doktor vs hekim

doktor ingilizlerin avrupa diline dayattığı bir tabir. hekimse her zamanki türk saçmalığı gereği doktor yerine kullanılan tabir. halbuki alakası yok ikisinin birbiri ile. doktorluk mesleğinin mesleki terim olarak asıl karşılığı tabipliktir.

arapça sözlük kurallarını bilen bilir. o sözlüklerde fillerin mastar yerine 3. tekil şahıs çekimi yazılır. hekim, "hakeme" yani "hükmetti " kökünden gelir. hakeme ise yargıladı yargı üretti anlamına gelir. yargılamak ise yol yordam gösteren kişinin işidir. ve bu yol gösterim için bilgiye ihtiyaç vardır. yani dış dünyadan aldıklarını bir anlama dönüştürebilen kişilerin işidir yani hekimlerin hikmet sahibi kişilerin işidir. yani köklü öğrenim görmüş ve köklü bilgiye sahip kişilerin işi.

doktor ise latince doktrin kelimesinden türemiştir. yani öğretici demektir. hatta latince asıl anlamı "öğreten keşiş"tir.
devamını gör...
bir meslek erbabının adlandırılışının her iki şeklinin kıyaslaması.
6 sene tıp fakülktesi okuyan kimse doktoralı çıkar, fakat bu doktora phd olandan daha farklıdır ve md yani medical doctor olarak isimendirilir. bu sebeple dünyada yaygın olarak tıp sanatını icra edenlere doktor denilir. ancak doktor bir ünvandır. halihazırda doktora yapan herkes doktor ünvanı almıştır. hal böyle iken sadece tıp alanındaki kişilere doktor denilmesi bir niktar haksızlık gibidir.
hekim, hakim, hakem aynı kökenli arapça kelimelerdir. bir konu hakkında hüküm vere kimse için kullanılmaktadırlar. insan sağlığı hakkında hüküm verdiği için de doktora hekim denilir.
bir de diğerlerinden farklı olarak tabip vardır. tababet sanatını icra eden kimse demektir. doktorlar askeriyede sıklıkla tabip olarak isimlendirilirler.
her üçü içinde bana en sempatik gelen hekim kelimesidir. ama tabi yaygın kullanı ne ise siz de dilinizi ona çeviriyorsunuz. ne iş yapıyorsunuz sorusunun cevabı genelde doktorum oluyor. hekimim ya da tabibim dediğim hiç olmadı.
devamını gör...
--- alıntı ---

hekim, hakim, hakem aynı kökenli arapça kelimelerdir. bir konu hakkında hüküm vere kimse için kullanılmaktadırlar. insan sağlığı hakkında hüküm verdiği için de doktora hekim denilir.

--- alıntı ---

hekim , hakim insan sağlığı hakkında hüküm veren değil , en üstün bilge insan anlamında kullanılan bir terimdir. hekimliğin doktorlukla falan bir alakası yoktur. doktor sadece o mesleği yapan kişilere verilen bir ünvandır. hikmet öyle insan sağlığı hakkında hüküm vermek olsa idi bütün büyücüler hekim olurdu. eskiden bu işi büyücüler yapıyordu sadece.
devamını gör...
ya çemişgezekteki teyzeler bile "doktor hanım/bey" derken bu tarihselci, çağla yüzleşememiş tiplerin bu duyarlarına hayret ediyorum. öğrenciye talebe derler, okula mektep derler. öyle diyince de sanki süper doğru bir şey yapmış olduklarını zannederler. halbuki shakespeare ingilizcesiyle konuşan ingiliz ne kadar komikse siz de o kadar komiksiniz.

hadi ilkel kavramlara gücünüz yetiyor. kurban oliyim, selfie'nin de doğrusunu bulun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar