dönüşüm

#özgürler 

franz kafka'nın bir kitabı..

franz kafka'nın özellikle sol görüşlü camia tarafından benimsenen bir batılı yazar olduğunu biliyoruz, fesefeye bakan yönüyle akıllarda pekçok soru işareti bırakabilecek denli iyi bir gözlemci olan kafka sembolizm etkisinde kalmıştır bu kitapta..

değişim; bir sabah kalktığında dev bir hamamböceğine dönüşen çalışkan bir emekçinin hikayesini anlatan dram tadında, insanların değişen şartlardaki halleri ve kendi özdeğerlerine bakış açılarını eleştiren bir kitap.. fazla uzun değil 100 sayfa kadar, hatta yazı pontu da oldukça büyük, dili hafif.. çevirisi 'eh fena değil' düzeyinde..

zaman zaman komik, zaman zaman da iç burkan kısımlarını okurun gözünde güzel bir mizansene sokuyor kafka..

kitabın ilk cümlesi şu zaten; bir sabah tedirgin düşlerden uyanan gregor samsa, devcileyin bir böceğe dönüşmüş buldu kendini..

evet dönüşüm.. bu esasında ana karakterin dönüşümü, ama şeklen dönüşümü.. ama değişim ailenin tavırlarında başlıyor ve esas duygu da bu zaten..

kitabın sanırım orjinal ismi 'tansformation' yani ingilizce dönüşüm.. tercümedeki eksikliği buradan anlayabiliriz.. belki de çevirmenin ironisidir kim bilir..

çevirmenden mi kafka'nın sıradışı kelime seçiminden midir bilmem, öyle çok garip kelimeler not aldım ve alırken de şaşırdım durdum ki bir bilseniz.. öyle enteresan kelimeler birleştirmiş, türetmiş, yepyeni fiilimsiler meydana çıkarmış ki biraz sıkılıyorsunuz..

kitabın son 20 sayfası falan zaten eserin kendi eleştirisi ve analizi ile ilgili.. satırarası mesajları yorumlamışlar, kelimeleri tetkik etmişler falan..

(bkz: franz kafka)
devamını gör...
aslında bir çoğumuzun içinde bulunduğu yabancılaşmayı anlatan kitap fakat kendimize bile o kadar yabancıyız ki bunun farkına varamıyoruz.
devamını gör...
bir sabah devcileyin bir böceğe dönüşen gregor samsa, aslında kafka'nın her an dışarı çıkmayı bekleyen ezilmiş, karanlık tarafını simgeler. hepimizin içinde vardır böyle kendisini göstermeyi bekleyen "böcek"ler, önemli olan ne zaman dönüşeceğimiz...
devamını gör...
10.
kitabı okudukça bir örümcek içimden çıkıyor sandım. ama midenin içinin dışına çıkması gibi. bence kafka tam da vermek istediği hissi vermiş bu yolla. karıştırmış, kurcalamış. insana bir tiksinti vermiş ki bu dışlanmışlığı anlatabilsin. işte böyle tiksinilmektir dışlanmak demişliğini aldım kabul ettim! sonuna gelene kadar her yerimde gezen örümceklere tahammül ettim. ancak dönüşeceksem bir kelebeğe dönüşeyim ben. yaşamaktan öylesine uzak duran, öylesine aceleci. bir gülücük bırakıp ufak bir esintiyle öyle gideyim gideceğim yere.
devamını gör...
11.
gerçek bir şaheserdir.
az biraz kendi hayatlarımıza baktığımızda zaman zaman bizlerin de hayatta bir böcek muamelesi gördüğümüz olmuştur muhakkak.
eğer hiç böcek olmamışsanız tabi bu kitabın anlatmak istediğini anlamanız zor.
beni en çok etkileyen kitaplardan biridir hasılı.
devamını gör...
12.
her ne kadar mükemmel bir eser olsa da okuması biraz zordur, insanı boğar, sıkar, yorar. neredeyse o böcek adamla özdeşleşir hayattan soğursunuz bu kitabı okurken.
devamını gör...
dönüşüm bence kafka'nın hayatını bilince daha anlamlı oluyor. karanlık bir öykü, pek çok kafka eseri gibi... milena'ya mektuplarda -ben karanlıklara aitim -diyen kafka'yı da iyi yansıtıyor böylece, öykülerinde, sözcüklerinde, ondan kalan ne varsa her şeyde kendini buluyor karanlıklar... yaratıcı ve evet etkileyici,okunmalı...
devamını gör...
kafka gerçeküstü devcileyin böcek olma durumuyla hayatın en gerçekçi yönünü; insanın bireyselliğini, ailesine karşı bile olsa bencilliğin egemenliğini mükemmel bir şekilde işliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar