dünya sözlük halay ekibi

olmazsa olmazımız. halay bilenler bilmeyenlere öğretmenli, halay başı seçimleri yapılıp en iyi kıvıran, halayı yönlendiren, halaya ahenk katan halay başı olmalı. halı saha maçı yapmaktan daha elzemdir. düğünümüz derneğimiz oluyor kuru tebrik ile geçiştiriyoruz. kim çıkıp sözlüğün tüm oynaklığını temsil edecek pistlerde? yöneticiler Allah bilir bunu da düşünmemiştir.

halay başı: uvey*
Orta kısım: mutevehhim, balıkçı, jübü, narretaur vs
Kuyruk: cipiu veya dert etme dua et

*Hanımlar istedikleri kısımdan dahil olabilirler. Veya geriden izler ekibe guleriz.*
devamını gör...
oooo halayın başını ben çekerim. malum doğuluyuz. doğulu derken kenan doğulugillerden bahsetmiyorum.hani şu bölge olan doğuanadolu. hıhım evet bizim buralar halay diyarı hani. varsa sekliniz dünya sözlük halay ekibine bekleriz ablası.
devamını gör...
özenle belirlenmesi gereken ekip. sonradan sıkıntısı büyük oluyor.
halayla imtihanımızı derviche'in düğününde vermiştik. halay başıydım ama birbirine bağlı 6 ağaç gövdesini yönlendiriyormuş gibi yorulmuştum. ayrıca mutevehhim halay çekmeyi bilmez. o gün dolmamış çilemizi 3 dakika izleyebildi sonra kaçmıştı beni de çağırır bunlar diye.
devamını gör...
dahil olmak istemediğim ekip.
hayır bohemliğimden, burjuva hayatımdan kaynaklı değil. 1 kmlik bir halay düşünün. ve hiçbiri halay çekmeyi bilmiyor. türkü çığıran adam zart zurt "hey maşallah" demekten doğru düzgün türkü söylemiyor ve melodi sürekli aynı. çin işkencesi gibi. ve bu halay zincirinde halay çekmesini bilen, (olmayan) ritme ayak uyduracak bir adam yok. bütün vücudunu huşu içinde titreten onlarca adam ve kadın. iki tane zebella gibi adamın araya alıp koltuk altlarından kavradığı hacı emminin olaydan zaten haberi yok. ayakları da yere değmiyor. halay zinciri olmaktan çıkıp ejderhaya dönüşmüş ve çığırından çıkmış bu halayın ortasında, senkronize bir şekilde titriyor. halay halaylıktan çıkmış, hızlı trenin küçük bir kopyası gibi hareket ediyor. tek farkla balansı çok yüksek. öyleki, temas noktalarımızda motosikler kullanıcılarının ve spiral fleks kullananların pek yakından bildiği titreşime bağlı kaşıntı ve uyuşukluk şikayetleri var.

işte ben o halayı gördüğümden beri nerede, seyyar hoparlör görsem, bağlama akoru duysam, "se, se, ses bir ki üç" sesini işitsem, dağlara kaçar giderim. yalnızlığımda ve gökyüzünün haşyetinde huzuru ararım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar