gerçekten acıklıdır.

tamam, kimse okuldan tam bir meslek erbabı olarak çıkmamızı beklemiyor. zaten işin kendisi, zamanla ve sorumlulukla öğrenilir; tecrübeye dönüşür.

fakat üniversite mezunu olmanın da bir anlamı, bir birikintisi olmalı.

o kadar temel bir şeyden bahsediyorum ki,

hayır, çocuk da utanıyor. tamam eğitim sistemi kötü de, insan da biraz kendini geliştirir ya.
devamını gör...
sorunun %90'ı eğitim sisteminde ve koltuk kalabalığı yapan akademisyenlerdedir. ilkokuldan itibaren müfredata bağımlı kalan, herhangi bir araştırma, öğrenme yöntemini nasıl oturtacağını bilmeyen nesilden fikri olmadığı bir konuda fikrinin olmasını bekleyemezsiniz.

üniversitelerde de durum farklı değil. arge çalışmaları yapan yapan pek çok firmanın bulunduğu teknokentleri kampüslerinde bulunduran teknik üniversitelerde dahi öğretim görevlileri öğrencilere "nasıl öğrenilir ve araştırılır" konusunda yol yordam göstermekten aciz durumda.

üniversitelerin mevcut sisteminde bir değişiklik olup olmadığını bilemiyorum fakat sabit bilgilerle iş yapılmayan özellikle bilişim sektörü gibi her yeni günde bir teknoloji üreyen mühendislik alanlarında ders programlarına mutlaka mesleğe dair yeni kavramların, akımların nasıl araştırılabileceği ve bireylerin kendilerini nasıl geliştirebileceğine dair bir sosyal ders eklenmeli.

son cümleyi çok uzun yazdım ki salladığım anlaşılmasın.
devamını gör...
okurken tek gayesi vizeler-finaller-bütler olan gencin dramıdır. yaşadığı hayatın niteliğini insanın kendisi belirler.
devamını gör...
halkın genel temsilcileri olarak, hatta biraz da eli kalem/klavye tutanları olarak; biz sözlükçüler, her şeyi eleştirmeyi pek biliriz. zaten kusurlu sözlükçü yoktur; az mükemmel, çok mükemmel gibi çeşitlerimiz vardır.

bu bağlamda, en azından kendi mesleğim çerçevesinde, başlık tanımında eleştirdiğim olguda sadece yazmakla kalmıyorum. bunu vurgulamamın sebebi, herkesin karıncanın yangına taşıdığı kadar suyu olsun aktarabileceğini hatırlatmak. ben o arkadaşı haşlamadım, bunu nasıl bilemezsin ehehehe yapmadım; bilmediğini yüzüne vurdum ve öğrettim. o terimi de, onlarcasını da. yanımdan ingilizce kalite raporu hazırlayarak gitti.

birbirimize destek olabiliriz, öğretebiliriz, öğrenebiliriz. bireysel boş vermişlik, hepimizin, sevdiklerimizin ve seveceklerimizin de sonunu hazırlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar