dünya sözlük 2. kitap çekilişi

sol tarafa düşünce heyecanla koşup geldiydim oysa bir temenniymiş... gerçek olsa ne güzel olur ama he yani keşke olsa da bana çıkmayacağına emin olup yine de heyecanlansam.*
devamını gör...
merhaba kıymetli yazarlar,

evde zaman geçirmek zorunda olduğumuz şu günlerde, okuyacak kitabım kalmadı diyenler için yeni bir çekilişimiz var.

katılım gayet basit ; bu başlığın altına tanım girmeniz yeterli, tanım numaranız sizin çekiliş kodunuz olacak. tanıma da, çekilişe katılmak istiyorum yerine sevdiğiniz bi kitap alıntısını yazarsanız daha şık olur. tabii olarak herkesin tek katılım hakkı var.

bunun dışındaki tek kriterimiz ise çekilişin sonlanacağı saate kadar (30 nisan gece 12:00) toplam 150 ve üzeri tanım girmiş olmanızdır. başlık altına tanım girip, ay sonuna kadar 150 tanımı geçmemiş olanlar, çekilişe dahil edilmeyecektir. nickaltı, sadece link, bakınız ve görselden oluşan tanımları 150'ye dahil etmiyoruz. *

ödülü sona sakladık : d&r veya kitapyurdu üzerinden toplam 100 tl değerinde istediğiniz kitap ya da kitaplar.

çekiliş sonucu 1 mayıs tarihinde gün içerisinde duyurulacaktır.
devamını gör...
oooglsmalsncnxkdo, bu çok şık oldu bee. düşünmeden yazıyorum bunları. * sabahlamalarım burada olabilir, okuduklarımı artık buraya aktarırım.

*birazdan daha usturuplu tanım gireceğim inşallah. *
devamını gör...
"düşündüm, bir hayat nedir?
başlar ve biter, bir hayat nedir?
acı ve tatlıdır, unutulur hepsi, bir hayat nedir?
emin olmasam da 'hayat iz bırakmaktır' diyebilirim.
mezar taşı bir iz sayılır mı, emin değilim.
razı olan için mezar taşı bir izdir.
ben razı değilim.
gerçi elimden ne gelir? "


(bkz: suzan defter)
devamını gör...
iyi bir çekiliş. ama herşeyi yasaklamasanız iyiydi . şey unutulmuş bir satırlık tanımlar da kabul edilmesin. hatta girişi gelişme sonuç bölümleri olsun tanımların. ben zaten yazamam da maksat muhabbet olsun.*

--- alıntı ---

son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. türkiye bazen batı’ya bazen doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

--- alıntı ---

(bkz: mahfi eğilmez)
devamını gör...
çekilişe katılmayı ve anket doldurmayı severim. çıkacağından değil ama maksat katılmak. yarışmacılara başarılar.

--- alıntı ---

her şeye, herkese sadece katlanıyordum. sokağa adımımı atar atmaz, kendimi bir yığın muvazaanın, gafletin esiri görüyordum ve bulunduğum yerden, yaptığım işten gayri her yer, bana erişilmez şekilde güzel ve harikulâde görünüyordu.

postanede elime geçen uzak yerlerden gelmiş her mektup, kartpostal beni çıldırtıyordu. peru, arjantin, kanada, mısır, kap, nereden gelmiyordu bu mektuplar? iki sokak ötede, tek bir odada tahtakurularıyla haşır neşir olan şu ihtiyar yahudi kadının meksika`da bir kardeşi vardı. komşusu hahamın kız kardeşi arjantin`de kürk ticareti ediyordu. öteki taraftaki rum bakkalın oğlu mısır`da idi. yeğeni chicago`da hocalık yapıyordu. ve ben onlara gelen mektupların zarflarına bakar bakmaz, gözlerim kendiliğinden kapanıyor, etrafım değişiyor, kendim bir başka adam oluyordum. kaçmak, her şeyi bırakıp gitmek!..

fakat hayır, bütün bunları yapabilmek, kendisini alışkanlıklarının dışında denemek için başka türlü adam olmak lazımdı. koşmak, kımıldamak, atılmak, istemek, isteyişinde devam etmek lazımdı. bütün bunlar benim için değildi. ben biçare bir gölge idim. yanımdan biraz sürtünerek geçen her adamın peşine takılan, ondan ayrılır ayrılmaz, iki kedi yavrusu gibi birbirine sokulan, birbirinin kucağında gülen, ağlayan, bilhassa ağlayan iki çocukla çapaçul, biçare bir gölge... "gül!" dedikleri yerde gülen, ağla veya konuş dedikleri yerde konuşan, ağlayan, enteresan buldukları zaman enteresan olan, yüzüne bakmadıkları gün mevcut olmayan biçarenin biri.

--- alıntı ---
*
devamını gör...
"anlattığın şeyin " diyor brandy "sadece bir hikaye olduğunu anlayacaksın. ve aynı şeyleri bir daha yaşamayacağını. anlattığın hikayenin sadece kelimelerden ibaret olduğunun farkına vardığında, geçmişini bir kağıt gibi buruşturup çöpe atabildiğinde" diyor brandy, " işte o zaman senin kim olacağına karar vereceğiz."

chuck palahniuk görünmez canavarlar
devamını gör...
peyami safa ve sabır üzerine:

hayat da böyledir, mefharet, hayat da böyledir. çaresizlik ve tehlike anları vardır ki, o zaman çırpınmaya ve haykırmaya gelmez. batar insan ve boğulur. marifet o anları geçirmektir. sonrası gittikçe kolaylaşır. kadere teslim olmak lâzımdır o anlarda. menfi, miskin, âciz bir tevekkül değildir bu. anlıyor musun? isyanın tekniğidir. yani sabırdır. müspet, enerjik, hedefli, iyimser bir sabır. dikkat et sözüme. bu dünyada ölümden başka hemen her şeyin bir çaresi vardır. mesele diye karşımıza çıkan zorlukların çoğunu kendi ruhumuzun içinde halledebiliriz.

(bkz: yalnızız)
devamını gör...
gözleri kör bir kadın mısır satıyordu

ağlamak istedi ben güvercinleri ürkütünce
o an düşünmedimse de sonradan aklıma takıldı

gözleri kör bir insan nasıl ağlar diye.
son olarak üstünde bir taşın

oturdum saatlerce.

(bkz: yerçekimli karanfil)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar