dosdoğru yol

resûl-i ekrem (s.a.s.) dosdoğru yolu bir temsille şöyle anlatır:

“bir yol var; yolun iki kenarında kapıları açık iki duvar var; kapıları üzerinde ise perdeler var. yolun başında bir davetçi, onun üzerinde de ikinci bir davetçi: “allah, kullarını her bakımdan emniyet ve esenlik yurduna davet eder ve kimi dilerse onu doğru yola eriştirir” diye seslenir. yolun iki kenarındaki kapılar Allah’ın koyduğu yasaklardır. bir kimse perdeyi kaldırmadan Allah’ın koyduğu yasakları çiğnemez. yolun başındaki davetçinin üzerindeki ikinci davetçi rabbinin vâizi olan vicdandır”

(bkz: yunus suresi 25)

*
devamını gör...
sahabe peygamber efendimize sormuş.
''ey Allah'ın resulü dosdoğru yol nedir?''
alemlere rahmet gönderilen peygamberimiz (sav) eline aldığı bir sopayla kuma dümdüz bir çizgi çekmiş.
''dosdoğru yol budur'' demiş.
devamını gör...
müslümana göre kur'an'a uymaktır. henüz kur'an'la tanışmamış akıl sahiplerine göre ise, akla ve vicdana uymaktır. müslüman için kur'an, aklın ve vicdanın aynasıdır.

dosdoğru yolu arayan akıl ve vicdan sahipleri... birgün " ne var şu islam'da?" diye merak ederseniz, sakın falancaların filancaların kitaplarını okumayın. ilk direkt kur'an'ı okuyun (güvenilir bir tefsir eşliğinde daha iyi anlaşılır) işin temelini görün. sonra isterseniz görüş ve fikir kitaplarına bakın.


devamını gör...
--- alıntı ---

dosdoğru yol ise yüce Allah'a, onun cennetine ulaştıran açık seçik yoldur. bu ise, hakkı bilmek ve hakka uygun amelde bulunmaktır. o bakımdan ey rabbimiz! sen hem bizi bu yola ilet, hem de bu yol üzerinde bize sebat ver.
bu yola iletilmek islam dinine bağlanmak, onun dışında kalan bütün dinleri terketmek demektir.
bu yolda hidayet üzere devam etmek ise hem ilmî bakımdan, hem amelî olarak dinin bütün tafsîli hükümlerinde hidâyet üzere olmayı kapsar.
öyleyse bu dua, kul için hem en faydalı hem de en kapsamlı dualardan birisidir. bundan dolayı insanın namazının her bir rekâtında yüce Allah'a bu duayı yapması ona olan ihtiyacına binaen vacib kılınmıştır.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar