dogrucudeli

(#5903141)

"doğrucudeli" mahlasına yaraşır yazısından dolayı tebrik ediyorum.

görüşüm ne olursa olsun, objektif yaklaştığını görebiliyorum.
kendisi ilber ortaylı gibi objektif bir tarihçi olabilir.

tabi ilber ortaylı kaynaksız asla konuşmaz. yılları arşivde geçmiş bir adamdır. belki de doğrucu deli ilber ortaylıdır. *
devamını gör...
yaşını az önceki tanımında öğrendiğim, 40'lara dayanmış yazar abimiz.
bu abimizden benim gibi kardeşi yaşında sayılabilecek bilgiye aç dimağları* mankafa olarak değerlendirip iq testi yaptırmayı isteyeceğine dilini birazcık yumuşatıp önceki tanımlarında olduğu gibi açıklayıcı , bilgilendirici tarzda yazmasını istesem sanırım yapılabilecek bir şey istemiş olurum.
belki de dediğin gibi bizler , anlamayız, idrak edemeyiz birazcık da malızdır ama okuruz abi. tıpkı senin tanımlarını okuyup bir şeyler kapmaya çalıştığımız gibi.
devamını gör...
okuyorum yazdıklarını da, yaşamış görmüş olduğu belli. ben de öyle dostum, ayrıca aşağı yukarı akranız sanırım.

şeriat diye bağıran çok süper hocalar filan tanıdım. şeriat diye bağıran gruplar, cemaatler tanıdım. onyıllarca evlilğin faziletleri, nikahın kerameti, zinanın çok kötü olmasını , islam kardeşliğini, ümmeti, muhammed'i dinledim... halen bekarım. gerisini siz düşünün.

bir de şeriat'i ''aynı zamanda şeri at diyor bak şeri-at'' diyenlere laf anlatabilmek için epey uğraşmalı sanırım. kolay gele.
devamını gör...
Allah ın yarattığından korkmak şirke ilk adım diyen yazar.

Allah korkusu farklı bir korkudur. korkunun birçok çeşiti vardır. sen önce bunları bir öğren. evet.
devamını gör...
(bkz: #5971091)
numaralı girisinde,
--- alıntı ---

abi tasavvuf işin içine şeyh şıh vs. girdiğinde sıkıntılı bir konu oluyor. 

--- alıntı ---

demiş. bu ifade ilgimi çekti. benim bildiğim tasavvuf islami tarikatlarda neșv ü nema bulmuș, yani doğmuş ve yayılmıştır. malum her tarikatında bir şeyhi, bir postișini vardır. tasavvuftaki merhaleler dergahlarda tarikat şeyhinin rehberliğinde kat edilir.takriben 1000 kusur yıllık gelenek budur. durum böyle iken, nasıl tasavvuf işine şeyh șıh girince konu sıkıntılı oluyor? şeyhsiz tasavvuf nasıl oluyor?
bu konularda beni aydınlatırsa çok memnun olurum.
devamını gör...
(#5971159) numaralı giriye istinaden:

efenim anlatalım:

birincisi zaten oradaki olay yazarın kendi deneyimlerini aktarması.

ha yoksa yazar şu kanıdadır ki: günümüz koşulları itibari ile safiyane kalabilmeyi başaran bir tarikat mumla aranmalıdır, bulunursa da -hiç olmadı, tarihsel açıdan bu topluma islamiyeti öğreten, onun kimliğinin bir parçası olmuş bir geleneğin devamı olması hasebiyle- el üstünde taşınmalıdır.
devamını gör...
(bkz: #5980767)
bu ağır iddialar, ispat gerektirir. hem de teker teker. "ben ispat edemem, adamlar iyi kamufle oluyorlar" deniliyorsa da susulmalıdır. yazar, arkadaşımızın delilleri varsa bizi de bilgilendirsin. biz de ikna olur isek münafıklara karşı tedbirimizi alırız. ve bu ispat süreci çok ilgimi çeken bir konu olan, "babanzadeler" den başlarsa çok makbule geçer.
devamını gör...
#5995939
ben sevdiklerimi Allah için sever nefret ettiklerimden de Allah için nefret ederim. nefret ediyorum çünkü müslümanım. kafir olandan müslümana zulüm edenden nefret ediyorum. bir hikaye var duydunuz mu bilmem ben kısaca bahsedeyim. hz ibrahimi as. nemrut ateşe atacağı zaman bir karınca su taşımaya kalkmış diğer karıncalar da senin bu taşıdığın su o ateşi söndürmez ki demiş. o da biliyorum ama en azından safım belli olsun demiş. ben de o minvalde benim tek başına nefretim hiç bir şey değiştirmez belki ama safım belli olsun.
t: yazar.
devamını gör...
ya normalde nikaltına yazılanlara pek cevap vermiyorum da, yaş 27-28 desek o zamanlar, 10 senedir, bak yeminler olsun 10 senedir takriben, boşandığım günden beri elime hatun eli değmedi, vallahi de umrum değil. o derece banal, o derece baz, o derece "lowlife" geliyor la bu işler bana. ya ilgimi çekmiyor hacım. kendi kafamda hayatı sorguluyorum, kainatı sorguluyorum, kendi kendime çok mutluyum. vallahi de billahi de tallahi de cinsellik minsellik umrumda değil. karı kız (hatun ya da o biçemseniz, erkek herif) vs. boş beleş işler gençler bunlar. kuran evliya çarpsın bilimsel bir makale okumak, ne bileyim, tarih çalışmaları yapmak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak çok çok daha fazla heyecan verici benim için.

yoksa mal mal genetik kodunu yaymaya çalışıyon. çok boş bir iş lan bu vallahi bak.
devamını gör...
o değil de ergenlik sendromunu atlatamamış arkadaşlara esenlikler dileyerek uzaklaşır. bu arkadaşlara son bir tavsiye olarak bol bol kitap okumalarını(eften püften şeyler de olabilir, sıkıntı yok, anlak kapasiteleri ağır konulara yetmeyebilir tabii, ergendir sonuçta), temel mantık gibi bir takım konular üzerine çalışmalarını, böylelikle okuduğunu anlayabilme yetilerini artırmalarını söyler.

sağlıcakla.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.