dolar

#ekonomi 

bir bant arasında hareket eden/ettirilen para birimi.
devamını gör...
100 sente denk para birimi. abd, kanada, avusturalya ile güney amerika, pasifik, karayipler, güneydoğu asya ve afrika'daki bazı ülkelerin resmi para birimidir.

devamını gör...
haritada nokta kadar bile yeri bilinmeyen ada'da geçen tek para birimi.
devamını gör...
flamanca veya almanca'dan gelme bir kelimedir.
bugün çek cumhuriyeti'nde bulunan joachimstal (jachymov) gümüş madeninde yapılan daler veya t(h)aler) isimli para ispanyol-amerikan sömürgelerinde kullanılmaya başlanmış, 18. yy'da abd'nin resmi para birimi olmuştur.
devamını gör...
iki haneli katrilyon düzeyindeki miktarı sadece abd'deki mortgage kriziyle balon olmuş uçmuştur.
devamını gör...
düştüğünü gördükçe sevindiren ve otodonti tedavimi tl bazında azaltan para birimi
devamını gör...
dünyada şu anda reserv para birimi olarak kabul edilen abd parası. global ekonomide bozulmalar görüldüğünde genellikle euro ve paund'da göre daha fazla artış gösterir. böyle durumlarda en cazip yatırım aracı ise altındır. bunun nedenide altının ons fiyatının artması dışında tl'ye çevrilirken kur artışından dolayıda ayrıca artmasıdır.
devamını gör...
türk lirası karşısındaki değer düşüşünü devam ettireceğe benzeyen para birimi. belki seçim zamanı yatırımların artmasıyla beraber piyasaya para akar ama çok fazla frenlemez düşüşünü. 2011 şubat tahminimi yazayım şimdiden; dolar/tl paritesi 1,26.
devamını gör...
küçükken bana takılmış olan lakabımın ilk kelimesi.

åžöyleki ; benden önce 7 tane kardeş adayım doğmadan ölmüş, benim doğumum sırasında ise babamın kuveytte kazandığı paralar hastane masraflarına gitmiş.

(bkz: allah'ın izni ile)

devamını gör...
2009 mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış para birimi. 1,6970 seviyesinde.
devamını gör...
hey gidi hey! daha geçen yıl 1 dolar 1 lira olur mu diye tartışıyorduk. şimdi 1 dolar 2 lira olur mu diye endişe ediyoruz. zalım kur!
devamını gör...
merkez bankası'nın yılın karını yapmasına sebep olan döviz cinsi. 1.35 usd / tl 'ten alıp , 1.90 usd / tl' den "1.3 milyar dolar" satmak. elbet o kur düşecek ve gene alacak.
devamını gör...
görünen o ki artık çin'de doluyor/boşalıyor.

işin rengi epeydir değişmeye başlamıştı bir de doların rengi değişmesin şimdi!

--- alıntı ---
ekonomist taş, dünya ekonomisinde büyük bir değişim yaşandığına dikkati çekerek, ''türkiye, çin, rusya gibi ülkelerin ikili ticarette dolar yerine yerli para kullanmaya başlamaları ve merkez bankalarının döviz rezervleri içindeki dolar payını azaltmaları doların rezerv para olmaktan yavaş yavaş çıkmasına, bu da amerika'nın sırf dolar basarak havadan kazandığı senyoraj gelirinin tükenmesine yol açıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

"doların değerini, artık fed'den daha çok çin'in elinde tuttuğu 3 trilyon dolarlık rezervi nasıl kullanacağı belirliyor'' diyen ramazan taş, düne kadar sadece reel ekonominin, üretimin ve ihracatın merkezi olan çin artık finansal ekonominin de merkezi haline geldiğini söyledi. taş, çin'in elindeki 3 trilyon doları ve cari fazlalarını artık abd tahvillerine yatırmak yerine asya, afrika, avrupa ve latin amerika'da değeri pul olmuş şirketleri satın aldığını belirterek, kamu diplomasisi ve ekonomik diplomasiyi de küresel marka olmak için kullandığını kaydetti.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
dün serbest piyasada ortalama 1,805 tl'den işlem görürken; bugün şu ana kadar ortalama 1,765 seviyesinden işlem görmektedir. aradaki fark "dağlar kadar"dır. işte bu yüzden bu ülkede dolar üzerinden ticaret yapmak akıl karı değildir. tl'de kaldığınız zaman zirve yapar batırır sizi, dolarla mal satın alıp stoklarınızı doldurduğunuzda düşüp, malınızı malamat eder, sizi rezil eder. 18-24 saat içinde + ya da - 30 puan değiştiren dolar, spekülatörlerin, paradan para kazananların, üçüncü dünya ülkelerinin dolar'ıdır.
devamını gör...
dün serbest piyasada ortalama 1,755 tl'den işlem görürken, bugün şu ana kadar ortalama 1,798 kabaca 1,800 tl'den işlem görmektedir. "normal ekonomi"lerde bir ay içinde olması gereken dalgalanmaları, biz de hala 1 günde olabilmektedir. bu arada bu dalgalanmalar sayesinde zengin olan vatandaşları alnından öpüyorum, halka öpücük yok!
devamını gör...
erdem başçı demişti ki geçen hafta "aman efenim, dolar'da öyle abartılacak bir dalgalanma yok. cogito sözlük üyeleri çok abartıyor". 30 kasım 2011'de saat 10:30-11:30 arasında 1,859 tl'den serbest piyasada satış işlemi gören dolar, gün sonuna doğru 1,835'lerden satıldı. hakikaten dalgalanma yok!
devamını gör...
dolar'ın diğer gelişmekte olan ülkelerden brezilya karşısındaki son 1 yıllık hareketlerini gösteren grafiği aşağıya kopyalıyorum.

brezilya: http://tinyurl.com/cfqlqyb
grafiği incelediğimizde 23 eylül'de 1,90 olan kurun 28 eylül'de 1,80 e geldiği, 4 ekim'de tekrar 1,86 olduğu, 17 ekim'de 1,73'e gerilediği, 21 ekim'de 1,78 olduğu, 31 ekim itibariyle 1,67'ye gerilediği, 10 kasım'da tekrar 1,78'e yükseldiği, 25 kasım'da 1,91'i gördüğü, 30 kasım'da tekrar 1,80'e gerilediği görülüyor.

türkiye: http://tinyurl.com/cvnuep9

türk lirası da dolar karşısında dalgalanmış ancak brezilya kadar keskin hareketler yok. daha istikrarlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. brezilya parasın son 2 ayda 1,91 ile 1,67 arasında gidip gelmiş. hem de bir kaç defa keskin hareketler yaparak. tl ise 1,71 ile 1,89 arasında oynamış. ama hareketler daha durağan.

bütün dünya piyasalarını keskin bir şekilde etkileyen 6 merkez bankasının ortaklaşa aldığı döviz likiditesi ile ilgili kararın kuru 1,85'ten 1,83'e getirmesi de anormal bir hareket hiç değil.

sonuçta şüphe olmayan şey tl'nin dalgalandığı gerçeği. ama normal zamanlarda değiliz. dünya ekonomi tarihinde her alanda volatilitenin belki de en yüksek olduğu bir dönemden geçiyoruz.

devamını gör...
hayatımda hiç kullanmadığım ve kullanmayı düşünmediğim para birimi.
devamını gör...
son bir aydır, yükseklerde dolaşmakta. yükseklik korkusu olmadığını biliyoruz. 1,76-1,78 seviyesinden, birden 1,810-1.820'lere çıktı. sanırım "yatırımcısına" yeteri kadar kazandırmış olacak ki, bu hafta düşmeye başlamış yavaş yavaş. 1,803-1,805 diyollar şu an.
devamını gör...
yuvarlak iki olsun, orda kalsın, demarktan yuroyo geçerken de bire ikiydi.

ne zaman dolar yuro patlasa, tahtakale sokaklarında vızırdak dolaşan adamlar çıkıyo haber bülteninde, dolar şöyle yuro böyle diyorlar, yani sanırsın ki bizim ülke ekonomisini bu ayakçılar döndürüyo.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar