diyarbakır ulu camii

diyarbakır surları üzerinde yer almaktadır, mar toma kilisesi'nin yapılışı sırasında, diyarbakır'ın islam orduları tarafından fethedilmesinden (639 senesi) hemen sonra camiye çevrildiği bilinmektedir.

anadolu'daki en eski camidir ve bu şehirde hakimiyet kurmuş her devlet tarafından onarım görmüştür (gerçi her biri müslüman bir devlettir).

üzerinde bir çok sembol bulunması önemli bir kültürel miras olmasını sağlamaktadır, ayrıca üzerinde svastika bulunan nadir camilerdendir.
devamını gör...
eski imamlarından bi abimiz vardı,hafız.avrupaya gidecekken üstad rüyasına girer ve gitme der.daha sonra abi ıspartaya galiba,üstad hazretlerini görmeye gidiyo ama ne zorluklar.neyse uzatmayalım kapıyı çalıyo içeriden üstad sesleniyo"aç kapıyı hafız ....*geldi.bunları anlatırken ağlıyor tabi,bizzat dinledim.hayatlarında ne bediüzzaman hafızı görmüş ne hafız üstadı.
(bkz: kalp gözü)
devamını gör...
daha türklerin müslüman olmasına 100 yıl varken;639 yılında islam orduları tarafından fethedilen diyarbakır'ın merkezindeki en büyük ibadethane olan martoma kilisesi'nin camiye dönüştürülmesiyle anadolunun ilk camisi hüviyetine sahip olmuş islam dünyasının 5. harem-i şerifidir.
devamını gör...
diyarbakır'daki en büyük yapılar topluluğudur. iki camisi (hanefiler ve şafiler bölümü), iki medresesi (mesudiye ve zinciriye), doğu-batı maksuresi, minaresi, abdesthane kısımlarından oluşur ve bütün bu külliyenin ortasında büyük dikdörtgen bir avlu bulunur.

avlusunda mermer üzerine yerleştirilen metal parçasının, güneşin hareketiyle birlikte çevresinde dönen gölge marifetiyle zamanı gösteren 800 yıldan fazla bir geçmişi olan bir de güneş saati var.

(bkz: mar toma kilisesi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar