doğu perinçek

#siyaset  #özgürler 

neredeyse 40 yaşŸında iki adet zırhlı chevrolet marka arabası olan; sürekli arabaları yedek parça sıkıntısı çeken; buna rağŸman gene de bir takım hıyarların "amerikan arabasına biniyor puhhaaa" diye saçmaladıkları siyasi parti lideri.

Bir de yaptığŸı bir yanlışŸ yüzünden 20 yıldır dönüp duran "pkk destekçisi" geyiğŸi var. YanlışŸ yapmışŸtır ancak sonunda bunu görüp tavrını ortaya koymuşŸtur. Bugün "sol" denen tkp, ödp, emep gibi partilerin hâlâ pkk/dtp itleriyle kol kola gezdiklerinden bahsetmezler ama.

ergenekon tertibi yüzünden hâlâ içeridedir.

Evlidir. iki oğŸul babasıdır.

(bkz: mehmet perinçek)
devamını gör...
neredeyse 40 yaşında iki adet zırhlı chevrolet marka arabası olan; sürekli arabaları yedek parça sıkıntısı çeken; buna rağman gene de bir takım hıyarların "amerikan arabasına biniyor puhhaaa" diye saçmaladıkları siyasi parti lideri.

Bir de yaptığı bir yanlış yüzünden 20 yıldır dönüp duran "pkk destekçisi" geyiği var. Yanlış yapmıştır ancak sonunda bunu görüp tavrını ortaya koymuştur. Bugün "sol" denen tkp, ödp, emep gibi partilerin hâlâ pkk/dtp itleriyle kol kola gezdiklerinden bahsetmezler ama.

ergenekon tertibi yüzünden hâlâ içeridedir.

Evlidir. İki oğul babasıdır.

(bkz: mehmet perinçek)
devamını gör...
okuduğum bir kitap kendisinin ordu içindeki marksist leninist darbeci tarafın sözcüsü olduğundan ve bu akımın kendisine sürekli belgeler sızdırdığından bahsediyordu. kitap ergenekon operasyunundan yıllar önce yazılmıştı.
kendisini pek sevmem. aponunda yanlışı görüp dışarı çıkıp milletvekili olma ihtimali vardır. bu yüzden onu da sevmem.*
devamını gör...

--- alıntı ---
"Ergenekon İddianamesinde; Veli Küçük ve Ümit Oğuztan'dan ele geçirilen 'Panzehir' isimli dokümanda, PKK'nın tamamen tasfiye edilmesi yerine, Abdullah Öcalan'la işbirliği yapılması gerektiği, gerektiğinde naylon terör grupları oluşturularak terör dünyasına yön verilmesi ve güçlü istihbarat örgütlerinin kurguladığı oyunun içinde mutlaka yer alınması gerektiği belirtilmiş, soruşturma dosyasındaki delillerden de Ergenekon yöneticilerinin PKK ile ilişki içersinde oldukları, bu örgütü kontrol altında tutmaya çalıştıkları ve gerektiğinde de amaç ve hedefleri doğrultusunda kullandıkları, bu çerçevede son yıllarda Ergenekon içersindeki Kuvayı Milliye derneği altındaki tetikçilere Kürt asıllı vatandaşlara yönelik eylemler yaptırmayı planlayarak ülkede Türk-Kürt çatışması meydana getirmeyi ve böylelikle örgütün amaçları doğrultusunda ülkede kaos ve çatışma ortamı oluşturmayı hedefledikleri savunulmuştur. İddianamede Sık sık Bekaa Vadisi'nde PKK kamplarını ziyaret eden İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in Ergenekon'un kararlarına göre teori ve planlama dairesi başkanlığı bünyesinde terör örgütleri ile irtibat konusunda da görevli olduğu anlaşılmaktadır. ifadelerine de yer verilmiştir "
--- alıntı ---

http://sumenaltiarsiv.blogs...
devamını gör...
türkiyedeki sosyalizm tarihinin en ilginç kişiliklerinden birisidir. babası sadık perinçek, süleyman demirelin adalet partisinden milletvekilliği yapmıştır ve lakabı ingiliz sadıktır. doğu perinçekin türk siyasal tarihine çıkışı, 60'lı yılların ikinci yarısında olmuştur. önce dev-güç, sonra fkf, ardından da proleter devrimci aydınlık yönünde ilerlemiştir. 1978'de legalleşen maocu aydınlık hareketi, türkiye işçi köylü partisi'ni kurmuştur.

doğu perinçek, belli aralıklarla görüş değiştiren bir politikacıdır. politikalarında hiç değişmeyen unsurlar, kemalizm ve militarizm olmuştur. doğu perinçek'in belli aralıklarla fikir değiştirmesinden daha önemlisi, hep kaybeden ata oynaması ve zamanlamayı iyi yapamamasıdır. söz gelimi doğu perinçek 1974te gerçekleştirilen kıbrıs barış harekatına karşı çıkmış, 2000lerde ise kıbrıs davasına sahip çıkmaya başlamıştır. bugün ak partiyi yöneten kadronun yaptığının tam tersidir doğu perinçekin tavrı. kürt meselesinde ve başörtüsü konusunda da aynı zamanlama hatasını görebiliriz. doğu perinçek 1986'larda başörtüsünün serbest bırakılmasını savunmaktayken, 28 şubat sürecinde ve sonrasında militan bir kemalist kesilmiştir.

doğu perinçek'in yayımlanmış pek çok eseri vardır. bunların bir kısmı propaganda amaçlı ve mürekkep israfı kitaplardır. fakat, "türkiye'de siyasi partilerin iç düzeni ve yasaklanması rejimi" çok değerli bir eserdir. kitap okunduğunda ne demek istediğim anlaşılacaktır. perinçek bu eserinde, döneminin çok ilerisinde bir özgürlükçü anlayış sergilemektedir. tabi bu eserin 1968de yayımlandığını ve doğu perinçek'in doktora tezi olduğunu unutmamak gerek.

doğu perinçek, içinden en çok ünlü yetiştirmiş bir hareketin de liderliğini yapmasıyla bilinir. oral çalışlar, şahin alpay, cengiz çandar, nuri çolakoğlu, gülay göktürk başta olmak üzere pek çok ünlü kişi bu hareketten çıkmadır. daha sonraları tkpml'yi kuracak olan ibrahim kaypakkaya da doğu perinçek ekibinden kopmadır.

doğu perinçek, fikir değiştirme konusunda zamanlama becerisini hiç gösterememiş, uzun yıllar hapis yatmış ve 28 şubat sürecinden sonra da militarist çevrelere tamamen kapılanmış bir politikacıdır. kendisi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için gün zileli'nin yarılma-havariler ve sapak üçlemesi okunabilir. hatta konuya ilgi duyanlar muhakkak okumalıdır. en azından böylece, türkiye için önemli bir dönem olan 65-80 arası bazı bakımlardan daha iyi anlaşılabilir.
devamını gör...
doğu perinçek namı diğer doğulenk ve işçi partisi türkiye solunda provakatif eylemleri ve ihbarcılığıyla bilinir. mhp ile girdikleri kızıl elma koalisyonu doğu perinçek için gerçek anlamda tek kızıl öğedir. bir dönem kankisi besim tibuk'la birlikte ateş hattı programının kadrolu konuğu olma vazifesini üslenmiş ve reha muhtar kanaldan kovulunca onlarda kovulmuş sayıldığından (bkz: almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık) ulusal tv'de daha fazla boy göstermeye başlamıştır. åžu an ergenekon davasından tutuklu olsa da en kısa zamanda akli sağlığı ile ilgili bir rapor verilip tahliye edileceğine inanıyorum. keza dergisinde çıkan abd'nin kendisine yönelik suikast girişimlerinden çok değil üç-beşini doktorlara anlatsa paranoyak şizofreni tanısı konulmaması içten değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar