dücane cündioğlu

türkiye'nin sayılı entelektüellerinden biri. lise mezunudur. eşŸinden boşŸandıktan sonra kendisini ilim irfana verdiğŸi söylenir.
ayrıca hakkında, "nasıl bu kadar bilgin ve derin biri oldunuz?" sorusuna; "sadece bütün dostoyevski külliyatını okuyarak..." cevabı verdiğŸe dair rivayet vardır.

istanbul büyükşŸehir belediyesi, kültür a.şŸ. etkinlikleriyle beraber okuyucu ve hayranlarıyla buluşŸan, biraz kibirli yazardır.

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
fikir için fikir yapmaktadır.
yaklaşımlara, düşüncelere, duygulara çok değişik yorumlar katar.
ayrıca anti-popülisttir. bir programda 'okurlarım beni sevmesinler' demişti.
devamını gör...
ilkokul mezunu olduğu söylense de, kendini bir profösör kalibresinde görmesinin dayanılmaz hafifliğini, yazılarında ve söyleşilerinde bastırmak için ne kadar ağda yapsa o kadar tüylü kalacak tarzını örtmeyen ufak bilgeliğin dev gövdeli ve gölgeli adamı.
devamını gör...

--- alıntı ---

— "Dualarımı kabul etmemesinden bildim O'nu!"

Hz. Ali gibi sen de O'nun kudretini böyle takdir edebiliyor musun ki ey talib, hiç utanmadan "O'ndan korkmamalıyız, O'nu sevmeliyiz" türünden boş lâflar sarfedebiliyorsun?

Sen O'nu dualarını kabul ettiği için sevdiğini sanıyorsun. Sevdiğin o değil ki, kibrin! Şımarıklığın. Zaafların. Kuruntuların. Sen kuruntularını seviyorsun ve onlara Tanrı adını veriyorsun. Kendin yapıp kendin tapıyorsun!

Putperestlik inkârın değil, bilâkis inanmanın zaafıdır! Unutma ki putperestler putlarını Kâbe'nin içinde saklıyorlardı.

Ey talib, sen hiç Kâbe'nin içine baktın mı?

Kendi Kâbe'nin içine...
--- alıntı ---

devamını gör...
seviyesini başkalarına göre ayarlamadığı için eleştirilen diğer bir değerli insan. yazdığı yazılar muhtemelen kendi kafasını kurcalayan mevzularda olduğu için hızına yetişmek zor oluyor; bununla birlikte kendisinden, köşe yazılarını derleyip kitap yapmak, bir kitaplık cemil meriç yazıların dolandıra dolandıra üç kitap haline getirmek gibi eylemlerden daha başka çalışmalar bekliyoruz. konuşma ve seminerlerle istanbullu kardeşlerimizin yüreğine su serpiyor ama diğer memleket evlatlarının kendisini ancak kitapları vesilesile takip edebilebildiğini unutmamalı belki. muhterem hocamızın varlığının genç kuşaklara umut olduğunu söylemek gerekir herhalde en önemlisi.
devamını gör...
son 50 yıldır tr de alim yetişmediği düşünülürse, az adam değildir. ehli sünnetin modernistler karşısında ivme kaybettiği, handiyse sus pus olduğu bir dönemde hakikate kılıçdarlık etmiştir. basit bir heidegger çevirisinden tutun da kur'anı azime kadar tercümelerle ilgilenir. hilmi yavuz dan tutun da ali bulaç a kadar bir yığın adam sabırsızlıkla müşarun ileyhin kur'an tercümesini beklemektedir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar