılır.
devamını gör...
genellikle direndikleri şey de operasyondur. dikkat ediniz operasyonu hep herkesin güçlü olduğunu düşündüğü kuvvet yapar. amerika normalde işgalcidir. "amerika bu sabah yine ıraka saldırdı" denilemz. "amerikan ordusunun düzenlediği operasyonda direnişçilere ağır zaiyat verildi" denilir. bazen iyice haddi aşarlar. "ıraklı militanlara ağır kayıp verdirildi" derler. o anda "militan senin babandır köpeeeennkkk" diye bağırır kanalı zaplarım. ite bak ya. militanmış.
devamını gör...
çokça işitmeye başladığımız birşey karşısında direnç gösteren insan. (tanım)

çok kıyaktır ciddiyim. biber gazı yediği zaman bu ülke için birşey yaptığını zannedenler var veya tam tersi çamlıca'ya cami dikince bu ülke için birşey yaptığını zannedenler.. kimse; ahlaklı olmalıyız, faiz kaldırılmalı bankaları yok etmeli kredi kartlarının türkiye'de geçer akçe olmasını ayaklar altına almalı, amerikalı olmamak için azami gayret sarfedilmeli demiyor. herkes gücün peşinde. bunu o direnişçi olduğunu iddia edenlerin yüzüne söylerim veya çamlıca'ya camii dikmeye çalışan tiplerin yüzlerine de.

türkiye batıdan bölünecek demişlerdi. elhak doğru çıkıyor. seçimden sonra ''izmir bize yeter'' ''edirne bize yeter'' minval açıklamalar yapan düzenli ordu tarafından kurtarılmış insanların yaşadığı şehirler çoktan haritanın sağ taraflarını silmişlerdi. adam için adana'nın ifade ettiği şey şalgam'dan başka birşey değil direnişçi olduğunu iddia ediyor. arkadaş neye direniyorsun? soruyorum neye direniyorsun. hele kafasına vandeta maskesi geçirenler var ki en çok onlara gülüyorum. bir insan memleketinin bütünlüğünü düşünmeksizin yani şöyle diyelim memleketinin her köşesini sevmeksizin din kardeşini sevmeksizin direnişçi olamaz olursa da böyle olur güç için direnir gücü ele geçirmek adına direnir. bundan sebep izmir'de olan olaylar bundan ibaret. 10 senedir bilenen izmir kendine sormalı neyin direnişi bu ne için savaşıyorum. istiklal marşının manasının gönüllere yazıldığı her işte besmele gibi başa konduğu bir ülke düşleyen benim ne tarafımdasın?

çoluk çocuklarına biz izmir'i böyle kurtardık diyecekler. aferim böylece devam edin. derdinizin hükümet gibi ''türkiye'' olmadığını gösterin. hükümetin de derdi türkiye değil bunların da.. toprak kabul etmeyecek.
devamını gör...
genelde ideolojinin arkasında koşan yahut karşısında yürüyenlerdir. insan merkezli hareket edenine az rastlanır. ve yaptıkları direnişten daima çeşitli taraflar nemalanır. nahoş da olsa böyle. ideolojisini haklı ve güçlü hale getirmeye çalışan kutuplar arasında savaş sahasında harcanan piyonlardır. piyasada büyük küçük o kadar çok kan tüccarı türedi ki.
devamını gör...
eskiden eşkiya derlerdi, sonraları anarşist dediler, bir ara terörist dediler, direnişçiler çoğulu ile anılmaktadırlar son tahlilde...
devamını gör...
ırak işgaliyle ilgili aslında hepimizin biraz biraz duyup kulak tıkadığı olayları kitabında tüm açıklığıyla yazmış mücahit akagündüz.

unutulan, unutulmaması gereken şeyleri tekrar hatırlamak adına; hele ki suriye savaşı yıllanmış, ırak işgali hâlâ devam ederken, okunup kafaya kazınması gereken olay ve insanlarla dolu, dopdolu bir kitap. kitabın rağbet görmemesinin nedeni hem yazılanların ağırlığı, hem de akagündüz'ün yeterince tanınmıyor oluşu sanırım.

kitabı "söz veriyorum, döneceğim." başlığı altındaki şu metinle bitiriyor akagündüz;

"bir de muhannet, benim için hayatını defalarca tehlikeye atan arkadaşım muhannet, ırak sınırını geçerken arkamdan öyle seslenmeseydi...
"sen huzur dolu ve güvenli ülkene gidiyorsun, biz burada kalıyoruz..."
devamını gör...
 "benim çektiğim ve sizin izlediğiniz o can yakıcı görüntüler bağdat'ı anlatmaya yetmez, bir anlasanız..." 
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar