düğünde silah sıkmak

siz maganda mısınız, siz nasıl yaparsınız bunu rerererörörö diyen adam kaybol la bu başlıktan küfür ederim açık konuşuyum.

efendim bu adettir töredir. şehir yerinde artık sıkılmıyor tabi ama ben hatırlıyorum 8-10 yıl önce sıkıyorlardı şehir yerinde de pek sıkıntı olmuyordu. ama hala köylerde yapılan düğünlerde sıkılıyor. hatta düğüne gelen kişi silah tüfek sıkarak gelir adettir. ben avşarım bizim düğünler davullu zurnalı olur aynı kürt düğünleri gibi halayın her türlüsü bilinir. halay esnasında da çok mermi yakılır. yalnız bu ekşında silahın güzel olanı değil çok ses çıkaranı makbuldür.

devamını gör...
herhalde mantığı silahın sesinin çok çıkması nedeniyle düğünü duyurmak. bir nevi davul görevi görüyor. iyi de sarhoş sarhoş insanlara bu işi yaptırıyorlar, sonra düğün oluyor yas. ne gerek var. hiç, zevk.
devamını gör...
en gereksiz davranış. daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor. ayrıca berbat sesi var davul zurna çaldır at şu silahı. silahla da eğlenmeyin eksik kalsa ölmezsiniz.
devamını gör...
hep merak ederim: dünyada acaba başka nerede herhangi bir konudaki mutluluğu, can yakmaya yarayan bir şeyle (adı üstünde silahla) oraya buraya ateş ederek kutlayan insanlar vardır?

toplumun zihninde onca konuya dair ciddi anlamda bir güncelleme yapılması şart. erkeklik, adamlık, delikanlılık da bunlardan biri. bunu yapanlar, işte bu hareketle adam ve erkek olduklarını sanıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar