diyanetin ateistle evlenilmez fetvası

diyanetin garip fetvalarına bir yenisi daha eklenmiştir.
skandal fetvalarıyla tartışılan diyanet işleri başkanlığı, şimdi de ateistlerle evlenilmeyeceğini ve kestiği etin yenmeyeceğini öne sürdü.
http://www.cumhuriyet.com.t...
*
biz de müslüman erkeklere bayılıyoruz sanki!
edit: 8 tane mi lan? vere vere bu kadarcık mı eksi verdiniz? şahsen tekfirci kitleden daha fazla beklerdim!
devamını gör...
cumhuriyet gazetesi ve malum zihniyetin ön plana çıkarmaya çalıştığı fetva. islam ı böyle kötülemeye çalışıyorlar lakin onlar üfleyerek söndürmeye çalışsa da Allah nurunu elbet tamamlar. aslında bu konuda yazacak çok şeyim var ama hakarete bulaşmaktan çekiniyorum. konuyu malcolm x özetlesin:

--- alıntı ---

islam'a sövmekten başka fikri olmayanlar; fikrin değil, islam' a sövmenin özgürlüğünü istiyorlar.

--- alıntı ---
devamını gör...
adam kestiği et yenmez diyor sen evlenmekten bahsediyorsun.
sana daha hardcore bir şey söyleyeyim. ateist olmasına da gerek yok, bir müslüman kadın müslüman bir erkek dışında kimseyle evlenemez.
evliliğin kendisi zaten dini bir kurum, ateistin ne işi olur evlilikle?
devamını gör...
dünya sözlüğü bile karıştıran fetvadır.

müslüman kadına evlilik yapabileceği güruh olarak yine müslüman erkekler gösterilmiştir, beyler için böyle bir kısıtlama yok diye biliyorum.
zira islamiyette çocuk babanın zürriyetinden olacağı için önemli olan babanın inancı oluyor bu hususta (diye biliyorum yine)

yalnız aklımı kurcalayan şudur ki, gayet müslüman olmayan bir yaşantıya sahip bir adamla sadece kelimeyi şehadet getiriyor diye yapılan evlilikler hangi kategoriye giriyor acaba?
cidden merak ediyorum.
devamını gör...
doğrudur ve bu fetva aslen diyanete değil bizzat dine aittir. ayrıca bir kişinin eşi mürted olursa onunla olan nikah akdi de feshi olur. gariplik bunun neresinde? erkeklerle de her kadınla değil ehli kitap kadınlarıyla evlenmeye izin verilmiş ancak bu durum sahabe tarafından pek müsamaha görmemiştir.
devamını gör...
şimdi efendim alkol içmek haramdır. alkol içerseniz günaha girersiniz. (sürekli yapılan küçük günahlar da büyük günaha dönüşür.) ama haşa, alkol haram değildir dersen mesela o zaman islamiyet çizgisinde kalmak güçtür Allah korusun. çünkü helala haram harama helal demek uygun değildir. ancaaak, alkol haramdır ama ben içiyorum dersen o zaman da (sadece) günaha girilir. belki de en tehlikesizi budur. içen içsin elbet, kendi bilir.

şimdi bunları neden anlattım. olay inanç ve itikat meselesi. itikatta noksanlar olursa affedileceği umulur. lakin inanç öyle değildir, tam olması gerekir. islamın şartlarına inanmayan müslüman olur mu?

burada da olay bana bunu hatırlatıyor. verilen fetva ne olursa olsun bizler burada konuyu araştırmadan fetva vermeye çalışmayalım. riskli iştir fetva vermek.

hadi selametle.
devamını gör...
şöyle konuşmaları engellemek adına doğru bir fetvadır.

anne: a
çocuk:ç
baba:b

ç: baba biz nasıl dünyaya geldik?
b: amino asitler ve proteinler suyun içinde organizmaları oluşturdu. sonra bazı hayvanlar uçmayı, bazıları sürünmeyi, bazıları karada yaşamı seçti. bizim de atalarımız maymunlardır. yani biz maymunlardan türedik. buna evrim denir.

ç: anne biz nasıl dünyaya geldik?
a: bizi Allah yarattı yavrum. ilk insan ve peygamber hz. adem ile eşi hz. havva dan günümüze kadar insanlar çiftleşerek çoğaldı.
ç: ama anne babam diyor ki biz maymundan türedik.
a: onlar babanın sülalesi yavrum bizi ilgilendirmez. onlar maymundan türemiş olabilir ama bizi Allah yarattı.
ç: ?!@*
devamını gör...
gereksiz bir fetvadır. çünkü kur'an-ı kerim'de bu hususla alakalı açık ayetler var. tartışmaya açık bir durum söz konusu değildir. açık hükümler için fetvaya gerek yoktur.

müslüman erkek müşrik kadınla evlenemez, ehli kitapla evlenmesi caizdir.

müslüman kadınlar da kafirlerle evlenemez. ateist kafir olduğuna göre fetvaya gerek var mı? bunu da anlamayacak kadar malsanız zaten aklınız yoktur, islam akil baliğ olmayanları sorumlu kabul etmez.
devamını gör...
teist birinin ateist biriyle evlenmesinin zorluklarını dikkate alarak cevaplanmış olabileceğini düşündüğüm soruya dair verilen fetva.

evlilik sadece aşk meşk ilişkisi değil ki, hayatınızın odak noktası. zihinsel ve itikadi konularda anlaşamadığınız biriyle evlilik öyle sanıldığı gibi kolay olmamaktadır. ben gece gündüz bir tanrı'nın varlığını kanıtlamaya uğraşırken eşim bunun aksiyle meşgul olduğunda hiç de tadı kalmaz o evliliğin, varsa yoksa kavga çıkar bi yerde bi şekilde. insan subjektif bir varlık nihayetinde ve evlilik de iş akdi değil ki duygusunu yansıtmasın da mutlu olsun böyle bir durumda.

fetva kısmına dönecek olursak , kasıtlı sorulmuş olduğu aşikar olan bu sorunun toplumun genelini ilgilendiriyormuş gibi haber yapılması illa ki maksatlıdır. velev ki evlendi böyle bir kaç çiftimiz, Allah hidayet versin ateistimize ne diyelim.

devamını gör...
"o zaman biz de eğlenelim bari" denilirse sen asıl o zaman gör gümbürtüyü.

seni seven n'eylesin
çekinmesin söylesin
ateistsen n'eylesin
ihtidamı beklesin
devamını gör...
desteklemediğim fetvadır.
yanlış anlaşılmasın ateist falan değilim kendi halinde dini vecibeleri yerine getiren bir kulum fakat insanı insan yapan onun müslüman,ateist, deist, hristiyan olmasıyla alakalı değildir. insan mı ? insan. iyi biri mi ? iyi biri. ee o zaman sorun ne ? evlendikten sonra onu müslüman yapsan daha yararlı değil mi ?
devamını gör...
Allah'ın emri dolayısıyla bu evliliğin haram olmasından kaynaklanır.

ayrıca böyle bir haramdan ateistlere ne ki?

kafirlerdeki bu ille de temiz müslüman kızla evlenme takıntısını da anlamış değilim!

kendilerinden olan kafir kızları pis buldukları için mi?
devamını gör...
beni şaşırtmadı açıkçası çünkü erkek ya da kadın müslüman birey ehl-i kitap olmayanlarla evlenemez. dinler dogmatiktir. islamiyette de böyle bir kural vardır. * fekat (bkz: ateist kızlar) bu başlık altında yapılan bunca konuşmaları da göz önüne alaraktan diyorum ki (bkz: imkansız aşk)a düşenlere manevi destek olunur. (bkz: dünya ilan) da bir sorun mutlaka ağlanacak bi omuz felan çıkar bence.*
devamını gör...
ateistleri neden ilgilendirdiğini anlamadığı ayetle sabit fetvadır ve yeni bir şey değildir. zaten inanmadığın bir dinin fetvası seni neden ilgilendiriyor? evde kalmaktan mı korkuyorsun yoksa? * sanırım herhangi bir sebep yüzünden tercih edilmiyor olmanın psikolojisi ile tepki veriliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar