diriliş ertuğrul vs game of thrones

"bir hastalık peydah olsa dünyada ve insanların bacakları hasta olsa; hekimler buna çare bulamasa sonra biz o hastalıktan kitleler halinde ölmeye başlasak sonunda doktorun biri gelse dese ki bacağınızı keserseniz yaşarsınız. biz bacağımızı keser miyiz kesmez miyiz? elbette keseriz. bacağı kesmek normalleşir mi? normalleşir. bacağı kesmek normalleştikten sonra çocuklarımız da artık bu hastalık bize peydah olduğu için bu hastalıkla doğar. nesil devam etsin diye doğar doğmaz çocukların bacaklarını keser miyiz? keseriz. çocukların bacaklarını kesmek normalleşir mi? normalleşir. çocuğunun bacağını kesmeyen anneye babaya vahşi gözüyle bakılır mı? bakılır. böylece zamanla özümüz bozulmaya başlar ve biz bacağı unuturuz. bacağı unuttuktan sonra tüm sosyal yaşamımızı * bacaksızlık üzerine kurmaya başlarız. gün gelip arkeolojik kazıda merdiveni bulsak ne deriz?" *

kabımıza batı kültürü girince kendi kültürümüzü ister istemez dışarıya atıyoruz. popüler kültür bize ecnebi dizisini dayatıyor bizde buna boyun eğiyoruz ve bu zamanla normalleşiyor. ama neler kaybettiğimizi gün geliyor tarihimizle yüzleştiğimiz zaman anlıyoruz. o tarihe aval aval bakıyoruz.

dede korkut'u gelip game of thrones diye yuttururlar. kızılca hanım'ı gelip ejdarhalı elf kızı diye yuttururlar.
mezomorto hüseyin paşa'yı alıp karayip korsanlarında yuttururlar. paşanın siyah sancaklı gemisini kara inci diye yuttururlar. yusuf reis'i jack sparrow diye yuttururlar.
babil kralı ikinci nebukadnezar ın rüyasından yola çıkarlar sana matrix diye yuttururlar. geminin adı nebukadnezardır kaptanının adı * morpheus olur.
tepe göz'ü alırlar yüzüklerin efendisindeki göz diye yuttururlar.

kültürel soykırım böyle bir şey olsa gerek.
iyi seyirler.

tanım: diriliş her türlü alır.
devamını gör...
bahsedilen şey sinema sanatıdır. her sanat gibi sinemanın da bina edildiği kolonlar vardır, unsurlar yönünden ayırıp değerlendiririz bu yüzden: senaryo, kurgu, müzik, makyaj, oyunculuk, ses, ışık, vs, vs, vs...

velev ki got'un senaryosu çalıntı olsun, ki değil ya, varsın olsun. sen ortaya konan sinema eserine bakacaksın.

diriliş ertuğrul dediğiniz dizi belki yerel olarak başarılıdır ancak game of thrones gibi dünyayı sallamış bir diziyle sinema yönünden baş edemez. her iki diziye de göz attım, bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

dolayısıyla, gerçekten de iki diziyi kıyaslayabilmek için bonzai falan kullanmak ya da düşünememek, sanattan da zerre kadar anlamamak lazım. tek önemli olan neyi anlattığınız değil, nasıl anlattığınızdır.
devamını gör...
diriliş 21:00'da yeni bölümü başlar 23:00'da biter. dizi en az iki saattir. senede en az 26 bölüm çekiliyor. yani gidişat bunu gösteriyor.
got ise 50-60 dakikalık bir dizidir. senede sadece 10-13 bölüm yayınlanır. bütün yıl boyunca çekimleri yapılır. bütçeleri bizim bir çok ilimizin bütçesinden daha fazladır. 3 ülkede farklı farklı ekipler çekim yapıyor. oyuncu ücretleriyle her sene cristiano ronaldo'yu fenere getirirsin. kıyas olayı elbette mantıksızdır. türkiyeli bir yönetmene aynı kadroyu versen yine çıkaramazlar böyle bir dizi. çünkü bizim ülkemiz böyle bir yer. bizim kıyaslayacağımız ya da kıyasladığımız nokta bambaşka bir nokta olabilir. diriliş dizisinde ensest ilişki bulamazsınız ama got 'ta vardır mesela.

yani çok iyi prodüksiyonlara bazı konularda kafa tutabilecek özelliklere sahiptir. yani sınır çizip bu sınırlar içerisinde bir iş başarmak oldukça iyidir.
bu ülkede de yılda 13 bölüm 50'şer dakikalık dizi yapın deseler milyon dolarları bassalar eminim çok daha iyi şeyler çıkacaktır.


game of thrones'un jenerik ve jenerik müziği bile bizim diriliş'in prodüksiyonundan daha iyidir. orda yapımcılar güzel bir iş yapalım ve bundan para kazanalım derler. buradaki yapımcılar böyle değil para gelsin de her şey mübah. tek dert para. mükemmel bir senaryo götürürsün öpüşme sahnesi de olsun mini etek te olsun derler. en azından diriliş dizisinde böyle bir durum söz konusu değil.
devamını gör...
oyunculukların sırıttığı, kıyafetlerin o döneme ait olmadığı, mekan seçimlerinde büyük yanlışların yapıldığı, tarihi gerçeklerin birbirine karıştırıldığı bir diziyle her bölümü için profesyonel çalışmalar yapılan, oyuncuların işlerini harika yaptığı, mekan seçimleri için ülke ülke dolaşıldığı, dekor ve kıyafetlerin özenle hazırlandığı, dünyanın takip ettiği fantastik bir serinin uyarlamasının karşılaştırması.

türk tarih tezi gibi her haltı orta asya'ya, türk geleneklerine bağlamayı da bir türlü bırakmadı bazıları. onlara göre neo da mete han'dır.
devamını gör...
diriliş ertuğrul'un kazanacağı karşılaşmadır bana göre. tamam sinema teknikleri ve kalitesi açısından got d. ertuğrul'u döver ama bu şuna benziyor; en güzel okulları kazanıp bileğinin hakkıyla başarılı olan komşu çocuğu yerine adam olmayan kendi çocuğunu tercih etmen gibi birşey.

d. ertuğrul bizi anlatıyor. izlerken bizden birşeyler görmek bile heyecanlandırıyor. bazan klasik türk dizileri havasına girse de izlemeye değer bizden bir dizi. ama got bize tamamen yabancı olan bir show.
devamını gör...
diriliş ertuğrul'u izlemedim ama trt dizisi olduğuna göre aileyle izlenebilecek bir dizidir. game of thrones ise ailecene izlenemez. ben izleyemem en azından. aslında bu durumda tek başına da izlenmemesi gerekir, kitabını okumak daha mantıklı bu açıdan bakınca.
devamını gör...
#1480016 burda da az biraz degindigim üzere dirilis daha emekleyen çocuk game of thrones usain bolt..dirilis tr standartlarinda iyi dizi. game of thrones dünya çapında ünlü. çalışma saatleri dönen paralar hepsi ayrı dava da açıkçası ben oyunculuk a bakınca got alır yürür diyorum got un tek sogutan yani ahlaksızlık dirilisin ise fazla yeni siyasi düzene yeni türkiyeye guzel gönderme yapan hali var gibi. ya da ben izlediğim birkaç bölümde ve özellikle dün bunu sezdim. bi de ne olur bizim oyuncular bu kiyasi seyirciye bıraksın yakınız demekle yakın olunmuyor. muhteşem yüzyıl vardı efsane o bile got a yakın değildi..
devamını gör...
diriliş i arada, got u hiç izlemeyen ancak yorumlardan takip eden biri olarak diriliş diyorum..

sinema kalitesi, oyunculuk gibi konularla ilgilenmiyorum.. birinde koskoca tarihimiz yatıyor ve yanlış yansıtılmadan anlatılmaya çalışılıyor, diğerinde ise yok ejderha sahibi khaleesi falan..

her türlü bizde bu karşılaştırma..
devamını gör...
iki diziyi karşılaştırmak açıkça gaflet dalalet ve hattâ hıyanet içinde bulunmaktır. game of thrones tek kelimeyle son yılların en büyük tv olayıdır.

got'da adam gibi 1 saat dizi izlerken dirilişte 15 dakika normal, 1 saat 45 dakika ağır çekim izlemektir.
got'da oyuncuları döktürürken hayran kalırken dirilişte sahnelere anlam verememektir.

yapmayın ağalar, etmeyin beyler.
devamını gör...
karşılaştırma bile yapılamayacak bir durumdur. tamam diriliş dizisi güzel ama senaryo olarak tek ilerliyor. mesela en son izlediğim bölümde halıları yakmışlar ve kimin yaktığı aranıyordu 2 saat bu konu irdelendi. ama g.o.t öyle mi !! her 30 saniyede bir başka karakter başka olay başka entrika. daha çekim masrafları kalitesine gelmedim.
diriliş diyen yazar artık bence sinema dizi falan yorumları yapmasın emekli olup sahil kasabasına çekilsin.
devamını gör...
dirilis ertugrul dizisini 1 bolum bile izlemedim ama game of thrones"un butun bolumlerini en az 1 kez izledim.

yorum yapmam dogru olmaz. lakin su bir gercek ki g.o.t. fantastik bir dizi olarak daha cok ilgimi cekiyor. dizide ejderhalar var ve ölüler yürüyüş yapiyor. bence cok ilginc.
devamını gör...
daenerys ın memeleri vs ertuğrulun saçları

got evreni her daim bir adım öndedir. ben sırf ejderyalar için izlemeye başladım, cidden farklı bir yapısı var. kitaplarını da okumak gerek.
devamını gör...
g.o.t. un ak gezenlerinin alacağı versustur.

dirilişi hiç izlemedim, bir ara engin altan'ın şive yaptığını duydum sonra izleme fikrini bile unuttum.
düşünsene diriliş gibi g.o.t.'unda bir sezonu 20 küsür bölüm. dünya bir başka güzel olurdu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar