dünya sözlük'e gelen inançsız yazarlar

üst not: inançsızdan kasıt semavi dinlerin herhangi birine bağlı olmayan kişidir. bazı kimseler ateizm ve deizm gibi akımların da bir inanç olduğunu öne sürseler de bizim nezdimizde bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur. bu ayrı bir başlıkta tartışılabilir.

buraya gelen ve inançsız olduğunu belirten birçok yazar oldu. şahsi gözlemim istisnasız hepsinde aynı süreç yaşandı.

ilk zamanlar son derece saygılı, her görüşe açık olduklarını belirtip kendi görüşleri için de saygı görmek istediklerini söylerler. ve hiçbir sözlükte bulamayacakları saygıyı burada fazlasıyla görürler.

sonra yavaştan kendilerince islam içindeki yanlış gördükleri şeyleri yazmaya başlarlar. bu noktada biz de yanlış anlaşılmaları elimizden geldiğince düzeltmeye, izah etmeye çalışırız.

sonraki süreçte gündeme dair gelişen olaylarda yavaş yavaş içlerindeki kin kendini göstermeye başlar. dil sivrilir, üslup ağırlaşır. ve bu söylemler hakaret boyutlarına kadar uzanır. biz yine sabır ve sükunet ile kendi duuşumuzdan taviz vermeyiz.

son aşamada müslüman mahallesinde salyangoz satamayacaklarını anlayınca ise işi trollüğe dökerler. sizin için özel ve kutsal ne varsa dil uzatıp provokasyona soyunurlar. ta ki yönetim dur diyene kadar.

sonra mı? sonrası hepinizin malumu. birisi de çıkıp şaşırtsa ne güzel olacak değil mi?
devamını gör...
inançlı yazarları aydınlatmaya gelmişlerdir.
kendi işlerindeki, okullarındaki, sokaklarındaki herkesi aydınlatmışlar uyandırmışlar ya sıra sözlüktekileri gelmiştir.
devamını gör...
insanlardan saygı bekleyen ama onların değerlerine de hakaret etmekten geri durmayanları görmezden gelip ciddiye almazsak hiç umrumda olmayan yazarlar.. klavye başında hakaret edip geyik yapanı silekeyen yok sonuçta..
devamını gör...
süreci birde ben anlatayım.sözlüğe, alt yapısını,yazarların fikirlerini,genel duruşlarını bilerek girmişlerdir. (13-03-2018) o yüzden hrantın dediği gibi hep "güvercin tedirginliğinde" yazarlar. şimdi atacaklar?, bunu yazsam gömerlermi?, şu konuyu açsam uçururlarmı? boşver sen türkü falan ekle,takıl öyle. bazı anlarda (nadiren) sözlükte bir liberal düşünce estiğinde "kutsal" konularda bir bug görüp bunu başlıklaştırırlar,amaç sağlam,zekice,donanımlı bir tanım beklemektir. provake etme amaçlı çok daha sığ,iğrenç konular varken, bam teli saydığı konulara dalar. ve başlığın sağlam tanımlarla dolmasını,ve o tanımlardan bir şeyler öğrenmeyi umar. gel gelelim,tanımların genel ekseriyatı, gömün bunu, çok oluyorsun,deyuz,kafir,kefere,defol git vs vs olur. kişisel olarak kimseyle sorunu olmamalarına rağmen yedikleri lincin ve hakaretlerin etkisi ile bir süre yine çiçek böcek tanımları yaparlar.artık anlamışlardır sözlük onun değil,onların. tanım: işleri çok zordur,yalnız ve huzursuzlardır.
devamını gör...
üyesi olduğum yazar güruhu.

bir yıldır neredeyse her gün yazıyorum. anormal bir tepkiyle 1-2 istisna dışında hiç karşılaşmadım. genelde şaşkın bakışlarla anlam veremediklerini soruyorlar, hmm ok diyip bir daha bulaşmıyorlar ya da ‘bak yanlış düşünüyorsun. cenabı hak’ diye derse başlıyorlar. yalnızca sözlükte değil. genelde aldığım tepkiler böyle.
devamını gör...
"keşke şu hayatta düştüğüm tongaların bir teki inançsız, imamsız birine denk gelseydi" diye eklemek istediğim başlık.

vallahi ben hayatımda Allah'ı doğrudan inkar eden birinden zerre bir kötülük görmedim.

ne görmüşsem dinden geçinen, bolca kişisel ibadet yapan, laikçi takılan sözde inançlılardan gördüm.

şayet, kur'an'ı ehli sünnilere göre yorsaydım bugün ben de imansızdım, Allah muhafaza.
yeter artık Allah'ın dininden beslendiğiniz ve işlemiş olduğunuz sahtekarlıkları ibadetlerle maskelediğiniz!
isyanım dine değil, bizzat onu kullanan ve inançsızlardan aşağı yaşayan menfaat takımına...

ohh be! kuş gibi rahatladım vallah.


https://www.google.com/url?...
devamını gör...
gelmeleri tartışma ortamı oluşturacağı için sözlükteki tanım sayısını arttıracaktır.

bazı eleştirileri yerinde olabilir onlara da uygun cevaplar verilebilir.

karşılıklı saygıyı kaybetmedikleri sürece sıkıntı oluşturmazlar.
devamını gör...
sözlüğün yapısını, yazarların genel profilini bilerek sözlüğe geldim... bildim ve gördüm ki başlangıçta benim gibi düşünen "inançsız"lara da yer var... çünkü hayatın içinde dini inançtan başka şeyler de var... dönem dönem yazar profilinin sertleştiği, dönem dönem esnekleştiği gibi bir gerçek de var... kendimi yalnız ve çaresiz hiç hissetmedim, bu konforu sağlayan benim gibi inançsızların var olmasının yanında, tarafsızca tanımlarımı okuyan, oylayan, inançsız olduğumu önemsemeyen, dürüst ve açık sözlülüğümü, tanımlarımın niteliğini önemseyen tövbe34, tekilşahıs, füru, sucuk ağacı vs. gibi inançlı sözlük yazarlarının varlığıydı. inançlı yazarlar içinde sekter, kaba, tehditkar arkadaşlar olduğu kadar samimi, insani, zarif davranan çok arkadaş var... yazarına bakmadan her tanımı aşağı yukarı okumaya çalışıyorum, yazarına bakmadan bazı tanımları oyluyorum, kimini bazen görmezden geliyorum, bazen üzerine düşünüyorum, fikrim varsa tanım yazarak fikrimi beyan ediyorum... bunu yaparken hiç bir şekilde bir yazara, ya da bir inanca bir saygısızlık yapmak, yaraya çomak sokmak, birilerini kırmak ya da rahatsız etmek aklımdan geçmedi, yapmadım da... aynı saygıyı ve hoşgörüyü beklediğimi de ilave edeyim... söyliyeceklerim bu kadar.
devamını gör...
hayatı da, dünyayı da, sözlüğü de babasının malı zanneden şurekanın, üstenci kompleksiyle kalitesiz ayar döşediği başlıktır.
senin elinde nasıl bir saygı ölçü birimi aleti var da, bunun barometresini dayatırsın. aklınca bir de tehdit mi ediyorsun? dine bir saygısızlık yapılırsa, sözlüğün yönetimi var, o da yetmezse mahkemeler var. sen kim oluyorsun da kalkmış kendini hoşgörü gurusu ilan ediyorsun?

inandığın din bu kadar hümanizma, hoş görü barındırıyorsa, bunu yaşamın her alanında baskılanan, türk ve sunni inancı taşımayan insanların düşünce özgürlüğü ve sömürülmemesi için kullan.
devamını gör...
inançlı yazarlardan bir farkları yoktur. herkesin sözlüğe katacağı bir şeyler var. ama doğrusu bu tarz konuların başlıklara taşındığını görünce insan ötekileştirilmiş gibi hissediyor.*
devamını gör...
genellemede bulunmak yanlış olur. herkes kendini ifade etmekte özgürdür. kimisinin inançsız olduğunu bile fark etmezsiniz, o derece saygılı, ahlaklı yazarlar. ama kimisi kendi fikrini ifade etme perdesine saklanıp yardırır, bunun dışında yazmayı ‘çiçek böcek’ olarak görür. kendi fikirlerini özgürce ifade etmelerinde herhangi bir beis olmamasına rağmen, hor ve hakir görerek kurdukları cümlelerle tepki çekebiliyorlar. bunu ‘normal yazmak’ olarak görebilirler, bu onların normali olabilir. ama bizim normalimiz değil.

Allah cümlesine hidayet nasip etsin.
tartışma adabına uydukları sürece bir problem yok. gerçekten bir şeyleri çözme uğraşındalarsa, ‘ulan şunlara bi soru sorayım da mal gibi kalsınlar’ kafasında değillerse kendilerine yardımcı olmak boynumuzun da borcudur. aksi halde cevap vermek caiz dahi değildir, söz israfıdır.
devamını gör...
inancımıza ve değerlerimize küfretmedikleri sürece fikirlerini beyan edebilmelerine imkan tanınması gereken yazarlardır. inançlı geçinen birçok yazardan daha makul olduklarını da söylemek lazım . Allah hidayet nasip etsin.
devamını gör...
başlığı görrünce okumadan eksiyi bastım.insanları bölüp kutuplaştırıp kafanıza göre sınıflandırmak yerine biraz daha kucaklacı olsanız keşke.
devamını gör...
birikimli değiller, sorunları bu. yoksa entelektüel bir kafirle felsefik ve sosyolojik mülahazalar yapmayı severim. edebiyattan da anlıyorsa sohbet tadından yenmez. ama bu yok bu sözlüktekilerde, nerede ucuz ofans kanalı var nerede kılcal var dur oraya basalımcılık filan...
devamını gör...
inançlarla alıp veremediği yoktur. dinle devleti ele geçirme hayali kuranlara garezim var hepsi o. bir de dini siyasete alet edenler var ama onlar ayrı konu.
devamını gör...
yazar burada kendilerinin ne kadar sağduyulu, tolerans sahibi ve farklı fikirlere aşşşırı saygılı olduklarından bahsediyor. inançsız yazarlara gelecek olursak, şer odaklarına maşalık yapmayı görev bellemiş içten pazarlıklı, çatal dilli ve insanları birbirine kışkırtıp yağmaya, talana ve açlığa sebep olan Allahu tealanın lanet ettiği soyu sopu ötelenmişler olarak betimliyor. hitler'in "bana dünya sözlük'e gelen inançsızlardan kurulu bir ordu verin, size dünyayı fethedeyim" sözünü de düşündüğümde hak vermeden edemiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar