kuran ile birlikte tüm kitaplar yok hükmündedir sadece onların varlığına iman etmekle yükümlüyüz bir müslümanın diğer dini kitaplarda resulunü aramaya ihtiyacı yoktur. onlarda efendimizden bahsetmesi zaten kuranda aleni olarak belirtilmektedir. malayani bir iştir. yok o kitabın inancına mensup birine tebliği yapılacaksa durum değişebilir.
diğer kitapalrda efendimizden bahsedilmesi ya da bahsedilmesi onlara iman etmek gerektiğini değiştirmez. yok müslüman diğer inançta ki insanları ve inançalrını hor görüyorsa ki bu zaten Allahın ayetine muhalif davranmaktır. kuran da zaten diğer inançlara küfredilmesi üzerinde durulmaktadır.
bilahire bir rivayette hz. ömer efendimize bir tevrat pasajı getiriyor ve onda da kuarn benzeri bir şeyler yazdığını ve bunun kuran nın doğruluğunu ispat etmek ister gibi bir çabaya giriyor. çok müşfik olan çok nadiren hiddetlen efendimiz o an hz. ömere hiddetleniyor ve ona mani oluyor.
yine benzer bir durum cevşen nin günümüz türkiyesine ulaşam sürecinde gerçekleşiyor. şia yolu ile intikal ettiği için sünni alimler onların batın olan mezhebden bir şey almamız ilerde başak faydalı gözüken ancak zaralı olabilcek şeylerinde sünniliğin içene girebilme ihtimaline karşın. cevşen i almamışlardır.
benzer bir durum bidat bidatı hasene ve israiliyat mevzularında da vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar