dune (film)

frank herbert'in eşssiz, muhteşem harika dune eserinden uyarlanan,
yönetmenliğini denis villeneuve'ün üstlendiği,
oyuncu kadrosunda timothee chalamet, rebecca ferguson, jason momoa, josh brolin, oscar isaac, zendaya, stellan skarsgard, javier bardem, dave bautista ve stephen mckinley henderson'ın yer aldığı,
aksilik yaşanmazsa 18 aralık 2020 tarihinde izleyebileceğimiz film.

yönetmeninden dolayı film hakkında çok umutluyum, david lynch'in içine ettiği 1984 yılında yapılan film gibi olmayacaktır.
devamını gör...
oyuncu kadrosuyla, kostüm, set ve görselliğiyle ilgi çeken yapım. roman uyarlaması. romanın tamamı pahalı, özel bir bütçe ayırmak gerekiyor. ama yapım muhteşem görünüyor.
devamını gör...
kitaplardaki engin hayal gücünün bünyede yarattığı derin etkiden olsa gerek son fragmandan hareketle pek de umduğumu bulamadığım film. henüz çok erken ve fazla kişisel bir yorum olacak belki ama filmin şahane görselliği gerçekten üst düzeyde ancak kitapta yer alan karakterler, mekanlar, kostümler, tiplemeler... ya abi ben böyle hayal etmemiştim. sadece bene gesserit teyze zihnimde canlandığı gibiydi. cadıvari, gizemli, mistik.

dune deyince aklıma uçsuz bucaksız çöl, çöl yaşamının sessizliği, tedirginlik atmosferi, orta doğu kültürü, bedevi esintileri geliyor. vurdulu kırdılı paso aksiyon filmi çektilerse baştan kaybederler. dune zaten böyle bir evren değil. fazla beklentiye girmiş olmamdan kaynaklanıyor sanırım ama böylesine muhteşem bir seriyi insan daha cezbedici bulmak istiyor. çıkınca yumulacağız tabi o ayrı.

gelelim müziklere. hans zimmer üstat sırf dune için nolan'ı geri çevirdi diyolla. doğrudur dune daha tatlı gelmiş olabilir. muhtemelen de soundtrack arşivimize yenileri eklenecek sayesinde. bu filmin müziklerini paul ruskay yapsaydı misal tadından yenmezdi işte. çünkü dune esintilerinin fazlasıyla hissedildiği bir başka seri olan homeworld müziklerini paul bey yapmıştı ve o çöl havasını ruha ilmek ilmek işlemişti.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar