doğa için çal

#müzik 

biraz evvel facebook aracılığıyla tanıştığım muhteşem proje. yıllar önce dönemin en ünlü sanatçısı tarafından seslerinden oluşan usa for africa'nın söylediği we are the world parçası vardı. bu parça yıllarca çeşitli sanatçıların bir araya gelmesiyle söylendi. hatta en son haiti içinde sanatçılar bir araya geldi. ancak hiçbir zaman ilk seferki tadı yakalamadı. ardından 91'deki ırak savaşı esnasında bir grup amerikalı sanatçı bir araya geldi. onlarda john lennon'un give peace a chance şarkısını söylemişlerdir. iyi niyetli bir çalışma olsa da john lennon'ın yıllar önce söylediği gibi olmamıştı. türkiye'de ise çok net hatırlamasam da bu dünya bizim diye bir çalışma yapılmıştı. ardından prestij bünyesindeki sanatçılar hepimiz kardeşiz şarkısını söylemişlerdi. bu iki deneme de başarılı olmamıştı. ancak doğa için çal organizasyonu kesinlikle bunlardan farklı. adeta insanda usa for africa'daki tadı bırakıyor. iyi fikir, iyi düzenleme, iyi organizasyon, iyi yorumlar. hatta hiç beklemediğiniz isimlerden beklenmedik performanslar var. bir de seslendirdikleri türkü divane aşık gibi olunca bana uzun süre kulağımızın pası silinecek gibi geliyor.
devamını gör...
yeniden ve yeniden dinlenesi iki esere imza atan ve yeni yeni eserler üretmesi beklenen oluşum.

herkes yüreğinden bir parça katarak yaptığı için çalınan şarkılar dünyanın en güzel aşuresi gibi duruyor.
devamını gör...
çift anlamı olan bir slogan...bazıları bunu daha çok hes yapmalıyım hem de katakulle de kullanmalıyım olarak anayabilir.

mesela aydın doğan bir zamanlar acayip milliyetçiydi ve vatansever.ondan dolayı bütün kitlere sahip olmak istiyordu. çok sevdiğinden tabi.
devamını gör...
üçüncüsü çıkmıştır.muhteşem olmuş.üç farklı şarkı,türkü.gesi bağları ile başladı horon ile bitti.
trabzon ağırlıklı olmuş nefis olmuş.
hemen dinleyiniz.
devamını gör...
bugüne kadar türkiye'nin başına gelmiş en güzel şeylerden biridir bu organizasyon..müzisyenler zaten süper bi de üstüne düzenlemeler kime aitse harika yapıyorlar..üç oldu, üçünde de tüylerim diken diken oldu..ellerine sağlık..
devamını gör...
+abi yeni bi organizasyon çıkmış.
-nedir olm anlatsana heyecanlandım
+ya valla süper bişey
-lan adamı çatlatmasana söle hadi
+yaw adamlar bi mevzu yapmış
-neyle alakalı
+doğa için çal organizasyonun adı
-bence güzel değil zararlı bişey bu
+niye lan?
-yaw hırsızlığa teşvik ediyo resmen
+yemin ediyorum montofonsun!
-ya abi ne alakası var çal diyolar işte
+sana tek bişey söyliycem
-nedir o
+doğa için öl!
devamını gör...
güzel... sıkı bir çalışma alkışı ve takdiri fazlasıyla hak ediyorlar, farklı sesler farklı yorumlar sizi uzaklara çok uzaklara götürüyor zaten son çalışmalarında kayseri'den başlıyorsunuz koyu yeşilin cenneti karadenizde oynarken buluyorsunuz kendinizi...
devamını gör...
yanlış anlaşışmaya mahal verecek kampanya. beni gaspa sürükkleyecek eylem. bu kampanyayı duyunca doğa için gasp yap gibi bir fikir oluşuyor aklımda. rabbim esirgesin.
devamını gör...
tek kelimeyle mükemmel.
aklıma estikçe açıp açıp dinliyorum. kimin aklına geldi bilmem ama önce yapımcı ekibe, sonra gönüllü tüm sanatçılara teşekkürler.
devamını gör...
konsepti orijinal değildir, playing for change adlı bir organizasyonun türkiye'ye uyarlanmış versiyonudur. *
aradaki fark, orijinalinde yalnızca sokak müzisyenlerinin bulunmasıdır.

stand by me
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
geleneği bozmamış, araya birkaç marjinal serpiştirmişler yine.
biliydim böyle olacaanı.
devamını gör...
ne olduklarını ve ne için ne yaptıklarını sitelerindeki önsözden alıntı yapalım:

--- alıntı ---

doğa için çal, bir http://agaclar.net projesidir.

dünya'nın hali ortada. yerküresiyle, atmosferiyle tehlike sinyalleri verip duruyor.

küresel iklim değişikliği bir dert; seller, taşkınlar, buzulların erimesi, kıyıların denizler tarafından yutulması ihtimali, kuraklık...

beslenme başka bir dert; besin bulanlar için gdo'lu ürünler, denetimsiz tarımsal ilaçlama, sakıncalı katkı maddeleri... bulamayanların sorunu karmaşık değil: sadece açlık! enerji savaşları, temiz su savaşları... yani gidişat iyi değil.

en güçlü ya da yoksul olanların büyük çoğunluğu, kendi küçük ya da büyük çıkarını esas alarak, kendini dünyanın merkezine koyarak yaşıyor. herkesin mazareti var!

çok şey sadece günü kurtarmaya yönelik.. doğayı yok sayarak yapılan her şey, geleceğimizi biraz daha belirsizleştiriyor. komik olan, korunmak doğanın umurunda bile değil. o nasıl olsa, öyle ya da böyle var olacak... vay bizim halimize...

iklim değişiklikleri, seller, taşkınlar, bunlar dünya kabuk bağladığından bu yana hep var ama son yüz yılın grafikleri öncekilerle benzerlik göstermiyor, kendi elimizle yaptıklarımızın, bu kötü gidişe direkt etkisi var. önceleri düşe kalka yaşıyorduk, artık kıçımızın üstünde hızla kaymaya başladık. işin bilimiyle uğraşan herkes bu konuda hem fikir. çevreci hareketler, bu gidişi durdurulması gerektiğini herkese anlatmaya çalışıyor.

http://Agaclar.net olarak başından beri işin neresinden tutacağımıza bakıp durduk. yaptığımız her şeyde bu amacın izi var. daha neler yapabiliriz?

doğa sorunlarının evrenselliği, doğanın insanlara mekan ve kaynak oluşuyla, müziğin evrenselliği ve insanların ortak dili oluşu arasındaki bağ, projenin çıkış noktası oldu.

müzik; yaygın, eneji dolu, durdurup kendini dinleten ya da arka plana geçip çaktırmadan varolan...
seçtiğimiz parça: "divane aşık gibi" bilmeyen yok, sevmeyen yok...

dünyanın çivisini çıkaranlar kadar, bunu seyretmekle yetinenler de benzer biçimde sorumluysa, çözümler bulmak ve uygulamak zorundaysak, her vesile ile hatırlamalı, hatırlatmalıyız.... hem değişim gerektiğini bilip, hem "şöyle yap, böyle yap" laflarını dinlemediğimize göre, "ne yapmalıyım" diye düşünmek gerektiğini her dinlediğinde hatırlatan bir müzik işe yarar mı? en azından konunun farkında olanlar için, arka planda fazladan bir vicdan azabı durumu yaratır mı?

"birlikten kuvvet doğar" mı? tek tek düşündüğümüz, anlatmaya çalıştıklarımız, hep birlikte, bir ucundan tutarak ortaya konduğunda verdiği enerji artar mı?

http://Agaclar.net'ten fırat çavaş, doğdukları iller farklı, yaşadıkları mekanlar farklı, zevkleri, yaşama bakış açıları farklı 45 müzisyeni, varolan gerçekleri bir kez daha hatırlatmak için bir araya getirdi: doğa için çal!

"divane aşık gibi" yollarda dolaşmaktan başka, hem mecazda hem de fikirde "sen yağmur ol, ben bulut, maçka'da buluşalım" diyoruz.

yeni başladık, devam edeceğiz...

sizi de bekleriz!

not: playing for change ekibinin, doğa için çal'dan haberi vardır. kendileri bilgilendirilip, izin alınmıştır ve bu projeyi desteklemektedirler.

--- alıntı ---
bir başka bağlantı da "doğa için çal" projesini özetlemiş:

http://tr.wikipedia.org/wik...
şimdi de bugüne kadarki derlemelere göz atalım:


doğa için çal 1 - divane aşık gibi (2011)
doğa için çal 2 - uzun ince bir yoldayım (2011)
doğa için çal 3 - gesi bağları, çemberimde gül oya, çayeli'nden öteye (2011)
doğa için çal 4 - selvi boylum al yazmalım, çiçek abbas, devlerin aşkı (2012)
doğa için çal 5 - bitlis'te beş minare (2013)
doğa için çal 6 - çökertme, ateş attım samana (gımıldan) (2015)devamını gör...
projede ünlü isimler eşlik etse de genel itibariyle amatör müzisyenler yer alır. kral tv'de de bu aralar sık sık yayınlanan çökertme adlı klipte ahmet kural gibi tanınmış bir oyuncu, bahadır tatlıöz gibi son dönem çıkış yakalamış tiz sesli bir sanatçı, tarihin arka odası programında klasik türk müzik parçalarını seslendiren yaprak sayar gibi nispeten bilinen isimler yer almıştır.

not: çökertme türküsü muğla yöresine ait olup şarkıda geçen çökertme, aspat ve bitez muğla'da yer alır. bitez yalısı diye bir yalı olmayıp yalı o yörede sahil kelimesini tanımlar yani anlamı bitez sahilidir.
devamını gör...
yedincisi de çıkmış. bu sefer de yemen türküsünü okumuşlar. yaprak sayar'a dikkat çekmeyi de ben şahsım adına isterim. doğa için çal serisinin her bir üyesi, birbirinden dinlenilesi. yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği üzere, ülkemin başına gelmiş en güzel şeylerden birisi. buyrun seve seve dinleyin:

devamını gör...
bizim ülkede yetenekli sanatçı sayısı ne kadar fazlaymış diye düşündürten güzel müzikal seri. madem bu kadar yetenekli insanımız vardı ne halt yemeye bunca senedir yeteneksizsiniz, pos starsınız, turk starsınız diye beynimizi yaktınız arkadaş?
devamını gör...
2 gündür yaptığım derin araştırmalar sonrası 7 sene önce dünyada başlayan ve dünya müzisyenlerini birleştirme amacı güden playing for change adlı etkinliğin kopyası olduğunu keşfettim. neyse arak marak önemli değil yine de iyi işi çıkarmışlar.
devamını gör...
sitelerinde doğa için çal'ın amacını şöyle açıklamışlar ; tek amacı, evrensel bir dil olan müziği kullanıp halihazırda kurulmuş olan ve çok da başarılı çalışmalara imza atan, doğa ve doğal yaşam alanlarının korunmasıyla ilgili tüm derneklerin faaliyetlerine dikkat çekmektir.

serinin 9. sunda tokat yöresinden hey onbeşli türküsü seslendirilmiştir.


buradan
devamını gör...
çalmak için o kadar dil döküp uzun bir mesaj attığım fakat olumsuz dahi olsa geri dönüş alamadığım ve torpille çalıştığını düşündüren platform.
devamını gör...
harika şarkılar çalan oluşum. ünlü simalar da eşlik ediyor. çok geç keşfettim maalesef.
devamını gör...
ortaya koydukları her çalışma birbirinden güzel olan oluşum. ama hatırlıyorum da lisede bir müzik dersinde klasik müzik yerine bu oluşumun şarkılarından birini dinlemek istemiştik de hocamız "bu ne biçim şey böyle" diyerek kapattırmıştı. tahammül edememişti kadın ya o kadar mı müzikal değeri yerlerde bu çalışmaların? gerçi müzik hocamızın genel olarak dünyaya karşı bir nefreti vardı ama neyse. severek dinliyoruz efendim...
devamını gör...
offf en güzeli 4 numaralı olandır. selvi boylum al yazmalım, çiçek abbas, devlerin aşkı.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar