doğa

insanı mıknatıs gibi kendisine çeken huzur kaynağı. biraz gökyüzü, biraz orman, biraz deniz, biraz güneş, biraz yağmur, biraz kar. en güzel şeylerin bütünü. doğa denildiğinde akla ilk ormanlar geliyor. yemyeşil ağaçlar, bir hışırtıyla ordan oraya koşuşturan hayvanlar, göller, nehirler, akarsular. birisi eksik kalsa, doğanın hiçbir anlamı kalmayacak sanki. ve insanda bağımlılık yaratır. insan ya da hayvan, bir kere doğada yaşamaya başladıysan, artık oraya aitsin. kaybolup yıllarca maymunlar tarafından büyütülen kızı hatırlayın. o hala iyileşmedi. yaklaşık 10-15 yılını koca bir ormanda hayvanlarla geçirdi. muhtemelen kentsel yaşama alışamayacak ve ölecek. sigara, alkol, eroin bağımlığı gibi bir şey bu. asla vazgeçemezseniz. kimi insanda bu daha şiddetlidir. hep doğanın içerisinde yer almak ister. oraya ait olmak ona huzur verir. son olarak insanları sevmediğim söylenemez, ama doğayı çok seviyorum.
devamını gör...
"mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır,
bomboş sahillerdeki coşkudadır.
insan elinin değmediği bir yerdedir,
denizin diplerinde ve gürlemesindedir.
insanları severim, ama doğayı daha çok severim..."
demiş lord byron

insanoğlu ilk dünyaya geldiğinde doğadan korkmuş sonra ögrenmeye başlamış ögrendikçe doğaya hükmetmeyi bencilce yok etmeye başlamış lakin görmüş ki doğasız ölüyor... doğayı bozdukça geleceği yok oluyor. yeni yeni çözmeye başlamış bunu çok değıl en fazla 5-10 yıl olmustur. ve ilerde doğayla yaşamayı kardeşçe yaşamayı öğrenileceği düşünülüyor. hatta bunun üzerine ''avatar'' dıye de bir film çekmiş insanoğlu... hadi hayırlısı...


devamını gör...
öz anlamına da gelir: insanın doğası.

doğayı yaratıcı statüsüne çıkaran yazarlar vardır. mesela john locke eğitim üzerine düşünceler kitabının bir çok yerinde doğa kelimesini bu statüde kullanır:"doğa, organları biçimlendirirken bu işgüzarlar onu yolundan çıkartmaktan kaçınmalıdır; çünkü en küçük ve önemsiz bir organın bile nasıl biçimlendirildiğini ve yaratıldığını bilemezler."
devamını gör...
erkek/kadın ismi. (t.) 1. var olan her şeyin, canlı ve nesnelerin tümü. 2. deniz, dağ, ova, orman vb.nin oluşturduğu fiziksel dünya. 3. yaradılış ve yapı özelliklerinin tümü. *
devamını gör...
korona virüsten dolayı insan etkisi azalalı beri tabiat çıldırdı adeta. dışarıda nasıl bir güzellik var, bakmaya doyamıyorum. tarlalardaki çiçek türü ve sayısı geçen yılın belki üç katı.
doğa huzur veriyor.
ne müthiş bir mükemmellik, ne müthiş bir düzen ve yaratılış. sübhanallah.
devamını gör...
-toğmak>-doğmak uygurca fiil kökünden türemiş bir kelime. yükselmek, çıkmak anlamlarından türeyerek tabiat anlamını taşımaktadır. ki tabiat da arapçadan dilimize geçmiş bir kelimedir.
sözlük anlamı; kendiliğinden var olan şeylerin bütünü, bu bütünü düzenleyen kanunların toplamı.
bu anlamla inanç dünyasının yıkılabileceğini sanmak da nasıl bir zayıflık anlamadım.
ha yok benim gazım var ben illa Allahsız dilbilimcilere sataşıcam diyorsanız fransızcadan alınan natürel kelimesine bulaşabilirsiniz. gerginliğinizi alır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar