dolmuş kültürü

insanın kişisel (mahrem) alanına tecavüz, para transferinde yardımlaşma, daracık koltuklarda otururken yandaki yolculardan gelen basınçla içe doğru büzülme. ve en önemlisi de hareket eden bütün cisimlere korna çalan trafik canavarı ama klasik türk insanı iyi niyetli şoför.
devamını gör...
hiç sevmediğim kültürdür. elimde imkan olsa, bütün dolmuşları kaldırırım ve hatta şehir içi bütün ulaşımı devlete bağlarım. dolmuş, taksi, özel halk otobüsü, vs. bu topluluğun hepsi olmasa da bir çoğu hem trafik canavarı hem de trafikte ahlaksız tavırlar sergiliyorlar. insan canına zerre kıymet vermiyorlar.
devamını gör...
eğer en ön koltukta oturuyorsanız şoförle muhabbet edebilecek düzeyde trafik kuralları, dolmuşçuluğun esasları, otomobil piyasası ve popüler siyaset hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. şoför'ün her olay, davranış ve yorumda sizden beklediği onaylama sözcüğünü yahut kafa işaretini vermeniz ise en asli vazifenizdir.
devamını gör...
kültürden ziyade kültürsüzlük örneğidir. kaba saba ve para göz şoförler, dibdibe insanlar, inmek ve binmek için gösterilen çaba, şöföre sesini duyuramamak ve üstüne azar işitmek...
ayrıca sanki trafik kuralları onları bağlamıyor gibi kendi kurallarını kendileri yazıyor. sanki minübüste can değil patlıcan taşıyorlar. belki daha hızlı bir ulaşım sağlıyorlar ama ininceye kadar yüreğin ağzında oluyor.
devamını gör...
o kültürsüz diye aşağıladığımız şoför beyefendi ,aynı anda 30 kişiden farklı iniş noktalarına göre ücret alma, para üzeri ayarlama, kimin hala ücretini ödemiş olup olmadığının tespiti gibi konulara oldukça hakimdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar