dünya sözlüğü canlandırma kampanyası

1. (Tematik)
sözlüğümüzü ilk üçe sokmak için başlatmak istediğim kampanya.

sözlüğe giren her yazar günlük en az 10* entari girerse neden olmasın.

ekleme: aslında bu başlık koyu olsa dikkat çekse güzel olur.
devamını gör...
2. (Tematik)
ihl sözlük ve cogito sözlük zamanından beri burdayım .

"sözlük öldü,onu biz öldürdük" diyerek zerdüştçe bi takım sözler ettim.

üç sene önce ne söyleniyorsa bugün de o söyleniyor sözlükte . demek bitti demekle bitmiyor sadece yeni bir surette tezahür ediyor.

ben de bu bahaneyle geri dönüyorum ara sıra .
devamını gör...
3. (Tematik)
bir kaç kelam edeceğim ama yersiz alınganlık yapılmayacağını umuyorum.

sözlük canlansın tabi biz de elimizden gelen emeği verelim.
ancak geçen bir başlıkta bir ibareye rast geldim ve açıkçası garibime gitti.
ibare şu: "kemik kadro"

neden bu ibare garibine gitti derseniz; sosyal platformlar dinamik bir yapıdır. sürekli olarak genişler. her gün yeni üyeler gelir. sözlükler de birer sosyal platformdur. bu ibareyi gören yeni yazarın yazmaya çekineceğini düşünüyorum.

şöyle bir örnek vererek genişleteyim:
kemik kadro diye tabir ettiğiniz kişilerin tanımlarına boşluk koysalar artılayacak yazarlar var burada. ancak emek verip uzun uzun fikrini yazan tanımlardaki artı sayıları yerlerde. nedeni şu: tanıdığınız bir kalemden çıkmaması.

geçen bir tanımda da belirttim sözlükteki kemik kadro birbirlerinin tanımlarını sürekli takip ediyor ancak yeni yazarların veya eski olup da pek sesi çıkmayanların tanımları pek dikkate alınmıyor. kemik kadro kendi içerisinde bir yazar bütünlüğü sağlamışken yeni gelen yazarlara aynı bütünsellikten bakılmıyor. girdikleri tanımlara alıcı gözle bakılmıyor.

mesela kaç kişi fark etti bugün bir başlıkta kitap hediye edeceğimi söylediğimi? bence 5'i geçmez. ama iki üç gün önce bir yazar tarafından hediye edilen kitaplar mahlas altlarında belirtildi. bu durum da sözlük harici platformlarda (skype, whatsapp vb.) iletişim halinde olmanız ve sözlükte paylaşım yapmamanızdan ve etten yazarlari pek de umursamamanizdan kaynaklı. bunu duzenlenen iftar etkinligine katilan ancak sozluk semalarinda gorunmeyen yazarlardan da anliyoruz.

kemik kadro-et kadro ayırımı olduğu sürece bu canlanmanın yeterli düzeye varamayacağını düşünüyorum.

devamını gör...
7. (Tematik)
sözlükte yeni yeni yazmaya başlamış ve daha önceden farklı sözlüklerde deneyimi olan birisi olarak nacizane fikirlerim şunlardır ki ;

-yazmak küçük , hele hele beş dakika sonra sözlüğün karanlık deliklerine sürüklenecek kadar basit bir eylem değil. insanlar yazarken en değerli şeylerini ; zamanlarını ayırıp yazıyorlar. dakikalarca , saatlerce yazdıkları şeyler beş dakika sonra kaybolup gitmemeli. önce bir ''gündem''ilerleyen dönemlerde ise ''hafta gündemi'' , ''ay gündemi'' gibi insanların önemli konular hakkında yazdıkları fikirleri göz önünde tutmaya yarayacak sözlük aperatifleri oluşmalı

-televizyon-bilgisayar-telefon üçleminin başını çektiği bilgi çağında telefon dönemindeyiz. mobil sürüm şart, insanlar kolaylıkla yazmalı, okumalı...

-kapitalizmden nefret etsem de , altın kuralı herkesçe malumdur. 10 kazanıyorsan 9.99'unu reklama ayır. yani kazanç kısmı değil reklam kısmı önemli , reklam şart ,reklam şart.
-evet değerli sözlük yazarları ;*
avrupa gibi olmak isterseniz avrupada yaşamazsınız.
atam fatih istanbulu hayal ettiyse , bizansa sığınmamıştır.
sözlüğün canlanmasını istiyorsak da bir elimiz sözlükte gözümüz ekşide olmayacak arkadaş*

-okumak ,yazmak kadar oyların da bir önemi var.yazma döngüsünün önemli bir basamağı. cebimizden eksi ,artı çıkmıyor.bol kullanmak önemli*

-#5843015 arkadaş güzel açıklamış.kemik kadro-et kadro işi , bilmem ne hoş, ne hoş*özellikle sözlük yönetimi bu konuda azami dikkat etmeli.

ezcümle şudur ki dostlar; önceden gündemi takip eden sözlükler vardı.artık gündem yaratan sözlükler var. yeni nesil eğitimle düzelir diye sağda solda ahkam keseriz ya hani. yeni neslin ilk adımını attığı yer aile ortamı değil internet ortamı.sözlük kısmıda sosyal medyanın en etkin araçlarından. yani artık diyebiliriz ki eğitim sözlükte başlıyor .ona göre sosyal medyanın önemini anlayıp, gücünü kullanmalıyız*
devamını gör...
9. (Tematik)
en önemli yolu içerik üretmektir. öyle nodullayarak filan iş yürümez. içerik üreten hiçe yakın. uğrayıp şöyle bakıyorum, adamakıllı , az zeka parıltısı gösteren başlıklar hiçe yakın. yazanın, açanın da iştahı kaçıyor. maalesef bizim cenah kısır.

bir de önce adalet tabi.
devamını gör...
10. (Tematik)
en önemli yolu yazarları tahrik etmektir. öyle bilgi dolu tanımlar falan girmeyeceksin, paso ona buna sallayacaksın. olmadı anketler, kızlı başlıklar filan.
devamını gör...
13. (Tematik)
yazarların her tanımı başına belirli bir miktar banka hesaplarına aktarıldığı takdirde gerçek başarıya ulaşacak kampanya.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar