diyanet işleri başkanlığı

devletin dinini anlltir, bayramlarda seyranlarda devlet buyugunun sagligi icin dua eder devletin gayri muslim hallerine fetva uydurmakla mesguldur devlet tarafindan atanir laik duzenin koruyucularindandir.
devamını gör...
türkiye'deki müslümanları kendi haline bırakmamak amacıyla kurulmuş özerk idari teşkilat. sünni anlayışı benimsemiş ve uygulamış, bu sebepten alevi ve şii kesimlerce, ayrıca laiklerce ağır şekilde eleştirilmiştir. esas olan laik bir ülkede tüm dini grupların kendi başlarına örgütlenmeleri, bütçelerini oluşturmalarıdır. dib, ''islam lazımsa onu da biz veririz'' anlayışıyla etliye sütlüye karışmayan cici bir sünni-islam anlayışını müslümanlar üzerinde hakim kılmak amacıyla kurulmuştu ve çalışmaktadır.
devamını gör...
bazen öyle memurlarıyla ve uygulamalarıyla karşılaşırsınız ki 'h' harfini kullanmak zorunda kalırsınız.tabii her kurumun iyisi de kötüsü de içinde mevcuttur.hocamız ali bardakoğlu başkanlığa seçildikten sonra kuruma inancımız artmıştı...
devamını gör...
bu kuruma bağlı avrupa şubesi müslümanlar rahat oruç tutsun diye imsak vaktini değiştirip* yatsı namazını öne çekiyor. müslümanlar rahat namaz kılsın diye abdesti de kaldırmalarını bekliyoruz.

''ancak vakitler oluşmakla birlikte yaklaşık 45â°-48â° enlemleri arasında özellikle yaz aylarında 17â°-18â°'ye göre yatsı vakti çok geç, imsak vakti ise çok erken oluşmaktadır. bu durum, söz konusu enlemlerde bulunan müslümanların namaz ve oruçlarını eda ederken güçlük ve sıkıntı çekmelerine neden olmaktadır.''

http://www.ditib.de/detail2...
devamını gör...
türkiye'nin bu hallerde olmasının ana sebeplerinden biri.
mahya hadisesini gectim, istanbul'un göbeğinde, nuri osmaniye camii'nde cuma hutbesinde imam 2500 tl'ye ihtiyacları olduğunu, parasız olduklarını, yardım edilmesini istediğinde aklıma bu kurumda dönen dönme dolaplar geldi bir an...
devamını gör...
aynı konu hakkında iki ay içinde iki ayrı fetva veren, ilk fetvasının sonunda "caizdir" diyen, ikinci fetvasının sonunda ise "islam'ın öngördüğü genel ilkelere uygun olmadığı mütalaa edilmiştir" diyen bürokratik kurum. iki cevabı da gösterip "neden iki ayrı fetva veriyorsunuz?" diye sorduğumuzda ise şöyle demiştir: "lütfen bu gibi durumlarla başkanlığımızı meşkul etmiyin. iki yanıt taayınıdır." *

aferin, tam memur, tam bürokrat olmuşsunuz.

laik düzenin din kurumu. senden daha başka ne bekleyebilirdim ki?
devamını gör...
lağvedilmesi, bazı kesimler tarafından özlemle beklenen kurumdur. içindeki memurların bu ülkenin insanlarından oluştuğu unutulmamalıdır. ülkenin hali nedir ki diyanetten altın devri beklensin. kapanırsa ne beklenmektedir o da ayrı bir muamma. hilafet getirilip bir hocaefendiyi halife diye başına geçirseler çok mu memnun olacak millet. hemi de amerikalısından. yada sigaradan sakalı bıyığı tütün rengine dönmüş bir alevi dedesi de olabilir. camiler kapatılıp cemevine dönüşürse daha neşeli olursunuz, çalar çalar oynarsınız.
devamını gör...
http://www.haber7.com/haber...
islam dininin emrettiği nikah tarzının belediyelerde uygulanması çabalarına destek vereceğine kendisini hala bir yerlere sempatik göstermeye çalışan kurum.
süt kardeş, mehir, islam dinine göre kesin boşanmış insanların tekrar evlenmesi gibi konularda milleti aydınlatacağına hala çapsız işlerle uğraşmaktadır.
devamını gör...
2006 yılı idi sanırım, sağlam bir mektup döşendiğim, verdikleri hutbeleri eleştirdiğim, insanlara faydasının değil, uyumalarını sağlayacak şeylerden bahsetmelerinin yanlış olduğunun, zalimce şehid edilen hz. ömer e ve hz. osman a bir hafta düzenlemeyip, alevileri de dost edindiklerini göstermek amacıyla mıdır nedir sadece hz. ali ye bir hafta düzenleyen, ankara kocatepe camiine şii caferilerin bir liderini çıkartıp ona hutbe ve/veya sohbet ettiren ama hala akıllanmayan bir kurum ve kuruluştur.
devamını gör...
sekiz bakanlıktan daha fazla ödenek alan tek kurum;

--- alıntı ---
2008 YILININ bütçesinde 225 milyar 859 milyon YTL gider öngörülürken, 65 milyar 449 milyon YLT tutarındaki ödenek tavanı ile DİYANET başı çekecek.2008 YILININ bütçesinden Diyanet İşleri Başkanlığı'na 8 bakanlıkyan fazla ödenek ayrıldı. Buna göre Diyanet 1 milyar 808 milyon 538 bin YTL, Özürlüler idaresi başkanlığı ise sadece 4 milyon 375 bin YTL ödenek alacak. Buna göre, diğer kamu idarelerinin bütçe ödenek teklif tavanları şöyle:

-Cumhurbaşkanlığı: 35 milyon 938 bin YTL.
-TBMM: 370 milyon 168 bin YTL.
-Anayasa Mahkemesi: 17 milyon 452 bin YTL.
-Yargıtay: 49 milyon 12 bin YTL.
-Danıştay: 37 milyon 560 bin YTL.
-Sayıştay: 86 milyon 452 bin YTL.
-Başbakanlık: 381 milyon 430 bin YTL.
-Milli İstihbarat Teşkilatı: 419 milyon 326 bin YTL.
-Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği: 13 milyon 70 bin YTL.
-Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü: 54 milyon 517 bin YTL.
-Devlet Personel Başkanlığı: 10 milyon 837 bin YTL.
-Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu: 10 milyon 782 bin YTL.
-DPT: 389 milyon 464 bin YTL.
-Dış Ticaret Müsteşarlığı:97 milyon 897 bin YTL.
-Gümrük Müsteşarlığı: 218 milyon 562 bin YTL.
-Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı: 163 milyon 3 bin YTL.
-Özürlüler İdaresi Başkanlığı: 4 milyon 375 bin YTL.
-Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü: 4 milyon 272 bin YTL.
-Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü: 2 milyon 142 bin YTL.
-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü: 3 milyon 612 bin YTL.
-SHÇEK: 837 milyon 614 bin YTL.-AB Genel Sekreterliği: 9 milyon 926 bin YTL.
-Sahil Güvenlik Komutanlığı: 230 milyon 843 bin YTL.
-Dış İşleri Bakanlığı: 723 milyon 74 bin YTL.
-Gelir İdaresi Başkanlığı: 1 milyar 366 milyon 481 bin YTL.
-Bayındırlık ve İskan Bakanlığı: 759 milyon 599 bin YTL.
-Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü: 415 milyon 51 bin YTL.
-Karayolları Genel Müdürlüğü: 3 milyar 858 milyon 387 bin YTL.
-Ulaştırma Bakanlığı: 1 milyar 40 milyon 427 bin YTL.
-Denizcilik Müsteşarlığı: 64 milyon 952 bin YTL.
-Tarım Reformu Genel Müdürlüğü: 40 milyon 621 bin YTL.
-Sanayi ve Ticaret Bakanlığı: 237 milyon 987 bin YTL.
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: 61 milyon 700 bin YTL.
-Petrol İşleri Genel Müdürlüğü: 4 milyon 767 bin YTL.
-Kültür ve Turizm Bakanlığı: 613 milyon 660 bin YTL.
-Çevre ve Orman Bakanlığı: 575 milyon 960 bin YTL.
-Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü: 105 milyon 645 bin YTL.

edit: ytl ler lira olarak değişecek...


http://diyanetkaldirilsin.blogspot.com/2008/04/diyanete-8-bakanliktan-fazla-denek.html
--- alıntı ---

devamını gör...
''şekersiz sakız orucu bozar mı'' duyarlılığında müslüman nesiller yetiştirmeyi misyon edinmiş kurum.
devletin nazarında ise emniyet'in narkotik şubeleri veya tapdk'den farkı yok. devlet; dini de, tıpkı uyuşturucu, tütün, alkol gibi teftiş ve terbiye edilmesi zaruri bir piyasa gibi algılıyor.
devamını gör...
aynı konuda iki ayrı fetva verebilen kurum. şüphelerin bulunan bir konuda soru soruyorsun olumlu fetva veriyor, kısa bir zaman sonra aynı soruya verdiği olumsuz fetvaya ulaşıyorsun. verdiği fetvadaki mantık hatalarını ortaya çıkarıp yeni sorular sorduğunda "bizi böyle işlerle meşgul etmeyin" diye cevap veriyor. böyle de bilinçli bir kurum.
devamını gör...
muhtemel karışıklıklara çözüm olarak kurulmuş kurum ve iyiki de var. yoksa her kafadan bir ses olacak her önüne gelen ahkam kesecek, bir ortak akıl oluşturulamıyacak. işte aynı sebeblerdendir ki bir zamanlar mezhepler zorunlu olarak kurulmuştu: dini konulardaki kargaşayı önlemek..hataları elbette var tanrıdan başka kusursuz olan hiçbir şey yok zaten. bir zamanlar imamlar halktan zekat ve sadaka isteyerek geçinirlerdi, ramazanda cer'e çıkar milletten para veya yiyecek toplarlardı. bugün bu onur kırıcı durumun önine geçilmiştir. zaten diyanet var da kim dinliyor? normal vatandaş..süleymancıların, nurcuların. bilmem daha necilerin fetva makamları kendi hocaları.. herkes bir etekten tutmuş gidiyor işte..halka ne diyelim, kardeş siz de kendinize bir etek bulun, diyanet diye bir şey yok artık, öyle mi..
devamını gör...
lağvedildiği gün herkese gazoz ısmarlayacam gündür dediğim başkanlık.. müftülükler falan bağlı kendisine. mesela isim vermiyorum bir müftümüzün bayan sekreteri var. bayanın müftülükte ne işi varsa? hem müftü falan olmaları için yasal bir engelleme de yok, feminis bayan "din görevlileri" öyle söylüyormuş sağda solda. oysa türkiye'de dilediğini olabilir insanlar, özgür bir ülkedeyiz. şayet ne olup ne olamayacağımızı Allah belirlemiyorsa, sekreter de olsun, müftü de olsun abla. avukat da. hatta sağlık kontrollerini yaptırmak suretiyle farklı meslek erbabına da dahil olabilir. zemin ve zaman müsait...

ağlamak istiyorum lan!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar