döner sermaye

devletin ticari ve sınai nitelikteki iktisadi işŸletmeleri genellikle özerk bütçeli olarak yönetilmekteyse de, belirli bir kısmı da genel bütçe içinde yönetilmektedir. genel bütçe içinde idare olunan hastane, mesleki okullar, darphane gibi kuruluşŸların belirtilen nitelikteki faaliyetlerinde etkinlik sağŸlamak için bunlara döner sermaye verilmektedir.
devamını gör...
1. [huk.] [kamy.] kuruluşa ilişkin işlemleri yapabilmek üzere ödemeleri ve giderleri karşılamak için elde bulundurulan sermaye.

2. [isl.] bir ortaklığın nakit ya da normal ticari çalışması içinde nakite dönüştürebileceği kaynaklarından kısa vadeli borçlar çıkarıldığında elde edilen sermaye.

(alm. umlaufkapital, n; fr. fonds de roulement, m, fonds renouvelable, m; ing. revolving fund, working capital)

*
devamını gör...
şimdi bu şöyle oluyor. kamu kurum ve kuruluşlarının her yıl merkezi bütçeden aktarılan pay ve vergiler dışında kendi iç işleyişi ile elde ettiği kazançların aktarıldığı havuz. mesela bir okulun tüm ihtiyaçları eğitim bakanlığına tahsis edilen yıllık bütçeden karşılanır ancak okullar sınav parası, aile birliği bilmem neyi, yok cart yok curt adı altında bir ton para alırlar. bu paralar okulun hesabında tutulur ki buna döner sermaye denir. yahut bir hastanenin de döner sermayesi vardır, başka kurumların da.

bu sermaye daha sonra ham yapılır.
devamını gör...
düşünsene bi an bildiğin döner.

- mehmet bey döner sermayede yolsuzluk yapmışsınız
- kim vallahi yüzde yüz dana.
-bana tertemiz delirmiş rolu yapma lan.
devamını gör...
devletin iç işleyişinde yerini almış sermayedir. milletvekillerinin kendi maaşlarına yaptıkları zamları haber yapanların, hakkında pek konuşmadıkları sermayedir. yaptığı iş karşılığı para kazanan devlet çalışanlarının, ürettiği ürünlerden veya hizmetlerden de döner sermaye karşılığı para kazandıklarını biliyorum, biliyoruz.

buradan devlet yöneticilerine ve muhalefet yetkililerine sesleniyorum. bir rektör döner sermayeden neden 45bin tl para alır? misal ziraat fakültesinde çalışan akademisyenler veya tıp fakültesinde çalışan akademisyenler, tüm masraflarını devletin karşıladığı işlerde, maaş karşılığı ürettiği ürünlerden veya hizmetlerden ekstra para neden alır? 45 bin tl döner sermaye alana kadar rektör, bu para 5bin tl maaş ile işe alınacak 9 kişiye verilebilir. veya 3-5 ay sonrasına gün verilen emar cihazı alınıp, günler kısaltılabilir. yani neler yapılmaz ki.

tekraren soruyorum. bir rektör döner sermayeden 45bin tl parayı neden alır? fazla mesai yapanlara ücretleri ödensin tabi bu arada. ama bu döner sermaye işinin araştırılması ve tez elden devletin kasasına girmesi ve halka hizmet için harcanması gerekmektedir diye düşünüyorum aciz bir kul olarak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar