umarsızca, pervasızca, fütursuzca yöneltilegen sorudur. yaw he he cevabını tercih etmek istemeyen insan canlısı kimseler genelde md-phd arasındaki farkı açıklamaya koyulurlar. ki bu açıklama hâli yalnızca başlangıç dönemlerindedir, ilerleyen yıllarda doctoral student kişisinde böyle sorulara karşı bir duymazdan gelmecilik yaklaşımı gelişir.
böylelikle sorun en temelden halledilmiş olur.

not: sorunun aslı "doktor mu olucan" şeklinde ama başlığa güzel türkçemizi uygun gördük.

devamını gör...
lisans yıllarından bir dostumun kendilerine gelen misafirle arasında geçen sohbeti aktarayım hemen.
misafir: ee sen ne yapıyorsun bakalım?
arkadaş: doktoraya başladım.
misafir: madem doktor olacaktın niye tarih okudun o zaman?
arkadaş: ?!&/$£€~...
lâhika: özet geçilmiştir.
devamını gör...
kişiye aldığı eğitimi ortamlarda dillendirmeme alışkanlığı kazandıran soru. kazara doktora yaptığınızı söyleseniz hemen bilmem nerede tıp fakültesinde okuyan akrabalarından açıyorlar sözü. aynı şey olmadığını anlatmaya çalışıyorsunuz, anlamıyorlar, tekrar deniyorsunuz, olmuyor. bazen cevabını sizin de bilmediğiniz sorular soruyorlar, o çok can acıtıyor.

-sen şimdi bu kadar okuyon okuyon ne olacan sonunda?
+&/!?&*?
-boşa mı okuyon şimdi sen?
+profesör olacam ben tamam mı, profesör?

profesör kelimesinin anlamlandıramadığım bir cazibesi var. bunu duyunca gözlerine hayranlık dolu bakışlar yerleşiyor ve işkenceyi anında kesiyorlar. yanlarında oturan kişiyi koluyla dürtüp kulağına eğiliyorlar ve böyüh adam olacağmış diye fısıldıyorlar. siz de içinizden bi yirmi sene sonra inşallah diye geçiriyorsunuz.
devamını gör...
bunun bir de fizik/fizik öğretmenliği bölümlerinde okuyan kişileri fizik tedavi uzmanı sanma versiyonu vardır ki, halkımızın sağlık sektörüyle ne kadar iç içe olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

hem tanımdaki hem de başlıktaki laneti bir ömür peşinden sürükleme bahtsızlığı kimin başında derseniz, bakınız işbu tanımı yazan yazar.
devamını gör...
teknik olarak doğru bir sorudur. doktora bitirince doktor olursunuz. fakat tıp manasındaki doktor değil, bir ünvan. zaten doktorun kelime anlamı üniversitede, bir bilim dalında doktora yapan kimseye verilen ünvandır..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar