diyanet kapatılsın

insanlığa armağan ettiğim bakınız. kangrene dönmüş, müslümanların derdine derman olmak yerine yeni yeni dertler üreten bu saçma sapan, yaldızlı cübbeleriyle beş yıldızlı otellerde sözüm ona dincilik yapan dayılarla dolu gereksiz kurum kapatılsın. müslümanlar kendi göbeğini kendi kesmeli. sene olmuş 2018 paşalarım fetöyle, ışidle alakalı daha yeni çalışma yapıyorlarmış. zahmet olacak ya. valla.
devamını gör...
ılahiyat fakülteleri ile birlikte olursa tadından yenilmeyecek olan olaydır. en azından çocuklarımızı okula gönderirken;" acaba kaderi, hadisi inkar eden birine denk gelir mi," endişesinden kurtulmuş oluruz.
devamını gör...
müslümanların kendi göbeklerini kendi keseceğine dair kararları kimin vereceği, yeni sistemin ne şekilde işleyeceğine dair sağlam projeler varsa ortaya atılabilecek bir slogandır. yoksa içi boş kalır, tıpkı ilahiyatlar kapatılsın sloganı gibi.
devamını gör...
kapatılırsa birçok ilahiyatçının işsiz kalmasına sebep olur. diyaneti kapatmak yerine iyileştirmek lazımdır.
ayrıca bu ilahiyatçılarla derdiniz ne dostum.
lütfen böyle şöyle derken atıp tutmazsanız seviniriz ilahiyat camiası olarak.
ilahiyatı kapatmak yerine saçma sapan tarikat ve cemaatleri kapatın bir halta yaramıyorlar anca insanları kandırıyorlar.
devamını gör...
diyanet açıkken din iman seviyesi canlı yayında kucak dansı yapan sahte hocalara kadar düştü, merak ediyorum kapalı olsa daha ne kadar düşerdi.

camileri dini geçim kapısı etmekten başka bir halta yaramayan kurum.
devamını gör...
kafasına sarık, sırtına cübbe geçirenin şeyhçilik oynamasının iyice önünü açacak, camilerin, "şuncuların camisi, buncuların mescidi" diye ayrılmasına ve dini alanda zaten olandan katmerli bir şekilde kaosa düşmesine vesile olacak kampanya. hatasıyla günahıyla diyanet az buçuk bütünleştirici bir rol oynayabiliyor. onu da alın milletin elinden sonra zevkle izleyin uçanları kaçanları.

bir işe yaramıyor kapatalım kafasıyla gidersek bütün devlet dairelerini kapatalım. çoğu belediye işe yaramıyor kapatalım, vergi dairesi iliğimizi sömürüyor kapatalım, liseler-üniversiteler bir işe yaramıyor kapatalım. bunun sonu kapatma olmaya gider.

saatli maarif takviminden edindiği dini bilgisiyle ilahiyatlar kapatılsın diyenler de ilahiyat hocalarını dinlemeyebilir ve çocuklarını ilahiyata göndermeyebilir. göndermesin zaten de, bırakın kapasiteli olanlar gelsin. hem öyle deyip hem gönderiyorsunuz sonra biz uğraşıyoruz düzeltmeye.
devamını gör...
kapatılsın sonra da ortam elimi öpen cennete gidiyorculara kalsın.

ne kadar saçma sapan ve dini kendi emellerine alet ederek insanları suistimal eden tarikat vb. yapılar öncelikle onlar kapatılmalıdır.
devamını gör...
cübbeli ahmet kişisine alim diyen birinin hezeyanı ciddiye alınmaması lazım . kapatılırsa olacakları tahmin etmek güç değil ; camiler tarikatlerin cemaatlerin adedince bölünür kimse diğer grubun camisine gitmez dini bilgisi vasatın altında olan insanlar oraya buraya savrulur .

ıslah edilmesini talep etmek en doğru yaklaşım olur fakat kapatmak bir şeye çare olmayacağı gibi daha kötü sonuçlara yol açar .

(bkz: tespit yaptım yer misin)
devamını gör...
"kapatalım, kapatalım da yerine ne açalım?" soru önergesiyle karşılık vermek istediğim bir öneri.

yani diyorlar ki "diyanet özelleşsin, devlet tekelinden çıksın". iyi de bu boşluğu kim dolduracak, kimin sözü geçecek? zaten her konuda ihtilaflı olan toplumumuz diyanetin olmadığı bir sistemde kaç yüz çeşit tarikata bölünecek biliyor muyuz?

bence bir şeyi kökten kaldıralım mantığı gütmek yerine, kökten revize edelim mantığı daha sağlıklı olur.
devamını gör...
desteklediğim söylemdir.
9 yaşına gelmiş bir çocuk artık evlenebilir diye fetva veren bir kurumun ne bu ülkeye nede insanlığa faydası olmaz.
aksine insanları iyice dine düşman ediyorlar. belki de amaçları budur, çünkü yaptıkları saçmalıkları başka bir düşünceyle anlamlandıramıyorum.
devamını gör...
başka bir arzunuz
hastanelerde doktorlar yanlış yapınca "hastaneler kapatılsın", okulda öğretmenler yanlışlarıyla gündem olunca "meb kapatılsın" asker darbe yaptıktan yıllar sonra bile "genelkurmay kapatılsın" demenin yanlışlığına eş değer bir önermedir.
kapansa yerine ne açacaksın kedicik showroom mu?

kapatmak yerine işlevsel hale gelmeli. bunu konuşalım asıl. millete daha iyi nasıl hizmet eder bu kurum?
var mısınız?
devamını gör...
bizde kurum yok etme hastalığının en güzel örneği. hiç acımadan yüzlerce yıllık kurumları kapatıyoruz. memleketin hem içinde bulunanlar hem de yönetenler bakımından ciddi bir kesiminin laz müteahhit kafasında olduğunu gösteren örneklerden sadece biri. yani darbe girişimi oldu, teşebbüs birileriyle ilişkilendirildi, bu adamlar falanca yerde yapılanmışlar, dendi. çat, koca harp okulunu kapatıyorsun. içindeki hıyartoları temizleyeyim diyen yok. dolayısıyla bir kurumsal kimliği de yok ediyorsun. lafı siyasete bağlamak istemiyorum, ama yine geldi; ondan sonra da "türkiye bir kabile devleti değildir." demek zorunda kalıyorsun. nedir türkiye'yi kabile devleti yapmayan şey? kurumsal kimliği. bu ise tarihsel arka planıyla zengin bir sürü kurumun birleşmesiyle oluşan bir şey. herkes kendisinde, sırtında acısıyla tatlısıyla tarihsel bir yük taşıyan bir kurumu kapatacak ya da kapatılmasını teklif edecek cesareti buluyor ya, ben asıl ona tavım. nasıl bir özgüvense, anlamak mümkün değil.

diyanetin meşruiyet zemini nedir, uzunca tartışılması gereken bir şey. islam dininin geleneksel yorumu/yorumları çerçevesinde bu kurumsal kimliğin meşruiyet zeminiyle örtüşen bir temellendirme yapılabilir mi, hakeza sorulması gerek. yapılamıyorsa yeni bir yorumlama işine mi girişilmeli, gerekiyor mu, maslahatla örtüşüyor mu, sorulması gerek. osmanlı bürokrasisinde şeyhülislamlık makamı nedir, nasıl çalışmıştır, bugünkü diyanetin meşruiyet zemini ve işlevleriyle şeyhülislamlık makamınınkiler örtüşüyor mu, sorulması gerek.

sorulması, tartışılması, cevaplanması gereken onca soru; yazılacak onca makale, kitap varken evet, kapatalım gitsin hacım. ne lüzumu var.
devamını gör...
toplumumuzun en sevmediğim özelliklerinden biri şu köktenkoparmacılığı.

aslında bu çıkışlar hep cehaletini gösterir insanın, başka hiçbir şeyini göstermez. ve inanın bu minvalde çıkışlar yapan insanların din hakkında yaptıkları muhabbet “ibadet gizlidir karşim”, “atina’da önceden cami varmış ama sonra yıkılmış (çok şaşar)”, “aa biz tatilde cuma’ya gitmiştik....” falan felan gibi muhabbetlerdir.

diyanet bugün eskisinden daha aktif bir kurum. verdiği sempozyumlar, bilimsel çalışmaları (ki şahsen başta “dia” gelir), fetva kurumu ve daha birçok şey sadece türkiye müslümanları değil, başka diyarların müslümanları tarafından da ilgiyle takip edilmektedir, ki takip edilmesi olumlu sonuçların olduğunu gösterir.

ama kalksan anlatsan doğru dürüst bu şeyleri bu kişilere, yine anlamayacaklarına eminim. malesef bu kişilerin çoğunun aklını taraftarı oldukları gazete, medya organı yönetiyor.

he anam çekelim fişini diyanetin, kapatalım s.... an, hadi bozmayayım ağzımı, sözlüğümüz izin vermiyor.

ayrılan bütçe çok yüksekmiş! hep kendileri yiyollarmış!

he anam he deden hacılığa gitmişti de size zemzem suyu getirmişti. siz de kıbleye dönerek içmiştiniz.

tamamdır babacım, ibadeti gizli yapmak gerek, mesela ezan okunmasın. vakit gelince saklı saklı söyleyelim vaktin geldiğini, herkes sığınaklara, izbelere inip kılsın namazını. ha biri görürse “riya” olur. aman ha zinhar.

yani ne diyeyim? doğru dürüst açıp kitap okumazsan, meseleyi araştırmazsan, bilgiyi taraftarı olduğun medya organından alırsan daha çok şeyin fişini çekersin de tek hedefin memur olmak olur.
devamını gör...
ya da en azından sadece hizmet ettiği sünni müslümanlardan para alsın.
ben neden kul hakkı yenerek yapılan camiide namaza duruyım. o imamın maaşını neden sünni olmayanlar ödesin ?
bu kul hakkı değil midir ?
devamını gör...
insanların niye karşı çıktığını anlamadığım istek. başında "atanmış" bir adam, altında kaşarlanmış bürokratlar en altta dayıdan torpilli dinle imanla alakasız müftüsü, imamı. bir de kapatmayalım düzeltelim demişler. nasıl düzelteceksin? sistem kafadan bozuk. hani bir laf var; gübre fabrikasını ne kadar modernize edersen et en fazla kaliteli gübre üretirsin, şeker üretemezsin.

diyanet tamamen sivil olmalı.
devamını gör...
--- alıntı ---
ben neden kul hakkı yenerek yapılan camiide namaza duruyım. o imamın maaşını neden sünni olmayanlar ödesin ?
--- alıntı ---
sunniler niye ödüyor muş. ben bana namaz kıldıran adamın para için bunu yapmasını istemiyorum. defolsun gitsin, biz birbirimize imamlık yapar kıldırırız namazımızı. caminin tuvaletini temizleyip, ortalığı süpürecekse tutarsın bir temizlikçi üçte bir fiyatına yapar bunların yapmadığı işi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar