dönem romanları

dönem kapanınca boş bir kütleye dönüşüyorlar sanki. sadece belgeselciler için, araştırmacılar için, akademisyenler için birer belge oluyorlar. aliya izzetbegoviç, romanların, toplumların 'dahili tarih'ini verdiğini söylemişti. gerçekten de öyle. bizler, romanı yazılmayan, yani insanların yaşamlarının anlatılmadığı gerisin geri yüzyılları bilemiyoruz. sadece belli başlı olay ve tarihler var, bir ipe atılan düğümler misali.

değil mi ki, avrupalılar 16. yüzyıldan itibaren hayatları roman ve diğer anlatı türleriyle kayıt altına aldıkları için bu kadar tanıdık; ve bizim daha dünkü atalarımız bize bu kanaldan bir şey bırakmadıkları için karanlık devirler kadar uzak! anlatı penceresinden bakıldığında mesela 1800'lü yılların ilk yarısında avrupa'yı nasıl da göz önünde canlandırırız; at arabaları, balolar, uşaklar, madam'lar, matmazeller, lordlar, baronlar, redingotlar, dar pantolonlar, gösterişli üniformalar ve hatta onların üstündeki meşin kayışlar. fakat uzak yakınındaki bizim bahçemizde eğilmiş ve yan yatmış mezar taşları...

insanın dününün bu kadar canlı olması, ona 'köklü' bir avantaj sağlarken, onun bugünü de kuşatması kendiliğinden olağan hale geliyor; biz köksüzlere karşı.

bizim köksüzlüğümüz! üstelik bunu biz istedik ve adına 'devrim' dedik. devrimden ortaya çıkan insan ise 'hiç kimse' oldu.

dönem romanları... salt bir edebiyat olayı olarak bakıldığında belki pek bir anlam ifade etmiyor; anlatanlar ve anlatılanlar tarihin sayfaları çevrildikçe kayboluyor. fakat arkalarında bugünlere dek uzayan bir çınlama bırakıyor.

not: kapatılmış, eski bir blog yazısı. kaybolmasın.
devamını gör...
amin maalouf, ihsan oktay anar ve iskender pala'nın bazı kitaplarını bu dalda oldukça beğenmiştim. örneğin en son okuduğum, iskender pala'nın itiraf isimli kitabı hoştu.* istanbul fethinden hemen sonrası, hem yabancı azınlığın içine hem de osmanlı'nın alim ve devletli taifesinin içine girip, o ortamların havasını solumak, dönemin istanbul'u hakkında bilgi edinmek kitabın zevk aldığım yönleriydi. bence, kitap bu yönlerden ilgi çekici ve başarılı kaleme alınmış ki sonrasında oturup tarih sahnesinde yaşanmış olanlara dair araştırma isteği duydum.

edit: geçmişte geçen bir olay ve dönemin özelliklerini barındıran roman türüdür. türk edebiyatında günümüzde bu tür roman icra eden yazarlara örnek olarak ihsan oktay anar ve iskender pala verilebilir.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar