dünya hayatının kısa ve geçici olması

kur'an dan ayet mealleridir. "kendi içlerinde hiç düşünmediler mi ki, Allah göklerde, yerde ve bu ikisi arasında bulunan her şeyi ancak hak ile ve belirlenmiş bir süre için yaratmıştır? gerçekten insanların çoğu, rablerine kavuşmayı inkâr etmektedirler. (rum/8)"

kendilerine, "ellerinizi savaştan çekin, namazı kılın, zekatı verin" denilenleri görmedin mi? üzerlerine savaş yazılınca hemen içlerinden bir kısmı insanlardan, Allah'tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve "rabbimiz! niçin bize savaş yazdın? ne olurdu bize azıcık bir müddet daha tanımış olsaydın da biraz daha yaşasaydık?" derler. onlara de ki: "dünya zevki ne de olsa azdır, ahiret, Allah'a karşı gelmekten sakınan için daha hayırlıdır ve size kıl kadar haksızlık edilmez." (nisa/77)

ey muhammed! sen onlara dünya hayatının misalini ver. dünya hayatı, gökten indirdiğimiz bir su gibidir ki, bu su sayesinde yeryüzünün bitkileri (her renk ve çiçekten) birbirine karışmış, nihayet bir çöp kırıntısı olmuştur. rüzgarlar onu savurur gider. Allah her şeye muktedirdir. (kehf/45)

dünya hayatının misali şöyledir: gökten indirdiğimiz su ile, insanların ve hayvanların yediği bitkiler birbirine karışmıştır. nihayet yeryüzü süslerini takınıp süslendiği ve sahipleri kendilerini ona gücü yeter sandıkları bir sırada, geceleyin veya gündüzün, ona emrimiz gelivermiştir, ansızın ona öyle bir tırpan atıvermişiz de sanki bir gün önce orada hiçbir şenlik yokmuş gibi oluvermiştir. düşünen bir kavim için âyetlerimizi işte böyle açıklarız. (yunus/24)

devamını gör...
ölümü bilen, fani lezzetlere; ahiret yolcusu olduğunu bilen de, dünya misafirhanesindeki oyuncaklara aldanmaz, onlarla oyalanıp vakit kaybetmez. bütün fânî nimetler bir kişide toplansa ve o huzur, saadet içinde yaşasa ne fayda.. sonunda gireceği yer, şu bastığımız kara toprağın altı değil midir?

imam şafii’nin ifadesiyle: kervanların, yolculuk esnasında ev inşa etmeleri akıl karı mıdır?
devamını gör...
hayatı değerli yapandır. ölmeyecek olsam yatağımdan kalkmazdım.
...
...
durun bi dakika,, burada bi terslik var,: madem ölümsüz olduğumda hiçbir şey yapmıyorum, o zaman şimdi ne demeye koşturuyorum?,, ölümlü olmam neyi değiştiriyor ki? : eksik bir şey mi var acaba?? çayım sigaram da burada,, bilemedim.
devamını gör...
rivayet diye duyduğum ama gerçek bir kaynaktan okumadığım bir hadise ile özetlemek isterim:

“hz adem (sav)’in çocuklarından biri sormuş... ‘babacım bizden sonraki insanlar ne kadar yaşayacak?’
hz adem ise ‘60-70’ yıl yaşayacaklarını sölemiş.
bunun üzerine çocuğu tekrar sormuş: ‘çok kısaymış, bu kadar kısa süre için ev yapıyorlar mı?’...”

işte bu rivayet bence dünya hayatının bir özeti, bir timsalidir.
devamını gör...
öyle tabii azizim sona iyice yaklaştık yaşlandık iyice, sessiz ortamlara kaçıyor kalabaliktan iyice uzaklaşıyoruz toprağın altındaki sessizliğe hazırlanır gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar