dolar 5 lirayı geçti diyenler

benzine, mazota, gaza gelen zamlardan etkilenmeyen lakin en fazla da sesi çıkan gruptur. trafik sıkışıklığının ana sebepleridir. arabalarından inmezler hem de bol bol şikayet ederler. hafta sonu dikkat edin, piniklerde mangallar yakılır, millet bütçesine göre, et, balık, tavuk pişirirler. işte bunları gördüğü halde görmemezlikten gelenlerdir. yazık çok yazık.
devamını gör...
şimdi şöyle bir gerçek var, evet dolar 5 liraya yaklaştı, ya da geçti, veya geçecek, bunun sana ya da bana bir faydası var mı, moral bozmaktan başka, ben geneli dile getirdim, hani bu hükümet yoldan, köprüden başka bir şey yapmadı o da bizim paralarımızla yapılıyor, elbette yapacak görevi ne diyenler en çok bu yolları kullanmıyor mu olay budur yani. hayat hiç bir zaman toz pembe değil.
devamını gör...
--- alıntı ---

benzine, mazota, gaza gelen zamlardan etkilenmeyen lakin en fazla da sesi çıkan gruptur. trafik sıkışıklığının ana sebepleridir. arabalarından inmezler hem de bol bol şikayet ederler. hafta sonu dikkat edin, piniklerde mangallar yakılır, millet bütçesine göre, et, balık, tavuk pişirirler. işte bunları gördüğü halde görmemezlikten gelenlerdir. yazık çok yazık.

--- alıntı ---

şimdi benzin, mazot ve gaza gelen zamlardan etkilenmeyen denilmiş. kim etkilenmiyor mesela, ben etkileniyorum bahsi geçen akaryakıt ürünleri sadece araçlar için değil, yediğimiz ekmek, giydiğimiz elbise içinde kullanılıyor. ayrıca mesela ben şu olayı anlamıyorum. devlet akaryakıttan direkt veya endirekt yollarla yaklaşık %70 vergi alıyor. mesela biraz da devlet feragat etse %70 vergi yerine %40 vergi alsa ne kaybeder. neden bütün yük vatandaşın sırtına biniyor da, devletimizin al-i cenaplığı görünmüyor... bu millet devletini babası anası gibi görüyor devlet baba diyor mesela... bu nasıl babadır ki bütün yükü evlatlarına çektiriyor....

haftasonu insanlar pikniklerde. mangallar yakıyor deniyor vallahi eğer onuda yapmazlarsa resmen toplumca depresyona gireriz...

kaldıki bunları eleştirmenin veya yapılan hataların söylenmesinin ne gibi bir sakıncası var.

dolar mevzusuna gelince evet dolar yükseliyor. bunun ekonomik olarak nedenleri var... normal şartlarda seçimlerden hemen sonra 4 tl civarına düşmesi beklenen dolar 5 tl'yi bugün geçecek gibi görünüyor. bu yükselişin bir kısmı iç mekanizmalardan bir kısmıda dış mekanizmalardan etkileniyor. örneğin kredi derecelendirme kuruluşları sizi yatırım yapılamaz ülke pozisyonunda gösteriyor... bu da dış yatırımcıyı türkiye'ye çekmiyor, çekilmeyen yatırımcının size kaynak getirmesi mümkün değil. mesela enflasyon iki haneli rakamlara çıktı ve dahada yükselecek gibi görünüyor. ak parti iktidara geldiğinde yanlış hatırlamıyorsam bu oran %25 civarlarıydı. üstelik bu oran ecevit hükümetleri öncesinde %80'ler falandı. beğenmediğiniz kemal derviş mali disiplin ile %25 civarlarına getirdi bu oranı.

işin aslı paramız devamlı devale oluyor ve biz bunun farkında değiliz. ayrıca son 3 yıldır benim hatırladığım 4 veya 5 seçime gittik. ortalama her yıl bir seçim yapıyoruz, bu ekonomiyi iyi etkileyen bir şey değil. peki bütün bunların suçu kim de, sanırım halkta değil, bahsi geçen bütün bu kurumları eylemleri yöneten siyasal iktidar o zaman halkın onları eleştirmesi kadar doğal ne olabilir.
devamını gör...
armut ile elmaları karıştırmayalım. tamam dolar kımıldasa başta akaryakıt olmak üzere her şeye zam geliyor. geliyor da ne oluyor, ben 50 liralık alıyorum arkadaş diyenler vardı bir ara, ama demiyordu ki, 50 liraya eskiden yarım depo dolduruyordum şimdi 8-9 litre ancak yakıt alabiliyorum tamam da şöyle bir gerçek var, zengin de ağlıyor fakir de, zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor, kimi kime şikayet edeceksin, olaya bir de bu açıdan bakacaksın, seçim oluyor, ülkenin yarısı hükümeti destekliyor, senelerdir yapılan seçimlere bakın yalansa yalan deyin, bu kez de diyorlar beter olun size müstehak, bu nasıl bir kindir, hınçtır anlamak mümkün değil. bu gemide hepimiz varız. atatürk'ün partisi chpli yetkililer 24 haziran seçimleri öncesi aman akıllı olalım bu son şansımız, her aileden bir kişi hdp ye oy versin, bunlar barajı geçsin ki istedikleri gibi at koşturamasınlar bu gözler bunları gördü, ne oldu kendi partileri varken ona atmadılar sırf barajı geçsin meclise hdp liler de girsin diyerek onlara oy attılar. biz daha neyin tartışmasını yapıyoruz.
devamını gör...
doğru bir ifade kullanan kişilerdir.

dolar 5 tl yi geçmedi mi? geçti.

not: aynı gemide falan değiliz, beni fakirleştirirken devletin ihaleleri ile kendisine yakın olan şirketlerin sahiplerini zenginleştiriyor iktidar... tl ile iş falan da yapmıyorlar, hala dolar kullanıyorlar.
devamını gör...
valla önceden dolan endeksli ürün alırken böbreğimizi vermemiz gerekiyordu ama şimdi galiba yanına birşeyler daha katmamız gerekecek. ben apandistimi vereyim aldiricam zaten maddi bi cikar elde edelim en azından.
devamını gör...
dolar 5 tl'yi geçti ama vatandaş neden sesini çıkarmıyor diyenler için tane tane anlatmak istiyorum, birincisi vatandaş temel gıda maddelerine uygun fiyatlı ve de kolaylıkla ulaşabiliyorsa (bım,a101 veya şok gibi marketler) doların yükselmesi ile hiç ilgilenmez en fazla dış mihrak der geçer. asıl dolarla ilgilenen bizim beyaz yaka dediğimiz neredeyse tüm alış verişini dolar üzerinden yapan lüks tüketim mamülü ürün kullanan kişileri ilgilendirir.

yani vatandaş karnını doyurduğu sürece dolar olsun 100 tl inanın umrunda bile olmaz.
devamını gör...
yukarıda ki entry eksileyenlere şaşırıyorum, sevgili kardeşlerim güneş balçıkla sıvanmaz. ben sana ülkenin gerçeğini söylüyorum ister kabul et ister etme ama durum bu, ayrıca sana gerçeği söylüyorum diye onu tasvip ettiğim veya onayladığım anlamını çıkarma sakince düşün dışarı çık etrafa bak zaten anlarsın bu ülkede neler oluyor, bu arada ben sürekli sahada olan aktif bir biriyim iş adamından tut esnafına kadar herkesle muhattap oluyorum lütfen bırakta azıcık senden farkın olsun.
devamını gör...
ülkesi dışarı bağımlı olan bir ülkenin vatandaşını her türlü etkiler. ister bakkaldan, ister bimden, ister migrostan alışveriş yapsın.
buğdayını, arpasını, gübresini ithal eden ülkede fiyattan her kesim etkilenir.
devamını gör...
(bkz: #1152067)

bu sadece bir örnek. elimizde ne varsa doğrudan veya dolaylı olarak dolara şöyle bir değip geçiyor.

dolar yükseldikçe senin cebindeki tl de eriyip gidiyor. alışverişini tl ile yapıyor olman bu gerçeği değiştirmiyor.
devamını gör...
bim vs. marketlerden gıda ürünlerini alabiliyorsa denmiş. sen yine o ürünü alırsın ama 800 gramsa 600 gram alır ben hep ellilik aldığımdan etkilenmiyorum dersin. yine şokellanı alırsın da kakao oranı zaten az olan ürünün iyice azaldığını görünce şokella da bozdu dersin. yine simit alırsın ama bursa'daki gibi simitin üstünde susam bulamazsın. demek istediğim yine yaşar bizim türk milleti ama ona da yaşamak denirse.
dolar 5 tl'ye çıktı diye bugün ekmek bulamaz hale gelmezsin bunun acısını ilerde dış borç ödemeleri için para bulamadığımızda çekecdğiz hep beraber. halk mı? medya büyük güçtür kriz algısını da refah algısını da yaratan odur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar