doğaya çöp atan insanlar

ben doğaya çöp atarım ama organik çöp.
doğayaya karışsın, ümraniye çöplüğünde kokuşmasın diye.
siz de yapın.
belki attığınız o elma çöpü, toprakta kök salıp bir gün ağaç olur.
devamını gör...
yakın zamanda doğanın kendilerini toplayıp hayatın dışına atacağı insanlardır. doğa bizden intikam alacak, kurunun yanında yaş da yanacak...
devamını gör...
daha dün önümdeki kia sportage marka arabayı süren aklı evvel camdan yola çöplerini attı.

gördüm, şikayet etsem ispatlayamam, yanında durup baktım, umrunda değil.

sırf bunlar gibi hanzoları ihbar etmek, kaydedip emniyete göndermek için arabamın önüne ciddi ciddi kamera taktırmayı düşünüyorum.

şehrin ortasında arabadan yola çöp atmak nasıl bir gerizekalılıktır. ulan tut arabada, inince çöpe at. bunu da mı öğreteceğiz.
devamını gör...
çeşitli türevleri vardır. bazıları çöp atmadığını, temiz olduğunu zanneder!

bir dağa, ormana, yaylaya pikniğe gitmişlerdir. bu kendilerini temiz zanneden arkadaşlar çöpleri toplayıp poşete koyarlar. poşeti de ateş yaktıkları yerin kenarına bir yere bırakırlar. ulen sanki belediyenin temizlik aracı periyodik olarak oradaki poşetleri topluyor!

bir de aynı piknik alanında 2-3 metre arayla ateş yakma ve çimleri öldürme garabeti vardır ama o başka bir bahis konusudur!
devamını gör...
bence okullarda şöyle bir uygulama işe yarayabilir; gruplar halinde öğrenciler parklara ve ormanlara götürülüp asgari hijyen şartları sağlanarak çöp toplatılır. hem doğa temizlenir hem de çocuklar doğaya karşı bir sorumlulukları olduğunu pratik olarak uygulayarak idrak eder. bu proje meb için zor değil. fazla bir bütçe de gerektirmez.

twitter kullananlar meb'i şarjlasın. alın size hasthag.

#gelecekiçintopla
devamını gör...
çöp olarak nitelendirilen şeyin türüne göre değerlendirilmeleri icab eder. nisan ayında memlekete gittim baktım bahçenin bir bölümünü bizim peder bey portakal kabuklarıyla santim santim işlemiş. tam bu ne hal diye çemkirecektim ki bana “kızım abin söyledi, toprağa faydalı olurmuş, ne de olsa mühendis adam, ben de o yüzden attım” dedi. sonrasında bilimadamlarının mahvedilen bir yağmur ormanını tonlarca portakal kabuğuyla iyileştirdiğine dair bir haber okudum, içim ferahladı.
biyolojik çöpler bazen faydalı oluyor yani. yok biyolojik olmadı organik diyelim.
devamını gör...
sokağımız da yürürken eve gidene kadar gözüme batan o koca aburcubur atıklarını tolamama sebep olan kesim. vicdansız, bilinçsiz, haysiyetsiz ve ülke vatan sevgisi olmayan insanlardır. *
devamını gör...
ayı oğlu ayıdır. daha ötesi yoktur. şehirlerarası yolların kenarları, sokaklar, her yer çöp. kırsal bölgedeyiz insanlar cahil, şehirdeki insanlar da farksız. bak 10 adım atsa çöp konteyneri var adam-çocuk çöpü yere atıyor. bunları döverek de adam edemezsin. bu memleketten olmaz...
devamını gör...
çoluk çocuğuna ders verir, nasihat verir gider arabadan sigara paketini yola atar. sinirimi zıplatıyorlar resmen. “o attığın nereye gidiyor? atınca yok mu oluyor? evinde de öyle yapıyor musun” diyesim geliyor. valla en iyisini batılılar yapıyor. yere çöp mü attın, cart polis cezayı yazıyor. bizimkileri de ancak bu paklar. çöp mü attı, ver 250 lira cezayı, gör bakalım. *
devamını gör...
attıkları çöpler antarktika'ya kadar ulaşmış insanlardır.

türk bilim insanları, antarktika'da denizden aldıkları örneklerde yaptıkları incelemelerde daha çok kozmetiklerin de içinde yer aldığı kişisel bakım ürünlerinde bulunan birincil mikroplastik tespit etti.

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar