dren

bir ameliyattan sonra, vücut içinde kalan doku artıklarını ya da oluşan sıvıları ya da bir yaranın yangısını dışarı atmak için kullanılan bükülgen tüp. *

hareketi kısıtlar. vücudunuzda surekli bir seyin olmasi sizi rahatsiz eder. tamamiyle cikarilmayip yeri oynatildiginda dahi aci verir. diren deyip kendinizi motive edersiniz.
devamını gör...
bazı cerrahi işlemler sonrası hastaya takılan zımbırtı. tabi herkese takılmıyor sanırım. işlem esnasında içeriyi fazla kesip biçmeden kaynaklı kanama oluştuysa takıyorlar. çıkarırken de pamuktan pıtırak çıkarır gibi bir acı oluşuyormuş.
devamını gör...
9. (Tematik)
drenler genellikle geniş ameliyat sahası olan ameliyatlarda, ameliyattan sonra içeride birikebilecek kanı ve serumu dışarı sızdırmak için kullanılan plastik malzemelerdir. ya boru şeklinde ya ince tüp şeklinde ya da düz bir plastik şerit şeklinde olurlar. şerit şeklindeki drenler içerideki kanı dışarı sızdırır. tüp ve boru şeklindeki drenlerin ise dışarıdaki ucu genellikle bir plastik hazneye bağlıdır ve kanı bu hazne içine akıtarak dışarı alırlar. hazneli drenler genellikle vakumludur, içeride biriken sıvı yada kan, bu vakumla dışarı, plastik hazne içine çekilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.