düğün pastası yanında gelin ve damadın dikildiği an

hısım akrabası bol bir insansanız anonslar, alkışlarla getirilen maytaplar eşliğinde damat ve gelin tarafından kesilip yenilen düğün pastasını bolca görürsünüz.
düğün pastası her ne kadar biz önemsemesek de düğün salonu işletmecileri, düğün sahipleri ve gelin ve damat tarafından önemli bir şeydir.
düğünlerdeki en marjinal hadiselerden birisini uzun uzun tasvir edip lafı sündürmeye gerek yok aslında.
düğün pastasından çok düğün pastası geldiği anda oluşan atmosfer egzotik oluyor.

pasta kesmeden evlenenler hayatı boyunca bunun eksikliğini hissederler. eksiklik, görkemli bir hadiseye vasıl olma eksikliğinden ibaret değil esasında.
her düğün pastası kesmiş kişi bilir ki o pasta geldiğinde üzerine bir ne yapacağını bilememezlik hali çöker.
fakat bunlar bir yana asıl mesele bir düğünün varoşluğunu, düğün sahiplerinin yoksulluğunu en net gösteren anlardan birisinin düğün pastasının gelin ve damadın yanına getirildikten sonra yeni evli çiftin pastaya göre nasıl konuşlandırıldığı andır.

zengin düğününde pasta gelin ve damadın mutluluğuna bir araç gibi gelir. gelin ve damadın önüne pasta arabası getirilir. mutlu çift pastadan kesip birbirlerine ufak birer parça yedirirler. sadece birbirlerine limonata içirip pasta yedirdikleri anlar fotoğraflanır.
varoş düğününde ise pasta getirilir. pasta arabasının bir başında damat bir başında gelin fotoğraf çektirirler. pasta gelinle damadın arasına bir kuma gibi girer. damat fotoğraf çektirirken ne yapacağını bilemez, ellerini önünde bağlasa daha fakir durur olmaz yanlara salsa asker gibi durur, kalçasının üzerinde arkada kavuştursa muhtar gibi durur. gelin için de aynı durum söz konusudur.
pasta arabasının birer ucunda anlamsızca fotoğraf çektiren çift daha sonra pastayı az evvel niye fotoğraf çektirdiklerini bilememenin burukluğuyla birbirlerine pastayı yedirirler.

varoşluk zaten kesifken böyle hadiseleri ölümsüzleştireyim derken daha trajik hale getirmek sanırım sadece bize münhasır. *devamını gör...
düğünde gerçekleşen sen malsın dur ben sana komut vereceğim anlarından biri daha. komutsuz yürüyemezsin, komutsuz dans edemezsin, komutsuz o pastayı kesemezsiniz ole mal mal komutu beklemelisiniz.

ben o mallığı alenen yaşadım
devamını gör...
öyle mal gibi kalmasınlar diye genç yaştaki yakınlar sahneye yakınlaş/tırıl/ır.
alkışlar, gülüşmeler filan..
antepli olan bilir 'yaaah, yaaaah, yaaaah, maa-şaaal-laaaah' gibi haykırışlar havada uçuşur.
anlıyorum o düğün senin düğünün, istediğin gibi davranırsın da hınca hınç kalabalığın içinde pasta yedirmek nasıl bir duygudur?
bunu gerçekten isteye isteye mi yaşıyor gelin-damat?
devamını gör...
fotoğrafçının dünyanın en anlamsız pozlarını yakaladığı andır. fotoğrafçı ben oluyorum...* dikildikleri zaman değil tabii pasta yedirme merasimi sırasında oluyor o pozlar. ağızları açık çıkıyor, dudaklarına krema sürünüyor falan. şu pasta yedirme adetini kaldırabilir miyiz düğünlerden? teşekkürler.*
devamını gör...
korkunç olduğunu tahmin edip çiftlerin o esnada mantıklı düşünemediğini sanıyorum. nikah salonuyla bu bölümden kurtulabilinir.
devamını gör...
bu sahnenin olmazsa olmazı sapına peçete sarılmış bir kılıçtır. ve tabii ki o kolların birbirine dolanması, gelin kişinin rujunu bozmadan pastayı yemeye çalışması... abes ama kimse farkında değil, alkışlar çiftimiz için.
devamını gör...
ben düğünümde dana çevirme yapacağım. geline döner bıçağı vereceğim közde dönen danadan et kesecek bana yedirecek. bahşiş isteyen garsonları da o bıçak ile kovalayacak benim hatun. öyle düğünde pasta falan sosyete işi. biz töremize bağlı insanlarız. otağımıza geçip kımız içeceğiz. bu yüzden beni hiç bir zaman düğün pastası yanında dikilir göremeyeceksiniz.
devamını gör...
bekar olmama rağmen yasmak istemedigim bana hic çekici gelmeyen bir hal. zengin değilim zengin olsam bile
klasik düğün denen o seyi yapmadan evlenmek isterim. yani parasini hatuna yada bi fakire veriyim onun yerine baska bisey yapalim ailecek doslarla piknige miknige gidelim o işi yapmayalım diye eşim olacak kadina yalvarabilirim. evlenmeyi istesemde icimde zerre kadar damatlik giyeyim resim cekilelim dugun salonunda pasta keselim isteği yok.

sanirim çocuk ken ve geri kalan hayatimda düğünlere katilmadigimda ve oralarda guzel anilarim hatta hic anim olmadigindan olabilir .

cokca düğüne gitmis oralarda guzel anilari olmus düğün hayal etmis bi insanada saygi duysamda bana zulm olma olasılığı yüksek bi durum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar