dolar

100 sente denk para birimi. abd, kanada, avusturalya ile güney amerika, pasifik, karayipler, güneydoğu asya ve afrika'daki bazı ülkelerin resmi para birimidir.

devamını gör...
flamanca veya almanca'dan gelme bir kelimedir.
bugün çek cumhuriyeti'nde bulunan joachimstal (jachymov) gümüş madeninde yapılan daler veya t(h)aler) isimli para ispanyol-amerikan sömürgelerinde kullanılmaya başlanmış, 18. yy'da abd'nin resmi para birimi olmuştur.
devamını gör...
dünyada şu anda reserv para birimi olarak kabul edilen abd parası. global ekonomide bozulmalar görüldüğünde genellikle euro ve paund'da göre daha fazla artış gösterir. böyle durumlarda en cazip yatırım aracı ise altındır. bunun nedenide altının ons fiyatının artması dışında tl'ye çevrilirken kur artışından dolayıda ayrıca artmasıdır.
devamını gör...
türk lirası karşısındaki değer düşüşünü devam ettireceğe benzeyen para birimi. belki seçim zamanı yatırımların artmasıyla beraber piyasaya para akar ama çok fazla frenlemez düşüşünü. 2011 şubat tahminimi yazayım şimdiden; dolar/tl paritesi 1,26.
devamını gör...
küçükken bana takılmış olan lakabımın ilk kelimesi.

åžöyleki ; benden önce 7 tane kardeş adayım doğmadan ölmüş, benim doğumum sırasında ise babamın kuveytte kazandığı paralar hastane masraflarına gitmiş.

(bkz: allah'ın izni ile)

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar