dünya kobane günü

1 kasım dünya kobane günü olarak anılacak her yıl. yarın afganistan dan ekvador a, kanada dan avustralya ya, sokağa çıkacak olan milyonlar kobane direnişini sahiplenecek.
aralarında nobel barış ödülü sahipleri ve filozofların da olduğu binlerce kişinin çağrısı ile 1 kasım günü dünya kobanê günü ilan edildi. dünyanı dört bir yanında komiteler kuruldu ve yüzlerce yürüyüş organize edildi.
eylemler için ilk çağrıcılar arasında nobel barış ödülü sahibi arjantinli adolfo perez esquivel, amerikalı ünlü filozof ve dilbillimci prof. noam chomsky, eski ap milletvekili luisa morgantini, britanya avam ve lordlar kamarası üyeleri yer aldı.
avrupa birliği (ab) türkiye yurttaş komisyonu (eutcc) ve “peace camping” inisiyatifiyle yapılan “daiş’e karşı, kobanê ve insanlık için küresel seferberlik” çağrısına uyan milyonlarca kişi kıtalar arası duygu birliğiyle kobanê direnişine sahip çıkacak.
devamını gör...
beş kıtada en az 30 ülke ve 92 kentte eylemler yapılıyor. bir tek türkiyede eylemciler karşısında en az kendileri kadar polis onlarda yetmiyor asker tank görüyor. avrupanın hemen hemen bütün metropollerinde, güney amerika ağırlıklı olmak kaydı ile kuzey amerika; kanada ve abd dede yapılıyor.
hindistan da altı merkezde, islamcıların epey bir darbesini yemiş afganistan ve pakistanda da yapılıyor. afganistan da 7 eyalette yürüyüşler yapılıyor.
devamını gör...
bu mikteşem günü 92 kentte kutlayan özgürlük sevdalılarından bir tanesi molotof atsın, dükkanları yağmalasın bakalım ne görüyorlar orada.

tanım: çok duygusal bir gün.
devamını gör...
yapan eden, kabul eden, katılan, kutlayan, seven hasılı her türlü destek veren kişilerin kafir olduğu, islam düşmanı olduğu gün.
devamını gör...
dünyanın birçok yerinde özgürce kutlanmasına rağmen sadece türkiye'de emniyet güçlerinin gölgesinde kalmasına benim de anlam veremediğim gün. demokrasi ve barış aşığı gençler sanki sadece türkiye'de evlere girip dışarı çıkardığı çocukların kafalarını ayaklarıyla eziyor, evinin önünde oturan 70 yaşında adamı ışid'çi diyerek öldürüyor. aynı gençler wall street'te devlet binalarını yakıyor, londra'da metroya molotof atıp 12 yaşında kız çocuklarını yakıyorlar ve hoş görüyle sahipleniliyorlar. türk devleti'ni anlamak gerçekten güç.
devamını gör...
algı savaşlarının son galibi. iki işgalci grubun birbiri ile savaşmasında, yenilen tarafa mazlum edebiyatı yaptırılması sonucu bize dayatılan gün. hayırlı uğurlu olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar