douglas adams

bana douglas adams demeyin de ne derseniz deyin dedirten yazar kişilik olur kendileri...

lise yıllarımdı galiba.. * kitapçıda dolanmayı severim ezelden beri.. gene birgün öyle dolanırken kitap kokusunun da verdiği sarhoşlukla etraf yavaş yavaş bulanmaya başlarken sislerin arasından bir kitap ilişti gözüme.. adı dikkatimi celbetti zira sıradışı gibi geldi: 'çoğunlukla zararsız' bilimkurgu imiş.. hemen arkasını çevirdim ki bunu hep yaparım ** neyse velhasıl almış bulundum ve tabi akabinde okumuşta bulundum.. lakin ne okudum nasıl okudum hiçbir fikrim yok.. benim kapasite mi almadı yoksa çevirmenin gazabına mı uğradım ben de anlamadım.. o gün bugündür bu isim bende buruk bir anıdır.. yanlız neden sonra öğrendim ki bu abi pek bi zeki pek bi çevik pek bi dahi imiş.. ve maalesef rahmetli imiş.. toprağı bol olsun ne diyim.
devamını gör...
douglas noel adams, ingiliz bilimkurgu yazarı. 11 mart 1952'de ingiltere'nin cambridge kentinde doğdu, 11 mayıs 2001'de abd'nin kaliforniya eyaletinin santa barbara kentinde öldü.

okula essex'de gitti. cambridge'de st. johns college'e devam ederken footlights tiyatro klübünde görev aldı. pek çok iş denedi: bir hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir arap aile için korumalık yaptı. daha sonra bbc'de dr. who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yaptı. dr. who'nun üç bölümünü yazdı. monty pyton grubundan graham chapman ile birlikte çalıştı.

bbc'de yayımlanan the hitchhiker's guide to the galaxy (otostopçunun galaksi rehberi) adlı radyo oyunu ile ünlü oldu. oyun, kitap olarak da yayımlandı. bu radyo oyunundan aynı adlı bir bilgisayar oyunu da üretti. daha sonra bureaucracy ve starship titanic adlı bilgisayar oyunları üzerinde de çalıştı. starship titanic sonradan bir kitap olarak da yayımlandı, ancak adams'ın hem oyun hem de kitap üzerinde çalışacak zamanı olmadığından kitabı terry jones yazdı.ileri derecede bir beatles hayranıydı.

adams 1991'de avukat jane belson ile evlendi, 1994'te polly adlı bir kızları oldu.

yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda santa barbara'da yaşama gözlerini yumdu.

adams çok çalışkan olmamakla ünlüydü. genelde başkalarının itmesi ile kitaplarını yazardı. yapıtlarında beklenmedik dönüşlerle ve çılgınca olaylarla dolu canlı, satirik bir stil kullandı. günlük yaşam ile dalga geçti. adams'ın hayranları, kitaplarından alınma bir jargon kullanmaktan hoşlanırlar. 42! adams'ın yapıtlarından hoşlananlar, genelde terry pratchett'in yapıtlarını da sevebilirler.

otostopçunun galaksi rehberi dizisindeki elektronik cep rehberi, yazıldıktan onlarca yıl sonra bugünün internet dünyasında başta wikipedia olmak üzere bireysel katılımla geliştirilen ansiklopedi,sözlük ve forumlara fikir öncülüğü etmiştir. ancak roman içerisinde geçen rehber evrenin sonsuz kaynaklarını inceleyen uzay gezginleri tarafından gelen bilgilerle zenginleştirildiği için milyonlarca içerik bilgi ve yazı barındıran günümüz kaynaklarından önemli bir farkı bulunmakta ve dünya başlığı otostopçunun galaksi rehberinde iki kelime ile açıklanmaktadır; "çoğunlukla zararsız"


douglas n. adams, omzunda otostopçunun galaksi rehberi havlusuylavikisöz'de
douglas adams sözleri bulunur.otostopçunun galaksi rehberi dizisinin kitapları:

the hitchhiker's guide to the galaxy (1979)
the restaurant at the end of the universe (1980)
life, the universe, and everything (1982)
so long, and thanks for all the fish (1984)
mostly harmless (1992)
dirk gently dizisi:

dirk gently's holistic detective agency (1987)
the long dark teatime of the soul (1988)
diğer yapıtları:

the meaning of liff (1983, john lloyd ile)
the hitch hikers guide to the galaxy: the original radio scripts (1985, geoffrey perkins ile)
the utterly utterly merry comic relief christmas book (1986, düzelti douglas adams)
"young zaphod plays it safe"
the deeper meaning of liff (1990, john lloyd ile; the meaning of liff'in genişletilmiş versiyonu)
last chance to see (1991, mark carwardine ile)
douglas adams's starship titanic (douglas adams'ın aynı adlı bilgisayar oyunundan uyarlanarak terry jones tarafından yazıldı)
the salmon of doubt (2002), bitirilmemiş roman (11 bölüm).

kaynak: wikipedia
devamını gör...
yalnızca otostopçunun galaksi rehberi serisi değil, diğer kitapları da süper. "ruhun uzun karanlık çay saati" mesela. oradaki "unutulmuş ve hiçbir zaman açılmaya cesaret edilememiş eski bir buzdolabının içinden sorumsuzluk tanrısının doğması" olayına bayılmıştım mesela.
devamını gör...
search engine google, daha sonra 5 ciltlik esere dönüşecek radyo oyunu ototsopçunun galaksi rehberi'nin yaratıcısı douglas adams'ı hareketli bir doodle ile andı.
douglas noel adams, ingiliz bilimkurgu yazarı. 11 mart 1952'de ingiltere'nin cambridge kentinde doğdu, 11 mayıs 2001'de abd'nin kaliforniya eyaletinin santa barbara kentinde öldü. okula essex'de gitti. cambridge'de st. johns college'e devam ederken footlights tiyatro klübünde görev aldı. pek çok iş denedi: bir hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir arap aile için korumalık yaptı. daha sonra bbc'de dr. who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yaptı. dr. who'nun üç bölümünü yazdı. monty pyton grubundan graham chapman ile birlikte çalıştı.
bbc'de yayımlanan the hitchhiker's guide to the galaxy (otostopçunun galaksi rehberi) adlı radyo oyunu ile ünlü oldu. oyun, kitap olarak da yayımlandı. bu radyo oyunundan aynı adlı bir bilgisayar oyunu da üretti. daha sonra bureaucracy ve starship titanic adlı bilgisayar oyunları üzerinde de çalıştı. starship titanic sonradan bir kitap olarak da yayımlandı, ancak adams'ın hem oyun hem de kitap üzerinde çalışacak zamanı olmadığından kitabı terry jones yazdı.ileri derecede bir beatles hayranıydı kendisi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar