dünya sözlük fetva hattı

şeyh bunu evde denemeyin-i istanbulî hazretlerinin öncülüğünde ihtiyaç duyulan jet fetvaları sözlük yazarlarına bildirecek cogito sözlük aparatı.

hocam geçen ramazan'da dayak yedim orucum bozulmuş mudur şeklinde sorular sormak yasakmış.
devamını gör...
ehli sünnet vel cemaat birliğinin üst merciinden yetki almış bir cogito müftüsünün verebileceği olağan bir fetva:
sol elle tanım girilmesi zinhar günahtır!

fetva odasının duvarında gözüme ilişmiş bir soruya cevap vermem gerekirse:
ister ipek kravat olsun, ister gömlek, isterse de ipekten seccade olsun, şayet namazın farzlarını yerine getirmişseniz kabul edilmeyeceğine dair bir şüphe duymamanız gerekmektedir. yalnız, sorunuzu sorarken "bakın ben namaz kılıyorum ha" gibisinden bir anlam barındırdığı için namazınız gösterişe kaçar (şimdilik ipek kravatı gösterişe almıyoruz), dolayısıyla zikriniz burda sakata girmektedir. dikkatinize sunarım.

ayrıca bu tür soruları sorarken bakara suresi 67. ve devamı ayetlerdeki öz manayı göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. yani insanların sorularını cevaplamaya çalışırken, aslında bu soruların daha nice sorulara zemin hazırladığı bilinmelidir. vesselam.
devamını gör...
kullanmamaktan paslanmış hat...

soru şu: hocam şimdi bazen yurtdışına gidiyoruz ve mesela yemekte dana etinden ısgara oluyor. yani bildiğin barbekü. fakat islami usül kesilmediğinden elimizi bile süremiyoruz. geçen gün teravih için gittiğim camii'nin hatibi,

"hayvanı kesen ehl-i kitab ise, bismillah Allahu ekber diyerek yiyebilirsiniz" gibi bir cümle kurdu. önümüzdeki hafta çek cumhuriyetine gidiyorum ve geçen sefer o mübarek geyik etinden yiyememiştim. bu fetva doğru mudur..? doğruysa o geyiği komple yemeyi düşünüyorum...
devamını gör...
çalışmayan hat... bak bi tane soru sordum, daha cevabı gelmedi. oysa ben o geyiğin hayallerini kuruyorum 3-5 gündür... pazartesi çek cumhuriyetine gidiyorum ve acilen olur almak lazım. o geyiğe çökecem bu sefer. çökmem lazım yani...

Allah'ını seven olur desin... yahu yok mu içinizde bi tane molla...
devamını gör...
( #1679989 )


ehli kitabın kestiği yenir. özellikle yurtdışına çıkacaklar için eğer müslüman bir lokanta bulamıyorlarsa ilk olarak yahudilerin lokantasını tavsiye ederler.
devamını gör...
-hocam trollük yapıyorum ama caiz mi?
+ yap. ama ölmeyecek kadar yap. bir de yaparken bundan keyif alma. ameller niyetlere göredir.
-allah razı olsun hocam
+himmet etmiycek misin din kardeşim.*
devamını gör...
teşekkürü bir borç bildiğim hat...

beyler/hanımlar, biliyorum sırası değil ama geyik eti süper. hele de böyle ljubljana tarafında, ormanın içinde süper göl manzaralı bir lokantada yerseniz... böyle mangala atıyorsun, bir de bi baharat vardı ama sanırım lokal bir ot, böyle üzerine gezdiriyorsun, daha da süper oluyor...

bismillah Allah u ekber...

Allah u akbar..!!

devamını gör...
şimdi hocam tevbe suresinde şöyle bir ayet var: "allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namaza devam eden, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder..."

bu ayet serlevha olarak orada dursun. ben soruma geçiyorum:

diyanet işleri başkanlığı ya da laik bir devletin devlet bütçesinden camii yapmak caiz midir? ve o camii de namaz kılınır mı...?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar