doktora gitmeye üşenen insan

"hasta olduğumu öğrenmezsem, sağlıklıymışçasına yaşarım" düşüncesine sahip insandır.

sonra bir gün aniden göçer orası ayrı tabii.
devamını gör...
burnunun ucunu bile göremeyen, göremediği halde gözlük takmak istemeyen insanların doktara gitmeyip belediye çukuruna düşüp belediye'ye sövdükten sonra kolunun kırıldığını fark edip hastaneye gitmeye yeltenen insan modelidir.

(bkz: gözün gibi bak)
devamını gör...
üşenmiyordur,kesin korkuyordur o insan.doktoru sevmiyorum falan dese de inanmayın.şimdi üşenmek için bütün yollar kapandı.artık randevulu sistem var.saatin belli gidiyosun muayeni olup geliyorsun.sıra bekleme derdin falan yok.korkuyu üşengeçlik diye yutturmayalım lütfen.*
devamını gör...
gençliğinde, ya da daha öncesinde, sigorta hastanesine gidip, buralarda sıra bekleyen, bir ameliyat için üç ay sonrasına gün alan, bu memleketin insanlarının biraz da bu geçmişinden dolayı kaynaklı üşengeçlik olabilir.
devamını gör...
doktorların ilgisiz ve ukala tavırlarını hasta haliyle çekmek istemeyen insandır. acilde tedavi edilmeyi beklerken komaya sokulan insanın hastane fobiside olabilir.*
devamını gör...
üşenmek mi bilmiyorum ama doktora gitmek konusunda kadınlar erkeklere kıyasla daha ön planda. erkek hastalar artık kanserin son aşamasına gelmeyene kadar doktora uğramayabiliyor, bu yüzden erken tanı-tedavi ihtimali ortadan kalmış oluyor.

bu konuda farkındalık oluşturmak gerekiyor belki de. Ha bir de kadınların her şeyden şüphelenen yapılarının da törpülenmesi ile bu iki cinsiyet grubun hastalıklara yaklaşımı dengelenmiş olacaktır. *
devamını gör...
şimdi bizim nefrolojide yatan bı hasta var. yılardır hastaneye gitmeyen bir erkek hasta. son dönem böbrek yetmezliği+ ürosepsis kaynaklı aby tablosuna şimdi bı de üremik sendrom eklendi. amcanın bilinç yok, ensefalopatisi var çünkü. halbuki biseylerin yolunda gitmediğini farkettigi zamanlarda hastaneye gitmiş olsaydı evre 1-2lerde konservatif tedaviyle buralara iş gelmezdi. bu da size ders niteliğinde bir entry olsun çocuklar.
devamını gör...
doktora gitmekle işin bitmeyip elini verince kolunu da kaptırmak korkusudur daha çok.

şimdi bir kere doktordan yani hastaneden randevu almak bayaa bir iş.
bir süredir ciddi baş ağrım var , geçen bi hafta süründürdü beni hemen randevu işine girdim ,15 gün sonraya alabildim. doktorla konuştuk muayene etti güzel seni bi mr'a gönderelim dedi. gittik onun sırasına girdik 2 gün sonra gece 2 'ye randevu verdiler . mr da çekildik 1 hata 10 güne sonucu çıkar dediler ona da eyvallah. 5 gündür randevu almaya çalışıyorum 15 gün sonrası için sıra yok. mr sonucu çıktığında eski usul sabah 7 de dikilip sıraya girip doktoru görebileceğiz inşallah. ondan sonra ne olur bilemiyorum.

benimki yine iyi bir de bunun tahlili filmi başka ıvır zıvırı var. teşhisi koyamazlarsa doktor doktor hastane hastane gezmesi var ; doktora bir kere gitmekle her şey çözülse amenna ama bu kadar aşama geçmeye kalkınca hastalığı filan unutuyor insan.

ama şu baki mr korkusu
(bkz: mr a girmenin zulmü)
devamını gör...
hastalığın halihazırda var olmayıp sadece doktora gittiği için ortaya çıktığını düşünen insan hareketi. oysaki her şeyi kendiniz için yapıyorsunuz, hastalığın getirilerini yaşayacak olan da, sonrasında en çok yıpranacak olan da sizsiniz. dolayısıyla sizi siz düşünmezseniz başka kimsenin elinden bir şey gelmez.

bu konuda kar kış kıyamette acil servise beş senelik şikayetiyle gelen insanların zihniyetinden ibret almak gerekiyor sanki, ama biraz, yani çok çok az.

(bkz: erken teşhis hayat kurtarır)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar